Zbombardowani

Okładka książki Zbombardowani
Sarah Kane Wydawnictwo: Świat Literacki Seria: Dramaturgia współczesna utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dramaturgia współczesna
Blasted
Świat Literacki
1999-01-01
1999-01-01
Paweł Wodziński, Paweł Łysak

więcej Więcej

Na półkach: , , , , ,

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Sarah Kane, muszę napisać, że było to spotkanie udane. Historia zaczyna się niewinnie, by z czasem przekształcić się w absurd, groteskę oraz makabreskę.

Kane w swoim dramacie ukazuje dwa oblicza człowieka, wszak każdy z nas ma dwie strony, jedna z nich jest układna, a druga drapieżna. Zresztą w jednej z ostatnich scen główny...

Sarah Kane nie pieści się z widzem, tylko wali in-yer-face. Nie dla fanów Królewny Śnieżki na deskach teatru. To nie jest sztuka dla każdego.

Chore klimaty, chorej wyobraźni. Nie przemawia do mnie kloaczna fizjologia, patologiczny seks oraz sadyzm prezentowany w tej książce (sztuce). Zdecydowanie nie kupuję epatowania czytelnika (widza teatralnego) kanibalizmem - tutaj przedstawionym wyjątkowo okrutnie i dojmująco. Traktuję je wszystkie jako tanie chwyty autorki mające na celu wyłącznie szokowanie potencjalnych...

Warto przeczytać. W swojej klasie na pewno rzecz ciekawa. Szczególnie końcowe, rwane fragmenty opisujące totalną degrengoladę bohaterów robią spore wrażenie.

Degradacja i degeneracja ludzkiej istoty, całkowity rozkład emocjonalny. Wojna jako przykład śmierci duchowej człowieka zanim jeszcze nastąpi śmierć fizyczna.

"Zbombardowani" to utwór teatralny, którego autorką jest Sarah Kane. Jest to jedna z pozycji niewielkich objętościowo, ale ważnych treściowo. Tekst kontrowersyjny, traktujący o przemocy we współczesnym świecie oraz o przetrwaniu w brutalnej rzeczywistości, którą targają wojny. Warty poświęcenia godziny i przeczytania.

Mistrzostwo

Po Teksty kontrowersyjnej pisarki Sary Kane mogą sięgać chyba tylko ludzie o dość mocnych nerwach... A i tym nie polecam czytać ich przed snem :).

• 2012
  • Dramaty