Zbombardowani

Okładka książki Zbombardowani
Sarah Kane Wydawnictwo: Świat Literacki Seria: Dramaturgia współczesna utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dramaturgia współczesna
Blasted
Świat Literacki
1999-01-01
1999-01-01
Paweł Wodziński, Paweł Łysak

Na półkach: , , , , ,

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Sarah Kane, muszę napisać, że było to spotkanie udane. Historia zaczyna się niewinnie, by z czasem przekształcić się w absurd, groteskę oraz makabreskę.

Kane w swoim dramacie ukazuje dwa oblicza człowieka, wszak każdy z nas ma dwie strony, jedna z nich jest układna, a druga drapieżna. Zresztą w jednej z ostatnich scen główny bohater manuskryptu zwraca się do swojej byłej kochanki, że oddawanie siebie za pieniądze nie jest w jej stylu, na co ona kwituje, że jest głodna, co z kolei prowadzi nas do konkluzji, że nie znamy do końca drugiego człowieka, mimo iż byliśmy z nim w stałym związku, zawsze nas czymś zaskoczy o co nie podejrzewalibyśmy go za nic w świecie.

Sam Markiz de Sade nie powstydziłby się tej sztuki. Mroczna i ponura historia napisana jest wulgarnym językiem, jednak nie jest pozbawiona symbolizmu. W utworze poruszone są takie tematy jak strach przed śmiercią, przemijanie, gwałt, brutalność, skrajny sadyzm, okropieństwa i skutki wojny. Życie to nie bajka i nie zawsze kończy się szczęśliwie.

Chore klimaty, chorej wyobraźni. Nie przemawia do mnie kloaczna fizjologia, patologiczny seks oraz sadyzm prezentowany w tej książce (sztuce). Zdecydowanie nie kupuję epatowania czytelnika (widza teatralnego) kanibalizmem - tutaj przedstawionym wyjątkowo okrutnie i dojmująco. Traktuję je wszystkie jako tanie chwyty autorki mające na celu wyłącznie szokowanie potencjalnych cztelników (widzów). Porażająca lektura. I nie potrafię doszukać się tego wszystkiego o czym piszą moi wielce Szanowni znajomi i obserwowani. Inne doświadczenie? Inna wrażliwość? Sarah Kane umieszczam w mojej bibliotece na półce obok Jelinek i Palahniuka.

"Zbombardowani" to utwór teatralny, którego autorką jest Sarah Kane. Jest to jedna z pozycji niewielkich objętościowo, ale ważnych treściowo. Tekst kontrowersyjny, traktujący o przemocy we współczesnym świecie oraz o przetrwaniu w brutalnej rzeczywistości, którą targają wojny. Warty poświęcenia godziny i przeczytania.

Mistrzostwo

Mistrzostwo

Degradacja i degeneracja ludzkiej istoty, całkowity rozkład emocjonalny. Wojna jako przykład śmierci duchowej człowieka zanim jeszcze nastąpi śmierć fizyczna.

Przeczytana po raz pierwszy 11.02. 2014

Przeczytana po raz pierwszy 11.02. 2014

Warto przeczytać. W swojej klasie na pewno rzecz ciekawa. Szczególnie końcowe, rwane fragmenty opisujące totalną degrengoladę bohaterów robią spore wrażenie.