Pasja według objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich

Okładka książki Pasja według objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich Anna Katarzyna Emmerich (bł.)
Okładka książki Pasja według objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich
Anna Katarzyna Emmerich (bł.) Wydawnictwo: Dębogóra, Klub Książki Katolickiej religia
religia
Das bittere Leiden unseres Hern Jesu Christi. Nach den Betrachtungen der Gottseligen Anna Katharina Emmerich
Dębogóra, Klub Książki Katolickiej
2014-03-23
2004-01-01
Wojciech Galant
Katarzyna Emmerich Pasja Męka Pańska Jezus Chrystus Zbawiciel Objawienia Religia Katolicyzm Kościół

Zapis objawień Katarzyny Emmerich dotyczących męki Chrystusa. Ciekawa i poruszająca lektura, warto dodać, że kończy się wkrótce po śmierci Jezusa, nie ma nic na temat Zmartwychwstania (to chyba jest w innych tomach).

Wybitne dzieło spisane na podstawie bardzo dogłębnych i szczegółowych objawień. Film "Pasja" został stworzony na podstawie tej książki i jest określany jako film drastyczny. Jeśli jednak w filmie uwzględniono by bardziej szczegółowo brutalne zdarzenia z Męki Jezusa, prawdopodobnie ciężko komukolwiek było by obejrzeć cały film.
Książka jest bardzo bogata w opisy i najdrobniejsze szczegóły i równie dobrze mogła by posłużyć za przewodnik po po drodze krzyżowej jaką przeszedł Jezus.

Książka jest bardzo bogata w opisy i...

Męka Pana Jezusa w objawieniach prywatnych. Jak mogły wyglądać ostatnie godziny życia Jezusa. Wizja brutalna.

Książka niezwykła, warto ją przeczytać szczególnie w okresie przedwielkanocnym, warto dodać że na planie filmu który powstał na podstawie tej książki działy się liczne cuda po których zostały potwierdzone nawrucenia.

Znakomita

Znakomita

Bardzo ciężko oceniać takie dzieła jak to. Jego tytuł jest zarazem wyjaśnieniem jego treści - to męka i śmierć Jezusa z Nazaretu - dla chrześcijan Boga, dla islamistów Proroka, dla ateistów postaci historycznej. Historia swój początek bierze w ostatnich naukach Jezusa, a kończy się złożeniem jego ciała w grobie. Myślę, że dla osób, które znają sprawę śmierci Jezusa jedynie z Pisma Świętego zaskoczeniem może być realizm tego dzieła. Anna Emmerich doznała daru wizji tych wydarzeń i opisała je nader realnie z wieloma szczegółami - nieraz bardzo szokującymi. Czyni to książkę tym bardziej ciekawą do przeczytania, bowiem widzimy w niej realny przebieg tej historii, którego próżno szukać w innych dziełach. W Internecie można znaleźć wiele dowodów na to, że te wydarzenia naprawdę w taki sposób się odbyły, a sama autorka podaje wiadomości, których nie miała prawa znać, a które później potwierdzili historycy. Dla chrześcijanina czy katolika ciężko czytać tą książkę beznamiętnie. Nieraz ona wzrusza, nieraz powoduje dreszcz, nieraz powoduje zgorszenie jak okrutny potrafi być człowiek dla drugiego człowieka. Jedynym minusem, który w niej znalazłem (dla mnie oczywiście) jest miejscowe pomieszanie w treści sfery sacrum z profanum. Chodzi mi o to, że autorka zapewne w dobrej woli, nieraz tytułuje postacie biorące udział w tej książce masą tytułów, zajmujących sporo miejsca (które są oczywiście zgodne z prawdą),a co nieco zaburza odbiór książki w danej chwili - czy to jeszcze opis, czy już modlitwa? Nie chciałbym być źle zrozumianym - nie mam nic przeciwko tytułowania Maryi Najświętszą Panną czy Matką Boleściwą, a Jezusa Odkupicielem ludzkości, jednak gdy występuje to w kombinacji "zwykłych" wydarzeń to nieco to razi. Przypominam sobie i parafrazuję nieco słowa nieżyjącego już księdza Piotra Pawlukiewicza (bo dokładnie nie pamiętam ich treści),który stwierdzał mniej więcej, że przecież Jezus budząc się rano nie wołał do Maryi - Wieżo z Kości Słoniowej, czy śniadanie już gotowe? A ona mu nie odpowiadała - Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - tak jajecznica już zrobiona. Tym lekkim komizmem wskazuję jedynie na lekki minus tej książki, bo takie zdania w niej znajdziemy. Reasumując - na pewno warto by uznający się za chrześcijanina człowiek zapoznał się z tą pozycją. Jest ona na pewno rozwijająca. Pozwala spojrzeć na wydarzenia zawarte w Piśmie Świętym nieco bardziej ludzkim okiem. Myślę, że osoby określające się mianem niewierzących również znajdą w niej coś ciekawego, chociażby topografię i budowę starożytnej Jerozolimy.

