Największe podniebne bitwy

Bellona
2006-01-01
2006-01-01
lotnictwo historia XX wiek

Książka "Największe podniebne bitwy" jest książką bardzo słabą. Zamiast opisu największych powietrznych starć takich jak choćby bitwy o Anglię, nalot na Norymbergę czy operacje bodenplatte otrzymuję bardzo luźny zbiór relacji kilku pilotów biorących udział w wojnie. Cała praca autora ograniczała się do kilku słów pobieżnego wstępu opisującego teatr działań, uboższego nawet niż w wikipedi i do przepisania relacji pilotów. Jednak nawet te relacje zostały zebrane w sposób chaotyczny. Autor żongluje relacjami przytaczając opisy walk w Afryce następnie we Włoszech po czym ponownie wraca z opisami walk w Afryce. Brak ciągłości i skakanie w relacjach powoduje zamieszanie u czytelnika.
Kolejnym minusem jest brak dodatkowych objaśnień dotyczących pilotów których wspomnienia są przytaczane lub choćby szerszego opisu tła tych wspomnień (kiedy miało miejsce opisywane zdarzenie, na jakim samolocie leciał pilot).
Autor próbował to nadrobić zamieszczając krótkie notki biograficzne pilotów na końcu książki jednak w takiej formie jakiej zostało to zrobione jest to pomysł chybiony (brak informacji na jakim froncie dany pilot walczył, skróty nazw odznaczeń które bez rozwinięcia większości czytelnikom nic nie mówią).
Same relacje często są bardzo krótkie, żywcem wyrwane ze innych książek (biografii lub wspomnień pilotów).
Jedynym plusem książki może być jej cena. Używane egzemplarze dostępne są już za kilka złotych.

• Lotnicze
  • Książki lotnicze
  • Historia i fakty
  • II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Największe podniebne bitwy