Łaknąć

Okładka książki Łaknąć Sarah Kane
Okładka książki Łaknąć
Sarah Kane Wydawnictwo: Bloomsbury Methuen Drama utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Crave
Bloomsbury Methuen Drama
1998-01-01
1998-01-01
1998-09-03
sarah kane łaknąć

nie dziwi dedykacja dla Ravenhilla.

nie dziwi dedykacja dla Ravenhilla.

Duzo tu rozpaczy, tesknoty, smutku.

Duzo tu rozpaczy, tesknoty, smutku.

Jej. To chyba najdziwniejszy tekst, jaki czytałam kiedykolwiek. I podobało mi się, ALE... no właśnie. Czegoś tu zabrakło. To mogła być ładna forma, ale autorkę chyba poniosło. Zamiast wielokrotnych bezsensownych powtórzeń słów: "tak" i "nie" mogła pobawić się w tworzenie większej ilości takich monologów, jak ten zaczynający się od słów: "I chcę się z tobą bawić w chowanego... " Myślę, że utwór wiele by na tym zyskał. Chaos-to dobre określenie na to dzieło literackie. Ale kto powiedział, że nie ma choć krztyny sensu w chaosie?

Dialog, który jest chaosem; kakofonią uczuć, pragnień i przemyśleń. Nie mogę, wręcz nie powinnam go recenzować, w mojej subiektywnej ocenie jest arcydziełem, aczkolwiek odezwą się pewnie osoby, które uznają go za paplaninę pozbawioną sensu - co, kto lubi.

Tęsknota, pragnienia, żal, rozpacz. W niewielkim formacie zmieściły się te wielkie uczucia. I do tego w tak przejmującej formie.

Kilka fajnych cytatów, cudowny monolog A i nic poza tym...

Kilka fajnych cytatów, cudowny monolog A i nic poza tym...

Warto było przeczytać tę króciutką, bo tylko 26 stronicową, formę dramatu jedynie ze względu na monolog A. Urzeka i chwyta za serce. Reszta, tak jak autorka, psychoza maniakalno-depresyjna.

Są dzieła, które nagle zachwycają. W szumie codzienności, w hałasie zwykłych, szarych, nieciekawych dni, w jednostajności istnienia dobiegają człowieka niespodziewanie piękne słowa. Porywają, otumaniają, oczarowują.

Kim była Sarah Kane? Jak wyglądało jej życie? Dlaczego tak bardzo ją przytłoczyło? Dlaczego cisnęło w nią kamieniem, spod którego nie potrafiła się wygrzebać? Można szukać odpowiedzi w jej twórczości i przy okazji nie uciekać od uniesienia jej pięknem. Nowy brutalizm w wyjątkowej formie.

,,I zapomnieć kim jestem, i próbować być bliżej, bo pięknie jest uczyć się ciebie i warto zrobić ten wysiłek, i mówić do ciebie źle po niemiecku i jeszcze gorzej po hebrajsku, i kochać się z tobą o trzeciej nad ranem i jakimś cudem jakimś cudem jakimś cudem opowiedzieć ci chociaż trochę o nieprzepartej, dozgonnej, przemożnej, bezwarunkowej, wszechogarniającej, rozpierającej serce, wzbogacającej umysł, ciągłej, wiecznotrwałej miłości jaką do ciebie czuję".

Książka drastyczna.
Nie ma tu przysłowiowego owijania w bawełnę.
Wywiera ogromne wrażenie.

Książka drastyczna.
Nie ma tu przysłowiowego owijania w bawełnę.
Wywiera ogromne wrażenie.

uwielbiam! zakochałam się ..

uwielbiam! zakochałam się ..

• Dramat
  • Dramaty