Policjant 3

Okładka książki Policjant 3 Marcin Erlin
Okładka książki Policjant 3
Marcin Erlin Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza Cykl: Policjant (tom 3) reportaż
reportaż
Policjant (tom 3)
Warszawska Firma Wydawnicza
2014-04-29
2014-04-29
policja polska służba funkcjonariusz psy pies gliniarz gliny

Policja nie ma lekko, można by stwierdzić po lekturze książki Erlina. Jako że to rzekomo po części prawdziwe historie niby oparte o doświadczenia autora, niestety nasuwa się też smutny wniosek. Bo czym w swoim brudnym, wyrachowanym i wulgarnym zachowaniu i światopoglądzie bohaterowie w mundurach różnią się od tych których "łapią i zamykają". Nie do końca daję więc wiarę temu, że każdy z osobna przedstawiciel służb mundurowych jest właśnie taki jak w tej książce.

Poza tym język tych historii nie skłania do zachwytów. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że praca w policji jest wymagająca i przeznaczona dla twardych skurkowańców, co z kolei zmusza do używania twardego języka. Ale bez przesady. Sam w mowie potocznej nie używam zbyt często przekleństw, chociaż nie rażą mnie np. w filmach czy grach. Książki to wg mnie jednak pewien wyższy poziom kultury i powinny być zachowane pewne standardy językowe. Natomiast w "Policjancie 3" gdyby wyciąć wszystkie wulgaryzmy, książka schudła by do niecałych 100 stron. Poza tym przez pierwsze kilkanaście stron taki język może nawet wydawać się zabawny, jednak potem czytanie kolejnej k***y, ch**a i j*****a po prostu nudzi.

Hołdując zasadzie "czytania wszystkich części cyklów" będzie mnie naprawdę trudno sięgnąć po część 1. i 2. i chyba wyłamię się tym razem z jej zasad.

Trzecia część "Policjanta" zaskoczyła mnie swoją formą. Marcin Erlin, tym razem przedstawia świat stróżów prawa i wymiaru sprawiedliwości w zupełnie inny sposób, choć stosując podobny styl językowy, co w dwóch poprzednich tomach. Początkowo opowiada z perspektywy osadzonych w aresztach i zakładach karnych, dzięki czemu poznajemy panujące w więzieniach reguły gry oraz, co według mnie jest największym atutem, język, jakim posługują się grypsujący. W tej części, autor obrazuje również pracę konwojujących policjantów oraz funkcjonariuszy Służby Więziennej. Na dalszych stronach książki poruszane są takie problemy, jak fałszywe pomówienia funkcjonariuszy, często przez osoby z zaburzeniami psychicznymi, chaos panujący na stanowiskach dyżurnych policyjnych jednostek terenowych, czy w końcu problemy zdrowotne, na jakie narażeni są policjanci pracujący w wiecznym stresie i nieregularnie, o różnych porach doby. Nie zabraknie również swoistego porównania formacji mundurowych, z ukazaniem ich największych wad oraz zalet. Niewątpliwie wartościowym jest też obraz służby z perspektywy petentów różnej maści, często bardzo problematycznych, z którymi na co dzień użerają się funkcjonariusze.
Jednak dlaczego wystawiam tylko 6 gwiazdek? Po pierwsze, zabrakło mi kontynuacji fabuły z dwóch poprzednich części. Z jednej strony zabieg polegający na zmianie perspektywy narratora był korzystny, ze względu na ukazanie nowych aspektów policyjnej służby, z drugiej zaś, wymusza na czytelniku zmianę percepcji i wprowadza częściowy chaos do treści. Po drugie, autor opisując daną sytuację, wtrąca rozbudowany komentarz nakreślający opowiadaną anegdotę lub uzupełniający historię nowymi szczegółami, co niepotrzebnie spowalnia bieg wydarzeń. Po trzecie, kończąc, w trzecim tomie "Policjanta" po prostu mało się dzieje. Momentami następuje irytująca wręcz pustka ze względu na, w porównaniu do poprzednich części, bardzo małe oddziaływanie na emocjach czytelnika.
Niemniej jednak, osoby, które miały przyjemność zapoznać się z pierwszą, jak i drugą częścią tejże książki, koniecznie powinny sięgnąć po najnowsze dzieło Marcina Erlina, by stać się "znawcą" prawdziwej policyjnej roboty, od kuchni.

• Polscy autorzy
  • Policyjne