Nieoczekiwana hrabina

Okładka książki Nieoczekiwana hrabina Jo Beverley
Okładka książki Nieoczekiwana hrabina
Jo Beverley Wydawnictwo: BIS Cykl: Malloren (tom 9) literatura obyczajowa, romans
Malloren (tom 9)
Unlikely Countess
BIS
2014-05-20
2014-05-20
Anna Pajek
napad ratunek odwaga hrabina romans miłość

Przewrotny romans historyczny, w którym los krzyżuje drogi kobiety z nizin i arystokraty. Wydawać by się mogło, że to będzie prosta historia, niczym Kopciuszek… a jednak zawrotna akcja z lekkim wątkiem kryminalnym, wciąga w powieść coraz mocnej.
Niestabilność ciepła rodzinnego, w tle czyste rodzące się uczucie... Zdecydowana, odważna historia...
Niesmaczki rodzinne i problem z dopasowaniem się sfer, dopełnione ciepłymi dialogami i wzajemną współpraca bohaterów nadaje smaczki całej historii.
Przyjemna lektura na popołudnie z dobrą romantyczną książką.

Niesmaczki rodzinne i...

„Zmuszony do opuszczenia armii i skłócony z rodziną Catesby Burgoyne topi smutki w alkoholu, gdy pewnego wieczoru staje się świadkiem napaści rzezimieszków na kobietę. Z ochotą rzuca się jej na pomoc nieświadom, że dama, którą uratuje, odmieni jego życie. Prudence Youlgrave jest ofiarą nie tylko napaści. Jej życie legło w gruzach za sprawą samolubnego brata i narzeczonego brutala. Dziewczyna ma jednak odwagę i ducha walki, którym to cechom Catesby nie jest w stanie się oprzeć – i nim się zorientuje, ratuje damę po raz kolejny, żeniąc się z nią. A gdy niespodziewanie umiera starszy brat Catesby’ego, on zostaje nagle lordem Malzard, a Prudence hrabiną, która nie ma pojęcia o niczym, co wiąże się z tytułem.”

Już wiele razy pisałam Wam, że uwielbiam od czasu do czasu zatracić się w lekturze dobrego romansu historycznego. Moje zachcianki w pełni zaspokaja wydawnictwo Bis, które cały czas wydaje właśnie takie książki i dzięki temu, gdy tylko najdzie mnie ochota na taką powieść, to mam taką pod ręką. Tym razem zabrałam się za „Nieoczekiwaną hrabinę” Jo Beverley, może ktoś z Was słyszał o tej autorce, bo ma ona na swoim koncie mnóstwo właśnie takich książek. Osobiście lubię jej twórczość, ale jeszcze nie przeczytałam wszystkiego, co wyszło spod jej pióra, to nawet dobrze, bo mam zapas na lata ;).

Tym razem autorka przenosi nas do roku 1756 i poznajemy krnąbrnego Catesby’ego, który nigdy nie dogadywał się z własną rodziną, a po utracie wojskowego patentu został bez grosza przy duszy. Jedynym wyjściem z niedoli jest małżeństwo z jakąś bogatą panną. Gdy mężczyzna poznaje biedną jak mysz kościelna Prudence nie wie jeszcze, że kobieta odmieni jego życie na zawsze… Nie będę opisywać Wam więcej fabuły, myślę, że sam opis książki zdradza i tak bardzo dużo, a po co ja swoimi wywodami mam jeszcze bardziej psuć Waszą przyjemność z czytania. Zapewniam Was, że to książka, którą warto przeczytać, oczywiście, jeżeli lubicie romanse historyczne, które ja zaliczam to niezobowiązujących lektur, które zawsze świetnie umilają mój czas. Lubię przenosić się w tak różne od naszych odległe czasy, w których wszystko było inne, tylko miłość i nienawiść pozostała taka sama, ale to chyba nie zmieni się nigdy, bo tak silne uczucia towarzyszyły ludziom od zarania dziejów.

