Byle dalej

Okładka książki Byle dalej Marta Owczarek, Bartłomiej Skowroński
Okładka książki Byle dalej
Marta OwczarekBartłomiej Skowroński Wydawnictwo: Świat Książki literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Świat Książki
2012-05-09
2012-05-09
Podróż wyprawa przygoda ekspedycja Chiny Australia Ameryka Południowa

Okładka książki Byle dalej. Pod stopami słońca Marta Owczarek, Bartek Skowroński
Byle dalej. Po... Marta Owczarek, Bar...
Okładka książki Pojechane podróże. Szalone wyprawy Trzech Żywiołów Dominik Bac, Claudia Cardenas, Ryszard Czajkowski, Anna Czerwińska, Piotr Ganczarski, Katarzyna Gembalik, Mikołaj Golachowski, Tomasz Grzywaczewski, Mikołaj Książek, Jarosław Kuźniar, Robert "Robb" Maciąg, Andrzej Mazurkiewicz, Katarzyna Mazurkiewicz, Marcin Obałek, Marta Owczarek, Jarek Sępek, Bartek Skowroński, Jacek Szymczak, Marek Tomalik, Piotr Trybalski, Arek Ziemba
Pojechane podr... Dominik Bac, Claudi...

Pod podszewką triumfu

Fajny opis podróży Bartka i Marty. Zabrakło mi w niej jedynie szczegółów typu ile wydawali kasy na poszczególnych etapach podróży, gdzie robili pranie i tego typu inne sprawy. Dzięki zdjeciom możemy nie tylko przeczytać, ale i zobaczyć jak się żyło po drugiej stronie globu.

Polecam tym którzy lubią przygody a nie mają na nie czasu. Planuję przeczytać druga książkę Marty i Bartka.

Książka bardzo ciekawa.

Książka bardzo ciekawa.

Mimo, że czytałam tą książkę już dawno temu to zaskarbiła sobie specjalnie miejsce w moim sercu. Uwielbiam takie książki, które opowiadają różne historie podróżnicze. Kiedy mogę podziwiać świat oczami innych osób. Taka mała namiastka poznawania świata. Wracając do książki pt. „Byle dalej. W 888 dni dookoła świata”... Bardzo polecam przeczytać tą książkę i sprawdzić jakie przygody bohaterowie mieli chociażby na granicach z innymi państwami lub jak poradzili sobie ze swoimi środkami transportu, bo nie zawsze były takie oczywiste. 😁

Relacja z podróży dwójki jakże fantastycznych ludzi - Marty i Bartka, którzy zwiedzając kawał świata, pokazali piękno wielu miejsc, dla niektórych z nas zupełnie nieosiągalnych. Fajny, prosty język, z dozą humoru. Piękne zdjęcia ukazujące świat takim, jakim jest naprawdę. Bez koloryzowania i retuszu. Do tego ciekawostki danych miejsc, obraz życia codziennego mieszkańców danego kraju, kilka wartych zapamiętania porad oraz ciekawa lekcja historii.

Cała książka nasiąknięta pozytywnymi emocjami, podobnie zresztą jak sami autorzy, przez co całe czterysta stron czytało się szybko i przyjemnie.

Lubię podróżować i czytać, jak robią to inni. Tym razem miało być fajnie, a wyszło tak sobie. Dostałam opowieść o parze, która postanawia czasowo zawiesić życie w mieście i ruszyć w świat.
Plusy: niegłupi, mają fajne pomysły (jak ten z zaćmieniem słońca czy zmianą środków lokomocji).
Minusy: spore braki w wiedzy o świecie, polityce, gospodarce etc. Chwilami mocno naiwne spojrzenie albo płytkie spostrzeżenia. Miałam wrażenie, że czytam książkę świeżych absolwentów studiów dowolnych.

Książka jest dość słaba zwłaszcza w porównaniu z "Maju baju".

Jeśli to ma być pierwsza książka podróżnicza, to warto przeczytać, chociażby by się przekonać, że jest bardzo atrakcyjna alternatywa dla all inclusive. Jeśli kolejna, to chyba niekoniecznie.

1965

"I to jest wzorcowa książka podróżnicza". Taka myśl naszła mnie po przeczytaniu tej cudownej lektury. Przygoda i swoboda wyziera z każdej strony. Po ostatnich książkach pani Pawlikowskiej, którymi byłam lekko rozczarowana, teraz czekała mnie prawdziwa przyjemność czytania. Polecam gorąco.

Książka jest napisana naprawdę prostym językiem, co oczywiście nie jest zarzutem, bo jak można pisać inaczej o swoich doświadczeniach z podróżami? Czasami jednak ma się wrażenie, że z książki wylewają się same kolokwializmy. Oczywiście autorka nie jest z zawodu pisarką (przynajmniej mam taką nadzieję, bo w sumie nie jest powiedziane wprost, czym się zajmuje),więc nie należy spodziewać się cudów, jednak wydaje mi się, że można było się bardziej postarać, jeśli chodzi o stylistykę.

Do "Byle dalej" mam jeszcze jeden zarzut: bardzo pretensjonalne podejście do innych turystów. Autorka jakby zapomniała, że sama jest turystką i przyczynia się w jakiś sposób do niszczenia autochtonicznej kultury miejsc, które odwiedza.

Żeby nie krytykować cały czas: książka jest ciekawa, czyta się ją bardzo przyjemnie. Jest idealna do czytania w trakcie jakichkolwiek podróży. Mimo pewnych wad, chętnie przeczytałbym o kontynuacji przygód autorów.

Największa wartość książki płynie dla mnie z możliwości poznania się z osobistymi przeżyciami i doświadczeniami pary młodych ludzi, którzy mieli na tyle odwagi i pasji do zwiedzania świata, że potrafili jednego dnia "rzucić to wszystko" i przez 888 dni tłuc się po świecie.

fajna przygoda

fajna przygoda