Pasja. Bolesna męka Jezusa Chrystusa

Okładka książki Pasja. Bolesna męka Jezusa Chrystusa Anna Katarzyna Emmerich (bł.)
Okładka książki Pasja. Bolesna męka Jezusa Chrystusa
Anna Katarzyna Emmerich (bł.) Wydawnictwo: Klub Książki Katolickiej religia
religia
Das bittere Leiden unseres Hern Jesu Christi. Nach den Betrachtungen der Gottseligen Anna Katharina Emmerich
Klub Książki Katolickiej
2004-01-01
2004-01-01
Wojciech Galant
objawienia pasja

Nie spodziewałam się po książce rozdawanej za darmo i opisującej objawienia świętej, że będzie tak dobra. Trudno mnie wzruszyć, jednak relacja z ukrzyżowania ścisnęła mi gardło.

Tą książkę powinien przeczytać każdy.

Tą książkę powinien przeczytać każdy.

Zapis objawień Katarzyny Emmerich dotyczących męki Chrystusa. Ciekawa i poruszająca lektura, warto dodać, że kończy się wkrótce po śmierci Jezusa, nie ma nic na temat Zmartwychwstania (to chyba jest w innych tomach).

Wybitne dzieło spisane na podstawie bardzo dogłębnych i szczegółowych objawień. Film "Pasja" został stworzony na podstawie tej książki i jest określany jako film drastyczny. Jeśli jednak w filmie uwzględniono by bardziej szczegółowo brutalne zdarzenia z Męki Jezusa, prawdopodobnie ciężko komukolwiek było by obejrzeć cały film.
Książka jest bardzo bogata w opisy i najdrobniejsze szczegóły i równie dobrze mogła by posłużyć za przewodnik po po drodze krzyżowej jaką przeszedł Jezus.

Książka jest bardzo bogata w opisy i...

Męka Pana Jezusa w objawieniach prywatnych. Jak mogły wyglądać ostatnie godziny życia Jezusa. Wizja brutalna.

Książka niezwykła, warto ją przeczytać szczególnie w okresie przedwielkanocnym, warto dodać że na planie filmu który powstał na podstawie tej książki działy się liczne cuda po których zostały potwierdzone nawrucenia.

Znakomita

Znakomita

Bardzo ciężko oceniać takie dzieła jak to. Jego tytuł jest zarazem wyjaśnieniem jego treści - to męka i śmierć Jezusa z Nazaretu - dla chrześcijan Boga, dla islamistów Proroka, dla ateistów postaci historycznej. Historia swój początek bierze w ostatnich naukach Jezusa, a kończy się złożeniem jego ciała w grobie. Myślę, że dla osób, które znają sprawę śmierci Jezusa jedynie z Pisma Świętego zaskoczeniem może być realizm tego dzieła. Anna Emmerich doznała daru wizji tych wydarzeń i opisała je nader realnie z wieloma szczegółami - nieraz bardzo szokującymi. Czyni to książkę tym bardziej ciekawą do przeczytania, bowiem widzimy w niej realny przebieg tej historii, którego próżno szukać w innych dziełach. W Internecie można znaleźć wiele dowodów na to, że te wydarzenia naprawdę w taki sposób się odbyły, a sama autorka podaje wiadomości, których nie miała prawa znać, a które później potwierdzili historycy. Dla chrześcijanina czy katolika ciężko czytać tą książkę beznamiętnie. Nieraz ona wzrusza, nieraz powoduje dreszcz, nieraz powoduje zgorszenie jak okrutny potrafi być człowiek dla drugiego człowieka. Jedynym minusem, który w niej znalazłem (dla mnie oczywiście) jest miejscowe pomieszanie w treści sfery sacrum z profanum. Chodzi mi o to, że autorka zapewne w dobrej woli, nieraz tytułuje postacie biorące udział w tej książce masą tytułów, zajmujących sporo miejsca (które są oczywiście zgodne z prawdą),a co nieco zaburza odbiór książki w danej chwili - czy to jeszcze opis, czy już modlitwa? Nie chciałbym być źle zrozumianym - nie mam nic przeciwko tytułowania Maryi Najświętszą Panną czy Matką Boleściwą, a Jezusa Odkupicielem ludzkości, jednak gdy występuje to w kombinacji "zwykłych" wydarzeń to nieco to razi. Przypominam sobie i parafrazuję nieco słowa nieżyjącego już księdza Piotra Pawlukiewicza (bo dokładnie nie pamiętam ich treści),który stwierdzał mniej więcej, że przecież Jezus budząc się rano nie wołał do Maryi - Wieżo z Kości Słoniowej, czy śniadanie już gotowe? A ona mu nie odpowiadała - Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - tak jajecznica już zrobiona. Tym lekkim komizmem wskazuję jedynie na lekki minus tej książki, bo takie zdania w niej znajdziemy. Reasumując - na pewno warto by uznający się za chrześcijanina człowiek zapoznał się z tą pozycją. Jest ona na pewno rozwijająca. Pozwala spojrzeć na wydarzenia zawarte w Piśmie Świętym nieco bardziej ludzkim okiem. Myślę, że osoby określające się mianem niewierzących również znajdą w niej coś ciekawego, chociażby topografię i budowę starożytnej Jerozolimy.