Polecam książkę. Pomaga uświadomić sobie wiele szczegółów związanych z męką Chrystusa. Myślę, że to doskonała lektura szczególnie na czas Wielkiego Postu. Styl książki jest dość specyficzny i zawiera sporo opisów scenerii, co może trochę utrudniać czytanie. Jednak można tam znaleźć także portrety psychologiczne postaci, co ułatwia zrozumienie dokonywanych przez nie wyborów. Przede wszystkim jednak książka zbliża nas do Jezusa, powoduje że rozważamy jego mękę i zastanawiamy się nad swoim postępowaniem. Dlatego na pewno warto ją przeczytać.

Na początku lektura objawień sprawiała mi niezrozumiałą trudność. Chyba ciężko mi było przyjąć dość archaiczny i przesadnie emocjonalny styl wypowiedzi bł. Anny. Ale zaraz, zupełnie niespodziewanie, sama nie wiem kiedy i jak to się stało, zanurzyłam się w Jej narrację i zapewne z pomocą Łaski zaczęłam przeżywać "Pasję" na zupełnie innym poziomie. Na poziomie serca i ducha.

Bardzo poruszył mnie opis modlitwy Jezusa w Getsemani, Jego Droga Krzyżowa i śmierć w poczuciu opuszczenia i osamotnienia... Jego niewypowiedziane cierpienie, które zgodził się znosić jako człowiek, choć jest Bogiem. A cierpiał (co sobie wyraźnie uświadomiłam) dla mnie, za moje grzechy...

Tym, co mnie jeszcze bardzo uderzyło, był sugestywny opis walki dobra ze złem, który bł. Anna zobaczyła w postaciach Aniołów umacniających idących za Chrystusem i wstrętnych piekielnych postaci "uwijających się" wokół kuszonych przez nich ludzi.

Wiele jeszcze obrazów i słów zostało w mojej pamięci dzięki przeżyciu "Pasji". Z całą pewnością mogę stwierdzić, że ma ona niezwykłą moc. Oprócz tego, że porusza serce i wstrząsa siemieniem, to przede wszystkim pozwala bardziej namacalnie towarzyszyć Jezusowi w Jego "Ciernistej Drodze". Pogłębia naszą niedoskonałą wiarę, która potrzebuje umocnienia i takich ludzkich środków wyrazu, bo przecież, jak napisał abp Michalik, "cały problem w tym, że nieskończoną miłość Boga poznajemy w sposób skończony, ograniczony, współpracując jednak z Duchem prawdy danym wierzącym".

Dlatego myślę, że jest to lektura na każdy czas, a szczególnie na ten dany nam teraz, kiedy cierpienie związane z pandemią wydaje się nas przygniatać do ziemi...