Romanse historyczne mają też to siebie, że bardzo często jest w nich sporo odważnych scen erotycznych, jednak w tej książce tego nie znajdziecie. Myślę, że jest to plusem, bo nie zawsze seks jest najważniejszy w książce. Poza tym autorka w niesamowity sposób przedstawiła uczucie pomiędzy bohaterami i bardzo wyraźnie czuć było pożądanie i namiętność, jaka się pomiędzy nimi pojawiała. Książka jest bardzo fajnie napisana, jest w niej dużo humoru, ale i pojawiają się sceny, które potrafią zjeżyć włos na głowie.

Jeżeli lubicie takie książki, to „Nieoczekiwana hrabina” będzie dla Was idealna. Ja świetnie spędziłam przy niej czas. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bis.

No i kolejna idealna książka dla mnie , bohater struga rycerza w śniącej zbroi, bohaterka ma niezły charakterek i głowę na karku. Jest komiczny przyjaciel, wredna bratowa, odrzucony narzeczony i zła teściowa. Razem tworzy wybuchowy efekt i świetnie się czyta. Gorąco polecam.

Świetna

Świetna

Bardzo fajna, lekka książka, z wciągającą fabułą :) Uwielbiam czytać romanse historyczne, a ten w szczególności mnie pochłoną :) gorąco polecam :)

Książka mnie pochłonęła, tak jak ja pochłonęłam 430s. Jak zwykle u Jo, historia lekka, zabawna, nie dłuży się, nie nudzi, z jakąś fabułą. I w klimacie, który lubię. Na popołudnie z kawą w pochmurny dzień i kiedy mamy chęć pomarzyć.

Jo Beverley to angielska autorka książek. Specjalizuje się w romansach historycznych. Jedną z jej pozycji jest wydana przez Bis książka „Nieoczekiwana hrabina”.
Catesby widzi, jak obcy mężczyźni zaczepiają bezbronną kobietę. Ratuje ją z opresji i wprasza się do jej mieszkania. Kobieta nie jest damą – pije z nim alkohol i grozi mu nożem. Pozwala jednak mężczyźnie przenocować w swoim domu. Chce tylko, by wcześnie je opuścił – boi się skandalu. Wbrew temu, co myśli Catesby, Prudence ma wysoko postawionego brata. Jej marzeniem jest dobrze wyjść za mąż – chce wrócić do statusu, który miała przez śmiercią ojca. Matka całe życie stawiała na syna – dała mu wykształcenie, a sama żyła z Prudence w biedzie. Gdy matka umarła, Prudence musiała zacząć liczyć na siebie – brat zaręczył się a wkrótce ożenił, nic nie mówiąc siostrze. Prudence bierze sprawy we własne ręce – przeprowadza się do brata, licząc na to, że znajdzie dla niej odpowiednio sytuowanego męża. Wciąż jednak nie może zapomnieć o mężczyźnie, który spędził noc w jej biednym domu. Catesby podarował jej wtedy wspaniały dar – pocałunek. Rankiem wymknął się z mieszkania i powędrował w dalszą drogę. Skłócony z rodziną, wydalony z armii musi zająć się sobą. Gdy dociera do niego wieść o śmierci brata nie może uwierzyć – z jednej strony jest mu przykro, z drugiej cieszy się, bo teraz on jest panem rodzinnej posiadłości. Ma tylko jeden problem – bratowa może być przy nadziei, co zniweczy jego plany przejęcia majątku...
Narracja śledzi zarówno Prudence jak i Catesby’ego. Dowiadujemy się o ich przeszłości stopniowo – częściowo dzięki wspomnieniom, częściowo z rozmów, które prowadzą. Bohaterowie to silne postacie, które los postanowił połączyć. Ich charaktery dodają pikanterii opowieści, która i tak już jest skomplikowana i pełna zwrotów akcji.
Głównym wątkiem w powieści jest związek tej dwójki. Poznają się w dość dziwnych okolicznościach i początkowo nic nie wskazuje na to, że będą razem. Przypadek sprawia, że wpadają na siebie po raz drugi i już razem zostają. Oboje mają jednak tajemnice, o których nie informują drugiej strony. Przez to różne sytuacje stają się jeszcze bardziej skomplikowane, a chęć dogodzenia drugiej stronie często przynosi odwrotny skutek.
Poza tym mamy kilka interesujących wątków pobocznych w tym rolę i sytuację kobiet w osiemnastym wieku. Oprócz miłości mamy także chęć zemsty. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na społeczne postrzeganie drugiego syna w rodzinie, przywiązanie do ziemi i klasy społeczne. Oczekiwania zarówno w stosunku do kobiet jak i do mężczyzn są warunkowane przez pochodzenie i rolę, którą przychodzi im spełniać. To wszystko dość dobrze oddaje ducha epoki. Niestety, miałam wrażenie, że te sprawy są nieco przykryte przez miłosny wątek między Prudence i Catesbym.
Język powieści jest dość współczesny, choć gdzieniegdzie da się wyczuć stylizację. Wielkim plusem jest zastosowanie przez redakcję kursywy przy obcych zwrotach i tytułach książek. Jedyne, co mi przeszkadzało, to fakt, że niektóre z dialogów były wciągnięte w linijkę narracji.
Ogólnie książka mi się podobała. To typowy romans historyczny, choć z przewagą romansu, a nie historii. Klimat czasów jest zachowany, wątki poboczne są interesujące. Myślę, że to niezła książka.
Polecam fanom romansów. W tej pozycji znajdziecie miłość, rozczarowania, zemstę, nieporozumienia i wiele innych rzeczy, które nie pozwolą się nudzić. Książkę czyta się szybko, a akcja jest szybka i nieprzewidywalna. Bohaterowie główni to mocne, charakterystyczne postaci, które doskonale dopełniają opowieść. Zachęcam – dobra powieść na chłodny, jesienny wieczór.