Polecam książkę. Pomaga uświadomić sobie wiele szczegółów związanych z męką Chrystusa. Myślę, że to doskonała lektura szczególnie na czas Wielkiego Postu. Styl książki jest dość specyficzny i zawiera sporo opisów scenerii, co może trochę utrudniać czytanie. Jednak można tam znaleźć także portrety psychologiczne postaci, co ułatwia zrozumienie dokonywanych przez nie wyborów. Przede wszystkim jednak książka zbliża nas do Jezusa, powoduje że rozważamy jego mękę i zastanawiamy się nad swoim postępowaniem. Dlatego na pewno warto ją przeczytać.

Na początku lektura objawień sprawiała mi niezrozumiałą trudność. Chyba ciężko mi było przyjąć dość archaiczny i przesadnie emocjonalny styl wypowiedzi bł. Anny. Ale zaraz, zupełnie niespodziewanie, sama nie wiem kiedy i jak to się stało, zanurzyłam się w Jej narrację i zapewne z pomocą Łaski zaczęłam przeżywać "Pasję" na zupełnie innym poziomie. Na poziomie serca i ducha.

Bardzo poruszył mnie opis modlitwy Jezusa w Getsemani, Jego Droga Krzyżowa i śmierć w poczuciu opuszczenia i osamotnienia... Jego niewypowiedziane cierpienie, które zgodził się znosić jako człowiek, choć jest Bogiem. A cierpiał (co sobie wyraźnie uświadomiłam) dla mnie, za moje grzechy...

Tym, co mnie jeszcze bardzo uderzyło, był sugestywny opis walki dobra ze złem, który bł. Anna zobaczyła w postaciach Aniołów umacniających idących za Chrystusem i wstrętnych piekielnych postaci "uwijających się" wokół kuszonych przez nich ludzi.

Wiele jeszcze obrazów i słów zostało w mojej pamięci dzięki przeżyciu "Pasji". Z całą pewnością mogę stwierdzić, że ma ona niezwykłą moc. Oprócz tego, że porusza serce i wstrząsa siemieniem, to przede wszystkim pozwala bardziej namacalnie towarzyszyć Jezusowi w Jego "Ciernistej Drodze". Pogłębia naszą niedoskonałą wiarę, która potrzebuje umocnienia i takich ludzkich środków wyrazu, bo przecież, jak napisał abp Michalik, "cały problem w tym, że nieskończoną miłość Boga poznajemy w sposób skończony, ograniczony, współpracując jednak z Duchem prawdy danym wierzącym".

Dlatego myślę, że jest to lektura na każdy czas, a szczególnie na ten dany nam teraz, kiedy cierpienie związane z pandemią wydaje się nas przygniatać do ziemi...

"Przylgnięcie do Chrystusa, naszego Brata w człowieczym utrudzeniu, doznającego ludzkiego udręczenia, cierpienia, poniżenia i wreszcie samotności umierania,przynosi pokój serca i wewnętrzne ukojenie".
(abp Michalik)

• Religia
  • Religijne
  • Chrześcijaństwo
  • Wiara

Anna Katarzyna Emmerich (bł.) Pasja według objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich Zobacz więcej