Szpieg CIA w polskim Sztabie Generalnym. O Ryszardzie Kuklińskim bliżej prawdy

Okładka książki Szpieg CIA w polskim Sztabie Generalnym. O Ryszardzie Kuklińskim bliżej prawdy Franciszek Puchała
Franciszek Puchała Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2014-03-06
2014-03-06
historia Polski PRL Jack Strong Ryszard Kukliński

Bardzo ciekawa książka, ukazująca postać Pułkownika Kuklińskiego, z tej drugiej, mniej jasnej strony. Książka powstała jako kontra do lektury Benjamina Weisera "Ryszard Kukliński. Życie ściśle tajne", filmu "Jack Strong" oraz innych pozycji gloryfikujących Kuklińskiego. Autor, wykorzystując swoją pozycję w Sztabie Generalnym, oparł się przede wszystkim na swojej generalskiej wiedzy, wypowiedziach współpracowników Ryszarda Kuklińskiego oraz archiwalnych materiałach wojskowych. Generał ciekawie opisał kwestie związane ze szpiegostwem i wywiadem ukazując przy tym sylwetki (bardzo skrótowo) innych szpiegów (choć nie wiedzieć czemu Leszka Chrósta pominął). Rozdział dotyczący przekazanych CIA przez Kuklińskiego informacji czyta się trochę ciężko, a to za sprawą natłoku wojskowych danych technicznych dotyczących taktyki i uzbrojenia. Książka, trochę obala mit Kuklińskiego i daje sporo do myślenia. Sięgam teraz po pozycję Weisera i sam sprawdzę. Polecam.

Na pewno nie dla wszystkich. Dużo szczegółów, momentami aż za dużo, przez co ciężko było przebrnąć. Jednak nagradza to dużą ilością faktów nieznanych szerzej. Wydaje się być obiektywna.

7,5/10

7,5/10

Moim zdaniem książka jest napisana w sposób raczej obiektywny, pisana z pozycji eksperta ds. wojskowości i bezpieczeństwa, pracownika Sztabu Generalnego, co dodaje jej wiarygodności. Momentami zanudzała mnie bardzo szczegółowymi wzmiankami na temat uzbrojenia, nazwami uzbrojenia itp. specjalistycznymi pojęciami. Jednakże w książce są ujawnione fakty przemilczane ze względu na to, iż Kuklińskiemu i CIA nie dodały by one popularności. W miarę czytania rośnie ciekawość, czasem pojawiało się u mnie zdziwienie. Bardzo szybko to przeczytałem, jako że interesuję się takimi sprawami. Z mojego punktu widzenia polecam każdemu interesującemu się historią najnowszą Polski.

Kolejna książka dotycząca Ryszarda Kuklińskiego jednak tym razem napisana przez człowieka, który znał go osobiście, czyli przez oficera Sztabu Generalnego LWP. Książka w przeciwieństwie do wielu innych nie mitologizuje Kuklińskiego i nie czyni z niego bohatera. Wręcz przeciwnie. Biorąc pod uwagę fakt do jakich dokumentów Kukliński naprawdę miał dostęp i tym samym co mógł Amerykanom ujawnić jego obraz rysuje się zgoła inaczej. Na pewno nie jest to książka w 100 procentach obiektywna bo autor, chociażby z racji wykonywanej wówczas profesji, ma swój subiektywny stosunek do Kuklińskiego. Jednak jest to pozycja ważna i wartościowa, gdyż w powodzi różnej maści wydawnictw jedynie gloryfikujących Kuklińskiego ta książka pozwala na jego demitologizację i bardziej obiektywne i trzeźwe spojrzenie na jego działalność i współpracę z Amerykanami. Warto przeczytać i wyrobić sobie dzięki tej lekturze własne zdanie w tej sprawie.

Momentami bardzo interesująca. Ale też były momenty, przez które z dużym trudem przebrnęłam. Zdecydowanie za mało jak dla mnie było informacji o życiu i działalności Kuklińskiego. Za dużo wszystkiego dookoła. Niepotrzebne moim zdaniem było porównanie ilości i rodzaju broni jaką posiadały strony konfliktów oraz jak się różne armie przekształcały. Owszem tło polityczne powinno się w tej książce znaleźć jednak momentami miałam wrażenie, że autor zapomniał o czym tak naprawdę miał pisać i zdecydowanie odbiega od tematu.