"Przylgnięcie do Chrystusa, naszego Brata w człowieczym utrudzeniu, doznającego ludzkiego udręczenia, cierpienia, poniżenia i wreszcie samotności umierania,przynosi pokój serca i wewnętrzne ukojenie".
(abp Michalik)

Bardzo przejmująca. Ciężko się czytało.

Bardzo przejmująca. Ciężko się czytało.

Tłumaczenie i opracowanie tekstu "Pasji" wykonuje ksiądz Krzysztof Stola. Jest ono uwspółcześnione, przedstawione obecnie używanym językiem. W tym wydaniu książki ksiądz Krzysztof Stola pomija niektóre fragmenty wizji niemieckiej siostry z zakonu augustianek Anny Katarzyny Emmerich (która żyje w okresie: 8 września 1774 – 9 lutego 1824),gdyż uważa je za poboczne, a dotyczą one szczegółowych opisów przyrody, ludzi lub miejsc. Lecz skupia się na przeżywaniu Męki Jezusa Chrystusa i chce, aby uwaga czytelnika również była skierowana na ofiarę, rozterki, cierpienia fizyczne i duchowe jakie ponosi Zbawiciel, a nie rozproszona na inne aspekty towarzyszące temu wydarzeniu.

Wizje wraz z doświadczeniami siostry zakonnej Anny Katarzyny Emmerich spisuje w latach 1818 – 1824 poeta Klemens Brentano. Ukazują się one w formie książkowej: o Jezusie w 1833 roku oraz o Maryi w 1852 roku. Poeta ten z dobrymi intencjami stylizuje teksty według swojego uznania – w celach apologetyczno-budujących. Proces beatyfikacyjny Anny Katarzyny Emmerich rozpoczyna się w 1892 roku, z przerwami toczy się do 2003 roku, w lipcu 2003 proces uroczyście zamyka się, a beatyfikacja następuje 3 października 2004 roku (czyli dzieje się to już po wydaniu tej książki) poprzez papieża Jana Pawła II i od tego czasu siostra jest określana "błogosławioną".

Jest nakręcony film pt. "Pasja" ("The Passion of the Christ"),produkcji USA, trwa 126 minut, w reżyserii Mela Gibsona [który w 1995 roku nagrywa film pt. "Waleczne serce" ("Braveheart"),produkcji USA, trwa 177 minut; jest jednocześnie reżyserem i odtwórcą głównej roli; ekranizacja opowiada historię o Williamie Wallace, przywódcy szkockiego powstania przeciw rządom Anglików], premiera na świecie 25 lutego 2004 roku (to Środa Popielcowa); aktorzy: Jim Caviezel (Jezus Chrystus),Maia Morgenstern (Maria),Monica Bellucci (Maria Magdalena). Podstawą scenariusza są widzenia siostry zakonnej Anny Katarzyny Emmerich oraz Ewangelie Nowego Testamentu Biblii.

Przypomina mi się druga ekranizacja, wcześniejsza, w formie filmu muzycznego z lat 70., a dokładnie "rock opery", pt. "Jesus Christ Superstar", gdzie wokaliści rockowi użyczają swoich pięknych głosów dla wzniosłego celu. Według mnie to ciekawe spojrzenie hipisów na kwestię męki Chrystusa. Jednak dla niektórych może wydawać się to dość kontrowersyjne. Światowe, w tym polskie teatry, wznawiają co jakiś czas tę sztukę.

Autor tego opracowania przed wejściem w treść tytułowego przesłania pasyjnego umieszcza słowa Pana Jezusa do świętej siostry Faustyny Kowalskiej (należy ją kojarzyć z przesłania do świata o Bożym Miłosierdziu; a po jej śmierci zbudowano sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – właśnie tam, gdzie wiodła życie zakonne siostra Faustyna – a teraz to jedna z dzielnic Krakowa),które są zacytowane z jej wręcz bestsellerowego "Dzienniczka". Żywoty siostry Anny Katarzyny Emmerich (1774 – 1824) i siostry Faustyny Kowalskiej (1905 – 1938) dzieli około sto lat. Pan Jezus mówi, że "jedna godzina rozważania Mojej bolesnej męki większą zasługę ma aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi; rozważanie Moich bolesnych ran jest dla ciebie z wielkim pożytkiem, a Mnie sprawia wielką radość".