Romans historyczny, sporo czasu nie miałam już okazji czytać tego typu powieści. Nie powiem, że bardzo tęskniłam za takimi książkami, ale kiedy już chwyciłam to czytało mi się ją naprawdę przyjemnie :)

Tym razem zaglądamy do wyższych sfer. Poznamy tutaj Cotesby'ego, który jest raczej typem zabawowym, lecz ma sporo problemów domu, a to zmusi go do całkowitego spoważnienia... Pewnej nocy ratuję z łap kilku łobuzów pewną damę - Prudence. Odprowadza ją bezpiecznie do domu, a nawet wprasza się do środka, aby porozmawiać o tym co zaszło. Okazuje się, że tkwi ona niesłusznie w strasznym ubóstwie. Nie potrafi jej pomóc, jednak od tamtej pory nie może przestać o niej myśleć. Po pewnym czasie zaczyna jej szukać, a wtedy znowu okazuje się, że jego dama potrzebuje ratunku. Jednak tym razem nie wybrną z tego inaczej i musi zakończyć się to ślubem. Nie byłoby problemu gdyby nie to, że właśnie zmarł starszy brat Catesby'ego, a on odziedziczył tytuł lordowski, więc jego świeżo upieczona żona staję się nagle hrabiną. Wszystko mogłoby wyglądać pięknie, jednak na tę dwójkę czeka jeszcze wiele niebezpieczeństw. Pewna osoba usilnie stara się im zrobić krzywdę, a w domu Catesby'ego nikt nie czeka na nich z otwartymi ramionami...

Powiem Wam, że nieco zaskoczyłam się tą książką. Zazwyczaj romanse historyczne mają w sobie sporo scen erotycznych. Jedne więcej, inne mniej, ale tak mi jakoś utkwiło, że tak zawsze jest. Tutaj natomiast jest naprawdę sporo akcji, ciągle coś się dzieje i nawet w domu ta dwójka nie może się nudzić. Jeśli natomiast chodzi o sceny łóżkowe to jest tylko i wyłącznie jedna, na samym końcu ;) Nie wiem czy to dobrze czy źle, mi nie były one wcale do szczęścia potrzebne ;) czytało mi się tę książkę bardzo dobrze, szybko i z dużym zainteresowaniem. Byłam ciekawa jak poradzi sobie świeżo upieczone małżeństwo z obowiązkami, które spadły na nich tak nieoczekiwanie z racji tytułów, co też spotka ich w domu ze strony matki oraz bratowej, a nawet służby, co jeszcze wymyśli ich prześladowca... I powiem Wam, że nie zawiodłam się ponieważ ciągle coś się działo, nie było tutaj szans na nudę. Jeśli lubicie romanse historyczne to polecam. Ten jest "godny pieśni trubadura".

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne