Dzieła dramatyczne

Okładka książki Dzieła dramatyczne Samuel Beckett
Okładka książki Dzieła dramatyczne
Samuel Beckett Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Państwowy Instytut Wydawniczy
1988-01-01
1988-01-01
2006-01-05
83-06-01705-6
Antoni Libera
dramat teatr słuchowisko XX wiek

Beckett to jedna z moich pasji. Może już dawno temu czytałam jego dzieła, ale pamiętam, że rozumiałam lub uczyłam się go rozumieć i zgadzałam się z nim w każdym calu, co do ludzkości: ludzkość śmierdzi: egoizmem, ślepotą na drugiego człowieka, wyśmiewaniem się z ludzkiego nieszczęścia i brakiem wrażliwości na piękno świata. Winę nogi zawsze zwalamy na but, nabitego guza na futrynę itd.itp. ale, cóż poradzić: taki jest system!

Dramaty, nie tylko ten najsłynniejszy, związany z Godotem, ale też słuchowiska, widowiska w tym wyborze czytać należy niezwykle uważnie i wnikliwie. Szczegółowe przypisy A. Libery pozwalają z detektywistyczną precyzją wczytać się w meandry lingwistycznych zabaw, w interpretacyjne szaleństwa, choć wciąż wyważone i pozostające w dobrym smaku. Jeszcze jeden dobry powód, by uczyć się języków obcych, zwłaszcza angielskiego i francuskiego. Następny asumpt ku zanurzeniu się w absurdzie i sprawdzeniu, która z emocji dziś jest naszym tłem. Doskonałe burzenie ego, podważanie tożsamości i umiłowanie mądrości, rekurencyjne ukochanie filozofii.

Pozycja obowiązkowa dla fana dramatów Becketta. Wszystko w jednym miejscu (łącznie z krótszymi formami),bogactwo przypisów wyjaśniających różnice między dwiema wersjami językowymi.

W sumie poza "Czekając na Godota" i - ewentualnie - "Końcówką", nie ma tam zbyt wielu wartościowych tekstów. A to pierwsze i tak najlepiej przeczytać w BN-ce.

• Dramaty
  • Dramat
  • Poszukuję
  • Teatr
  • Nobliści

Dodaj cytat z książki Dzieła dramatyczne