Na początku książki ksiądz Krzysztof Stola stawia rewelacyjne pytania czytelnikowi, trafia w sedno dylematów z jakimi zmaga się człowiek, szczególnie w obecnym czasie. W ten sposób przygotowuje do refleksji i otwiera na rozważania. Przy tym jest świetnie opisana miłość Jezusa Chrystusa do ludzkości.

Dla mnie czytanie tej publikacji to forma modlitwy. Przeżywam Mękę Jezusa Chrystusa, rozważam bolesne momenty. Jest w tym pokrzepiający wymiar aktu Miłosierdzia Bożego wobec każdego człowieka. Skutek ofiary Jezusa Chrystusa jest zbawienny dla duszy.

Podczas czytania pamiętam o specjalnym znaczeniu słowa JESTEM, bo takim mianem określa siebie Bóg objawiający się Mojżeszowi. Dlatego gdy Jezus wypowiada to słowo, to wszyscy otaczający go ludzie (oprawcy, uczniowie, przyjaciele, gapie) czują Jego moc.

Próbuję kształtować w sobie empatię, żeby lepiej pojąć katusze jakie permanentnie zadawali oprawcy. Siepacze zachowywali się bardzo brutalnie. Wspomniane są tu również inne cierpienia: psychiczne, duchowe.

Z innych lektur posiadam informacje o tym, że duchowa droga do Jezusa Chrystusa wiedzie poprzez Jego Matkę Maryję, a droga do Maryi poprzez jej Syna. Jezus i Maryja mistycznie przenikają się wzajemnie. Siostra Anna Katarzyna Emmerich również tak twierdzi i mówi, że w objawieniach doświadcza tego wspaniałego doznania – wrażenie jest tak cudowne, że nie potrafi znaleźć odpowiednich słów do wyrażenia tego co czuje.

W ciemnościach nocy, na Górze Oliwnej, dochodzą do Jezusa trwogi i pokusy – przez to Jego dusza cierpiała: "Natomiast reszta groty wypełniona była plugawymi i strasznymi obrazami ludzkich zbrodni, a złe duchy atakowały Go ze wszech stron, szydząc i kusząc wątpliwościami. Jezus przyjmował na siebie całe to olbrzymie, przekraczające ludzkie siły, brzemię".
"Wprawdzie wola Jego była zjednoczona z wolą Ojca, ale w słabości człowieczeństwa, wydany z miłości na mękę, drżał przed cierpieniem i śmiercią".
"Dręczony przerażającą wizją śmierci i – jako człowiek – przejęty odrazą wobec ogromu mąk odkupienia, drżał na całym ciele, a pot trwogi występował na Niego".
Jezus "widział herezje i schizmy, powstałe przez pychę i nieposłuszeństwo". Był gotowy cierpieć, nawet za wrogo nastawionych ludzi, bo ponosił ofiarę za wszystkich!
"W dzień sądu wszystko zostanie ujawnione i każdy pozna, jak i na ile przyczynił się do mąk Syna Bożego swoimi nieustannie popełnianymi grzechami".

