Geny a charakter. Jak sobie radzić z genetycznym dziedzictwem

Okładka książki Geny a charakter. Jak sobie radzić z genetycznym dziedzictwem Peter Copeland, Dean Hamer
Okładka książki Geny a charakter. Jak sobie radzić z genetycznym dziedzictwem
Peter CopelandDean Hamer Wydawnictwo: Świat Książki popularnonaukowa
popularnonaukowa
Living with our Genes
Świat Książki
2002-01-01
2002-01-01
Jacek Suchecki

Geny a charakt... Peter Copeland, Dea...

Świetna pozycja - przyjazny, spójny i klarowny styl w dobrym tłumaczeniu, jasność wywodu, przejrzysta konstrukcja - tylko czytać:) Zdecydowanie polecam. Pomimo roku wydania książka aktualna i bardzo interesująca. Współautor, dziennikarz Peter Copeland, zajmujący się problematyką naukową, zapewne miał niemały wpływ na ostateczną formę książki - to druga wspólna praca obu panów po The Science of Desire, uznawanej za wybitną.

Odświeżyłam sobie tę pozycję sprzed 20 lat aby utwierdzić się w przekonaniu, że większość prezentowanych w niej tez jest zgodna z niedawno przeczytaną przeze mnie książką Martina Seligmana "Co możesz zmienić, a czego nie możesz".
Tutaj Autorzy skupiają się przede wszystkim na przedstawianiu procesu dochodzenia do wniosków prezentując przebieg eksperymentów oraz badań dotyczących wpływu genów na określone cechy i skłonności. Autorzy nie unikają także drażliwych kwestii, odnoszące się do płci czy rasy. Uwagę moją przykuły nierzadkie komentarze Autorów wspominających ogromne protesty w środowiskach uczelniach w reakcji na prezentację wyników badań nie hołdujących przekonaniom mainstreamu - cóż, coraz trudniej o zachowanie obiektywizmu w nauce...

Bardzo interesująca lektura. Pozwoliła mi wyrobić sobie ciekawe poglądy na wiele kwestii. Warta przeczytania.

Co za dno, nie mające nic wspólnego z wywodami naukowymi o genetyce. Gdzie są podane jakiekolwiek odnosienia do artykuów naukowych, potwierdzające choć jedno z tych opisanych stek bzdur?. Poziom mertytoryczny oraz formalny tego ścierwa jest po prostu porażający i poniżający, ale to delikatnie powiedziane. Kto pozwala na promowanie takich lewackich propagand i niedorzeczności? Ta pozycja służy jedynie ogłupianiu i zniewoleniu młodych, jeszcze nie mających właściwie wykształconych postaw moralnych - czyli demoralizacji i dehumanizacji człowieka.

Kiedyś już tę książkę przeczytałem, ale wróciłem doń z powodu wersji audio, która wpadła mi do ręki i… musze przyznać, że jest to jedna z najlepszych książek popularnonaukowych na naszym rynku dotyczącym wieloletniego już sporu, co bardziej determinuje nasze zachowanie i całe życie: geny czy środowisko. Atutem jest przede wszystkim fakt, że nie tylko napisali ją specjaliści-genetycy, ale została napisana klarownym, czytelnym językiem. Bez infantylizacji i opowiadania o podstawach genetyki, bez traktowania czytelnika jak niedorozwiniętego imbecyla a jednocześnie z drugiej strony bez zarzucania czytającego nadmiarem liczb, naukowych terminów etc. Owszem, bez tego się nie może obyć i osoby nie przygotowane, tj. nie mające w ogóle pojęcia o genetyce, medycynie i biochemii organizmu mogą się czuć chwilami zagubione, ale – do licha – nie jest to przecież zbiorek najlepszych dowcipów do czytania na przystanku autobusowym. Książka wymaga nieco skupienia i wysiłku intelektualnego.
Autorzy świetnie ukazują, że ów konflikt tj. geny a środowisko to jedna wielka ściema i bicie piany. Choć oczywiście genom i ich wpływom na charakter poświęcają najwięcej uwagi, wielokrotnie podkreślają, że geny nie działają w próżni, że fenotyp czyli to, jak wyglądamy, co robimy, jakie mamy preferencje, charakter, zachowania etc. zależy od tego, w jakim środowisku owe geny mają okazję się ujawnić (albo i nie). Geny nie są prostymi przełącznikami, jak chcieli by niedouczeni pismacy (ale i kiepscy naukowcy),którzy straszą jakimś determinizmem genetycznym. Nazwanie genu – powiedzmy – genem otyłości nie oznacza, że osoba go posiadająca będzie gruba. To samo dotyczy wielu innych cech, nie tylko fizycznych, ale i psychicznych czy społecznych. Owszem, to, kim jesteśmy jest zdeterminowane przez geny. Ale owe cechy są wypadkową wielu genów i ich ciagłych interakcji ze środowiskiem zaczynając już od życia płodowego. Środowisko ma gigantyczny wpływ na ekspresję genów. Warto przeczytać pamiętając, że nie można mylić predyspozycji genetycznej z predestynacją.

Krótkie zestawienie tego co w nas wrodzone i tego co nabyte. Wygląda na to, że jednak geny determinują bardzo dużo.

Książka ciekawa, napisana przystępnym językiem. Warta przeczytania.

Książka ciekawa, napisana przystępnym językiem. Warta przeczytania.

Przeczytałam dwa razy, świetna!

Przeczytałam dwa razy, świetna!

• Popularnonaukowe
  • Domowa biblioteczka
  • Antropologia. Psychologia ewolucjonistyczna
  • Niedokończone
  • Przerwałam czytanie

Dodaj cytat z książki Geny a charakter. Jak sobie radzić z genetycznym dziedzictwem