Największy dar

Data 1. wydania:
2014-01-20
Zofia Stanisławska-Kocińska
powieść obyczajowa

Paulo Coelho wziął tekst z 1890 r autorstwa H. Drummonda, dopisał 2 strony wstępu, pół strony zakończenia i umieścił swoje nazwisko na okładce tomiku. Właściwy autor zapisany poniżej mniejszą czcionką. Mało tego, nawet wewnątrz nie jest zaznaczone, które fragmenty są "dziełem" Coelho, a które sobie wykorzystał. Wydanie ładne wizualnie, ale czuję niesmak.
Nie mogę tutaj dodać gwiazdek.
Szkoda, że nie jest dostępne w sprzedaży wydanie polskie z 1920 r (tłum. J. Ujejski).

Nie mogę tutaj...

Krótka powiastka o interpretacji Listu Świętego Pawła do Koryntian przez młodego misjonarza. Przemówienie kaznodziei okazuje się nie byle pouczeniem przed zgromadzonym ludem, lecz rozszerzonym wykładem na temat miłości rozumianej jako największy dar i szczęście, jaki tylko człowiek na ziemi mógł otrzymać. Kaznodzieja analizuje wers po wersie List do Koryntian, ukazując za każdym razem niesamowitą moc i rolę miłości w odniesieniu do Pisma Świętego, ale również w kontekście przystępnym dla każdego człowieka. Owa interpretacja Listu jest uniwersalna i zaskakująco naturalnie przekonująca.

Krótka filozoficzna powiastka o miłości w odniesieniu do świata religii oraz teologii, życia codziennego. Miłość jako mieszanina różnych magicznych czynników.

P.S.: Moim zdaniem, najlepsza, najbardziej treściwa (chociaż objętościowo najcieńsza) lektura pióra Paulo Coelho. Oczywiście, subiektywnie.

"Miłość jest esencją życia" tak w jednym zdaniu można opisać krótką, ale bardzo "pojemną" treść tego mini kazania. Paulo Coelho po raz kolejny przypomina nam o prostych życiowych prawdach. W "Największym darze" odnosi się do wygłoszonego w XIX wieku kazania młodego misjonarza Henry,ego Drummonda, który pięknie omawia jeden z najsłynniejszych fragmentów Pisma Świętego - List św. Pawła do Koryntian.

Książka liczy 78 stron - teoretycznie można ją przeczytać w jeden wieczór, skończyć i zapomnieć. Otóż nie. Mimo tak niewielu stron, "Największego daru" nie można tak po prostu przeczytać i odłożyć. Nie da się - czytelnik zostaje wciągnięty w treść; w sytuację; w akcję, a sama książka zostaje z nim na dużo dłużej. Jest to jedna z tych pozycji, w których liczy się jakość, a nie ilość (typowy P. Coelho).
I choć tak naprawę jest to "tylko" rozważanie Listu Świętego Pawła do Koryntian - konkretnie Hymnu o Miłości, to podczas czytania poznajemy ten tekst na nowo. Kazanie (bo tak można określić tą książkę) uczy nas patrzeć nieco inaczej nie tylko na sam tekst, ale też na miłość. Czyli na największy dar^^
Generalnie książka jest piękna <3

W książce przedstawiony jest fragment Listu św Pawła do Koryntian dotyczący miłości. Następnie analizowany jest dany fragment. Jest to coś w rodzaju kazania.

Cały fragment, cała książka jest dość ciekawym wywodem na temat miłości. Przeczytanie jej nie było straconym czasem. Wręcz przeciwnie należy uznać to za dobrze spędzony czas.

Krótka, ale jakże mądra książka.
Znajdziemy w niej rozważania na temat miłości. Temat może się wydawać tak oklepany, że sądzimy, że już nic nowego ani odkrywczego się nie dowiemy. Tymczasem autor bazując na Hymnie o miłości św. Pawła w niezwykły sposób pokazuje o co w tym naprawdę chodzi i czym jest prawdziwa MIŁOŚĆ. Może to brzmieć bardzo banalnie dlatego nic więcej nie będę pisać, po prostu przeczytajcie ...

Krótka, ale jakże mądra książka.

Książka ładnie wydana, ale treści jest w niej niewiele. Historia jest na tyle krótka, że moim zdaniem powinna być w zbiorze opowiadań. Tematyka i poziom rozważań podobny do innych książek autora.

Miłość jest esencją życia. Jest idealna. Wielka. Wierna Niezastąpiona. Jest wieczna.
Warto przypomnieć sobie tekst Listu do Koryntian. Jeszcze lepiej go nigdy nie zapominać. Książkę polecam, gdyż prawi ważnych wartościach

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Krótko, zwięźle i na temat. Coelho przypomina nam że miłość jest esencją życia. Obecnie często zapominamy co w związku jest ważne. Kochamy za coś a nie pomimo wszystko. Konsumpcjonizm wkradł się także do naszego serca.

Niepozorna książeczka która do mnie przemówiła i dzięki której postanowiłam coś zmienić w swoim życiu. Jestem mile zaskoczona :) Pozycja dla zastanawiających się nad sensem życia, zresztą chyba dla każdego kto lubi chwilę refleksji.