Zwrotnik Koziorożca

1991-01-01
83-86743-53-0
Anna Kołyszko

więcej Więcej

Przesiąknięta seksem, alkoholem i jazzem - życiem w millerowskiej formie.
Napisana przed wojną w Paryżu, opowiada o Nowym Jorku, dając pewien przedsmak zarówno Beatu w Stanach, jak i Zazous czy egzystencjalizmu we Francji. Taki ciekawy przyczynek.
A jeżeli kogoś nużą dywagacje, no cóż...

Druga część genialnego Zwrotnika Raka, tak samo dobre, prowokuje, zachwyca, wstrząsa,porusza, skłania do pesymistycznej refleksji nad życiem. Geniusz Millera widoczny w każdym zdaniu.

Nie ukrywam, że mam słabość do H. Millera i jego wspaniałych przygód, w których aż roi się od wagin, penisów, opowiedzianych bez owijania w bawełnę erotycznych historii, gdzie literatura i wszelkie duchowe wzloty są równie ważne jak udany sex i wszystkie te elementy splecione są lubieżnym piórem autora w doskonałą całość.

Najbardziej kontrowersyjny pisarz pierwszej połowy XX wieku. Jak wypada w oczach dzisiejszego czytelnika?

Szczerze mówiąc, to więcej kontrowersji niż umiejętności literackich. Miller chyba uważał, że te jego loty wyobraźni w kosmos i z powrotem są tak niezwykłe, że nic więcej już nie trzeba w tej książce. Duży błąd, bo potencjał całkiem spory.

Z pewnością twórczość...

Jedna z tych książek do których muszę wrócić. Nielekka, kontrowersyjna, wymaga skupienia.

2021

Młodzianką będąc musiałam przeczytać coś o czym mówiło się, że jest niecenzuralne i na jakimś indeksie było, a szeptem dodawało teksty o pornograficznych opisach. Wówczas znalazłam czego szukałam, a jako bonus należy potraktować wzbogacenie obcojęzycznego słownictwa o zwroty tradycyjnie pomijane w popularnych słownikach. Przyznaję też, że te nudne części pominęłam. Po...

Łatwo tu zgubić wątek - filozoficzne wstawki są bardzo nieuporządkowane na czym traci książka. Także szokujące w czasie wydania treści dziś budzą raczej odrazę i odwracają uwagę od przekazu książki.

Wydania Noir sur blanc Miller, bukowskiego itd mają w sobie szczery książkowy urok.

Wymęczone było przebrnięcie przez całość, a pamiętam jak jeszcze 6 lat temu czytałem Zwrotnik Raka jednym tchnieniem

Miller nie stworzył opus magnum - opus magnum stworzyło jego życie, rysujące się w nieco delirycznej konwencji, pisanej przemiennie stylem łachudry z wielkomiejskiego rynsztoka i filozofa, snującego refleksje o egzystencji. Złamanie zasady decorum w każdej sferze, oddarcie z świętości tego, co święte, uczynienie z książki pozbawionej fabuły książkę o czymś - to jest...

• Literatura amerykańska
  • Chcę w prezencie