Polscy spadochroniarze

Okładka książki Polscy spadochroniarze praca zbiorowa
Okładka książki Polscy spadochroniarze
praca zbiorowa Wydawnictwo: Mireki historia
historia
Mireki
2014-01-01
2014-01-01
spadochroniarze polscy spadochroniarze

Książka jak to mówią dobra ale nie najlepsza - moim zdaniem zachwiane są proporcje. Niemal 50% to opowieść o tym jak przedzierano się przez Francję, Hiszpanię, klęskę Francji, Bliski Wschód (Tobruk i Gazalę) etc do Anglii. Potem sporo jest o treningu, głównie o skokach i koniec czyli okupacja. Bodaj 20-25% książki to opis działań w trakcie operacji Market Garden a i to dobra nie zawsze trafnie. Chciałoby się przeczytać dłuższą relację z walk a nie ma. Fajnie, że położono nacisk na inne bronie nie tylko strzelców - sporo jest o łączności (i słusznie niezwykle ważna i równie niedoceniana służba!) ale w zasadzie wszystkiego innego nieco brakuje. Solidne 6/10 albo w szkolnej skali 4/6

Bardzo ciekawa pozycja od wydawnictwa Mireki. Praca zbiorowa opisująca losy polskich spadochroniarzy. Na początek mamy rys historyczny dotyczący rozwoju spadochroniarstwa a potem już tylko wspomnienia żołnierzy. Historia zawarta w tej książce rozpoczyna się od katastrofy wrześniowej 1939 roku i kończy na walkach w operacji Market Garden. Mamy tu opisane niezwykle losy i historie wędrówki "turystów Sikorskiego", którzy nieraz w niezwykłych i doprawdy zdumiewających sytuacjach potrafili się znaleźć nawet na terenie wrogiego państwa. Mamy historię formowania się polskiej jednostki w Anglii, ćwiczenia (a w tym opis sprzętu na którym szkolili się nasi wojacy oraz opis zaplecza przez lekarzy do kapelana),wojenkę polsko-polską oraz opis działań operacyjnych w Holandii. Wszytko to przedstawione słowami uczestników wydarzeń. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i z dużym zainteresowaniem. Jest ona świetnym uzupełnieniem do innej pozycji o polskich spadochroniarzach, którą czytałem a mianowicie "Rozdartego narodu". Polecam obie książki bo warte są przeczytania.

Niezwykła książka, której autorami są "chłopaki Sosabowskiego". Praca podzielona jest na kilka rozdziałów, na które składają się opowieści żołnierzy (jeden, dwa akapity, czasami coś więcej). Poznajemy ich losy na każdej drodze - od ciężkiej przeprawy prze polskie góry, Francję, Hiszpanię itp. by w końcu trafić do Anglii - poprzez trudne szkolenie - udział w operacji Market-Garden - działalność w strefie okupacyjnej - do rozwiązania Brygady.
Tekst nie jest jednolity, jak napisałem, są to wspomnienia całej masy żołnierzy, ułożone tak, by czytelnik mógł zapoznać się z tym, co czuli spadochroniarze na każdym etapie funkcjonowania Brygady. Jedni potraktowali swój wkład w książkę bardzo na serio,inni dodali we wspomnienia trochę żołnierskiego humoru.
Polecam gorąco, bowiem tyle materiału, tyle relacji skompresowanych w jednym miejscu znajdziemy chyba tylko w archiwum.

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • II wojna światowa
  • II Wojna Światowa
  • Historyczne
  • Wojenne, wojsko, obozowe, okupacja

Dodaj cytat z książki Polscy spadochroniarze