Buddyzm

Okładka książki Buddyzm Damien Keown
Okładka książki Buddyzm
Damien Keown Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Bardzo Krótkie Wprowadzenie filozofia, etyka
filozofia, etyka
Bardzo Krótkie Wprowadzenie
Buddhism
Prószyński i S-ka
1997-01-01
1997-01-01
Tomasz Jurewicz
religioznawstwo filozofia buddyzm

Myślę, że książka jest świetnym początkiem zagłębiania się w cały świat buddyzmu. Temat buddyzmu poruszony jest bardzo kompleksowo (historia, założenia, odmiany, sytuacja dawniej i dziś),w sposób bardzo konkretny, ale potocznym językiem = całość jest łatwo przyswajalna.
Zdecydowanie polecam jako bazę i początek do dalszych poszukiwań w tym temacie.

Zdecydowanie polecam jako bazę i początek do dalszych poszukiwań w tym temacie.

Książka spełnia dokładnie takie zadanie, jakie sugeruje tytuł i opis. Jest świetnym, bardzo krótkim wprowadzeniem. Czyta się bardzo dobrze i aż chce sięgać po dalsze lektury w tej tematyce, które są fajnie opisane na końcu w lekturach uzupełniających. Po przeczytaniu tej pozycji wie się już z grubsza o co chodzi w buddyzmach i jest to wybitna baza do dalszego poznawania tych filozofii/religii

Pomieścić wszystkie najistotniejsze informacje o buddyzmie na 150 stronach na zasługujący na uwagę wyczyn. Ta skondensowana monografia niczego istotnego jednak nie pomija. Zaczynając od rozstrzygnięcia czy buddyzm jest religią, autor prowadzi nas przez żywot Buddy, główne założenia doktryny buddyjskiej, przystępnie wyjaśnia co to takiego Cztery Szlachetne Prawdy, opisuje też znaczenie medytacji w buddyzmie, jego rozprzestrzenianie się i główne odmiany. Ważne jest także uwzględnienie ostatniego rozdziału pt „Buddyzm na Zachodzie, który przedstawia recepcję tej religii w euroamerykańskim kręgu kulturowym oraz jej rosnącą popularność w ostatnich kilku dziesięcioleciach. I to jest coś, z czego można się cieszyć, bo Zachód jest wielkim zlewiskiem kultur i buddyzm może go jedynie wzbogacić być może przyjmując jakąś właściwą dla niego postać. Jako ciekawostkę mogę podać fakt, że w latach 90 niejaka Fronda pismo poświęcone umieściła tę książkę na reaktywowanym przez siebie Indeksie Ksiąg Zakazanych. Jakie to zło dostrzegli w niej „światli” frondyści? Ano pewnie dla ultrakatolików złem i wielkim zagrożeniem jest nawet mówienie o tym, że istnieje jakaś alternatywa dla ich systemu wierzeń, bo jedyna i wyłącznie prawdziwa religia nie może znieść nawet tak skromnej konkurencji.

Nie oceniam tu buddyzmu, a samą książkę. Ta jest bardzo dobrze napisana. Jako wprowadzenia wręcz idealna. Może poczytałbym więcej o buddyzmie zen, medytacji i kilku innych rzeczach, ale przecież to tylko wprowadzenie... :) Jeśli zatem ktoś chce poznać podstawy tej religii (?) to ta pozycja nadaje się do tego bardzo dobrze

W łatwy i przystępny sposób omawia zasady i filozofię buddyzmu. Dla żółtodziobów.

Książka napisana prostym językiem, dla laików. Polecam osobom, które chcą mieć jakikolwiek zarys jeśli chodzi o temat buddyzmu. Dla tych, którzy mają już jakaś wiedzę, zawartość będzie oczywista i mało wyczerpująca.

Krótka, ale treściwa. Przybliżyła mi buddyzm. Jestem laikiem w tym temacie, ale uważam, że jest to dobra książka na początek.

• Buddyzm
  • Chiny