O życiu - o śmierci

filozofia, etyka
Znak
1995-01-01
1995-01-01
fragmenty filozofia wybór tekstów

Okładka książki Nauka polska. Szanse, bariery i wyzwania Andrzej Jacek Blikle, Tadeusz Gadacz, Marian Gorynia, Iwona Hofman, Hubert Izdebski, Krzysztof Jajuga, Jacek Jemielity, Tomasz Komornicki, Jacek Kuźnicki, Eugeniusz Molga, Maciej J. Nowak, Rafał Rakoczy, Marek Safjan, Bronisław Sitek, Przemysław Śleszyński, Łukasz A. Turski, Grzegorz Węgrzyn, Leszek Zasztowt
Nauka polska. ... Andrzej Jacek Blikl...
Okładka książki Krótka historia filozofii współczesnej Paweł Dybel, Tadeusz Gadacz, Wojciech Sady, Magdalena Środa
Krótka histori... Paweł Dybel, Tadeus...

Średnie. Seneka właściwie dźwiga całość.

----------------------

„Nikt nie stara się żyć uczciwie, lecz kłopocze się, jak żyć długo, choć życie uczciwe jest w mocy wszystkich, życie długie w mocy niczyjej”. Seneka

„Żyje naprawdę, kto jest użyteczny dla wielu, żyje naprawdę, kto rozporządza sobą; ci natomiast, którzy siedzą w ukryciu i gnuśnieją, tak pozostają w domu jak w grobie. U nich na progu można wyryć w marmurze imiona, oni umarli za życia”. Seneka

„Nie wyrzekajmy się więc miłości życia, jaką nam wszczepiła natura, skoro Bóg nas tym życiem obdarzył. Kochajmy jednak takie życie, do jakiego nas Bóg stworzył, a nie jego przeciwieństwo”. Pascal

„Ujrzałem, że najważniejsze w życiu to zarabiać na chleb i zostać radcą prawnym; że najwyższą rozkoszą miłości jest ożenić się bogato; że błogosławieństwem przyjaźni jest wzajemna pomoc w trudnościach pieniężnych; że jest mądrością podzielać zdanie innych; że jest natchnieniem mieć mowę przy stole; że jest odwagą narazić się na grzywnę 10 talarów; że jest serdecznością powiedzieć po obiedzie »na zdrowie«; że jest bojaźnią bożą raz na rok przystąpić do komunii. Ujrzałem to wszystko i zacząłem się śmiać”. Kierkegaard

„Istnieje wielu ludzi, którzy zbierają plon swego życia, jak uczniowie; oszukują oni nauczyciela, wypisując wynik z końca podręcznika rachunków bez rozwiązania zadania”. Kierkegaard

Średnie. Seneka właściwie dźwiga całość.

----------------------

Wycinek tekstów filozoficznych. Z pewnością daje do myślenia. Dla mnie była to bardzo wartościowa pozycja. Może nie nowatorska, ale warto to było przeczytać.

• Filozofia

Dodaj cytat z książki O życiu - o śmierci