"Gawiedź wykrzykiwała za Nim szyderczo różne dostojne określenia i tytuły, rzucano Mu pod nogi kamienie, kije, klocki drzewa, brudne łachmany, a wśród pieśni szyderczych i obelg stawiano Mu przed oczy niedawny uroczysty wjazd. Siepacze zaś szarpali Jezusa za powrozy umyślnie tak, by potykał się na rzucanych Mu przedmiotach. Słowem, cała droga była dla Jezusa bezustannym udręczeniem".
"Jednocześnie niektórzy faryzeusze kazali rozdzielać pieniądze między żołnierzy Heroda, by nie oglądając się na nic, jak najokrutniej katowali Jezusa. Woleli bowiem, by raczej umarł od tortur, niż miałby Go Piłat uniewinnić".
"Całe ciało Jezusa, drgające konwulsyjnie, pokryte było pręgami i wybroczynami sinymi, brunatnymi i czerwonymi, a święta krew spływała na ziemię. Wokoło, miast litości, słychać było drwiące, szydercze okrzyki i obelgi".
"Po krótkiej przerwie rzuciła się na Jezusa z wściekłością druga para zbirów. Ci mieli rózgi podobne do gałęzi cierniowych, najeżone gęsto kolcami, z widocznymi węzłami czy gałkami. Pod ich silnymi uderzeniami skóra pękała, a krew Jezusa tryskała obficie wokoło, zwłaszcza na ręce oprawców. Pod tymi bezlitosnymi, niewypowiedzianie bolesnymi razami Jezus jęczał i drgał boleśnie, ale nie przestawał modlić się za tych zaślepionych ludzi. Przed pałacem Piłata brzmiała wciąż wrzawa i bezustanne okrzyki motłochu".
"(...) przystąpiła do Jezusa trzecia para katów z nowym rodzajem biczów; były to umocowane w żelaznym uchwycie pęki łańcuszków lub rzemyków, mających na końcach żelazne haczyki. Te już nie raniły, ale po prostu wyrywały całe kawałki skóry i mięśni, tak że miejscami widać było nagie kości żeber. Nie do opisania jest cała nikczemność tej potwornej sceny!"
Dolny przypis od księdza Krzysztofa Stoly: "Zadziwiająca jest zgodność opisu biczowania podanego przez Annę Katarzynę Emmerich (na podstawie jej doświadczenia mistycznego) ze szczegółami tej kaźni, które przy użyciu metod naukowych odczytano z Całunu Turyńskiego dopiero współcześnie".
"I oto stał drżący Syn człowieczy, pokryty krwią, opuchlizną, sińcami, pręgami, ranami zaschłymi i otwartymi" – na Golgocie, tuż przed ukrzyżowaniem.
Najbardziej makabryczny jest opis – od 175 strony – przybicia do krzyża, stan zmaltretowanego ciała. Jezus miał ogromną ilość ran i wszędzie krew!
Wyobraźnią staram się wczuć w tę męczarnię (fizyczną wraz z towarzyszącym psychicznym urągiwaniem) i zrozumieć tę mękę oraz później jej sens jako odpuszczenie grzechów wszystkim ludziom; czyż to grozą nie przepełnia, że ludzie zadają takie katusze!?

Książka zawiera ciekawe spojrzenie na sytuację wokół Jezusa: zachowanie uczniów będących w jego najbliższym otoczeniu, jego krewnych i przyjaciół, matki Maryi z jej przeczuciami, kontakt z przychylnymi faryzeuszami.

Znajduję patetyczne momenty, które traktuję jako zabiegi literackie (wizje spisuje poeta),jest to jednak również przejaw Boskości Jezusa, jego niebywałej mocy. Jezus może zrobić wszystko, nie ma granic Jego wszechmocy. Pomimo tego, dobrowolnie poddaje się cierpieniom i śmierci na krzyżu. W oczach ówczesnych ludzi śmierć na krzyżu jest znakiem hańby, najgorsza z możliwych, bo tak wiesza się łotrów.

Na końcu książki znajduje się rozkładana szczegółowa mapa topograficzna, czyli z rzeźbą terenu, budowlami i charakterystycznymi punktami dla ówczesnego wydarzenia, w tym stacjami tworzącymi późniejsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jest zaznaczona droga Jezusa od momentu pojmania przez żołnierzy w Ogrodzie Oliwnym.

• Religia
  • Religijne
  • Chrześcijaństwo
  • Wiara

Anna Katarzyna Emmerich (bł.) Pasja według objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich Zobacz więcej