Na fali ostatnich publikacji o płk. Ryszardzie Kuklińskim (dalej R.K.) które się przetoczyły przez media z okazji premiery filmu `Jack Strong’, ta książka się wyróżnia, jest to bowiem relacja oficera który pracował z Kuklińskim w Sztabie Generalnym i znał go osobiście dosyć dobrze. Oczywiście można argumentować, że nie jest to relacja obiektywna, bo autor ma do R.K. stosunek negatywny, Ale czy istnieje obiektywna, rzetelna książka o tej sprawie? Nie, ale czytałem ją dla przeciwwagi innych, które nie dopuszczają innej interpretacji, że Kukliński był bohaterem, który uratował świat przed III wojną światową.
A dlaczego nie istnieje rzetelna książka? Bo agencje wywiadowcze b.niechętnie udostępniają swoje akta, a CIA w ogóle tego nie czyni. W sprawie R.K. Amerykanie ujawnili dotychczas tylko tyle ile uznali za stosowne i taką wersję wydarzeń która dobrze służy interesom CIA i USA , te wiadomości należy zatem traktować z najwyższą dozą wątpliwości.
Autor stara się odtworzyć życiorys R.K., niemniej jest w nim wiele niejasności i białych plam, wiele akt uległo zniszczeniu. Mimo to autor analizując niekompletne dane stawia pewne hipotezy, zresztą przy obecnym stanie wiedzy o sprawie tylko stawianie hipotez jest możliwe. I tak np. twierdzi, że Kukliński, zanim rozpoczął współpracę z CIA, był już od pewnego czasu współpracownikiem PRL-owskich służb specjalnych. Autor przypuszcza też, że R.K. został zwerbowany przez Amerykanów w Wietnamie w r.1968, gdy był tam na misji wojskowej, następnie uśpiony do r.1972. Powód werbunku mógł być typowy: kobiety (powszechnie znana była słabość R.K. do płci pięknej),pieniądze, szantaż.
Autor obala tezę że R.K miał dostęp do sowieckich planów operacyjnych, i innych danych dotyczących Armii Radzieckiej, dane te przechowywano w Moskwie, i nie mieli do nich dostępu nawet ministrowie obrony satelitów ZSRR. O czym R.K. wiedział? O PRL-owskich planach obronnych i operacyjnych, o przemyśle zbrojeniowym., i te dane udostępniał CIA.
Co ciekawe, jedyne materiały od R.K. ujawnione do teraz przez Amerykanów, to szczegółowe plany wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, jak wiadomo materiały te nie zostały przez CIA ujawnione przed wprowadzeniem stanu wojennego. Sami Amerykanie (Zb.Brzeziński, urzędnicy CIA) przyznają, że mogło to doprowadzić do strajku generalnego, interwencji sowieckiej i olbrzymiego przelewu krwi.
Czy hipotezy autora książki zostaną kiedyś zweryfikowane. Bardzo wątpię, ale dla mnie są tak samo wiarygodne jak legenda R.K. stworzona przez Amerykanów.
Po tej lekturze ma się wrażenie że cała sprawa R.K. jest to świetna propagandowa robota Amerykanów, kupiona przez nas z całym dobrodziejstwem inwentarza.
Mimo, że książka rodzi nowe pytania i wątpliwości, zamiast na nie odpowiadać, daje ona pewien wgląd w brudną robotę szpiegowską, z podwójnymi czy potrójnymi agentami, manipulowaniem informacją, tworzeniem wygodnych legend.
Siłą książki jest sporo unikalnych zdjęć i reprodukcji dostępnych dokumentów. Z drugiej strony rzecz jest b.niedbale zredagowana, niektóre zdania nie mają sensu, wątki się gubią, logiczny ciąg zdań jest zaburzony, gdybym ja tak napisał wypracowanie z polskiego w (komunistycznej) szkole średniej, tobym dostał pałę. To nie pierwsza książka Bellony z fatalną redakcją,.

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Zimna Wojna / Komunizm / ZSRR
  • Przeczytane w 2014r.