Pożegnalny blues

Okładka książki Pożegnalny blues Ian Rankin
Okładka książki Pożegnalny blues
Ian Rankin Wydawnictwo: Albatros Cykl: Inspektor Rebus (tom 17) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Rebus (tom 17)
Exit Music
Albatros
2006-01-01
2006-01-01
Lech Żołędziowski
literatura szkocka

Niezawodny, nie stroniący od mocnych trunków inspektor John Rebus w kolejnym kryminale Ian’a Rankin’a. Już tuż przed emeryturą ale nie zwalnia tempa.

Kolejny dobry kryminał z inspektorem Rebusem jak zawsze aroganckim, niezależnym i samodzielnym. Tym razem Inspektor będący tuż przed emeryturą bada przyczyny śmierci rosyjskiego poety. Nieźle poprowadzona akcja, ciekawe wątki. Do tego inspektor Rebus kocha muzykę, która i mnie jest bardzo bliska.

W zależności co kto lubi. Mi osobiście się podobała aczkolwiek nie każdemu musi się podobać. Czyta się dość szybko.

Dobry kryminał, choć sylwetki bohaterów jakbym znała z innych tego typu powieści i bynajmniej nie chodzi mi o tego samego autora. Ciekawe, że detektyw (główny bohater) jest w zdecydowanej większości przypadków, mężczyzną po przejściach, nie stroni od używek, mając jednocześnie skomplikowaną psychikę. Może dlatego rzadko czytuję całe serie.

Uwielbiam Rankina i jego szkocki klimacik, a John Rebus to mój ulubiony detektyw. Niestety namęczyłam się przy tym pożegnalnym bluesie. Zabrakło klimaciku. Typowy kryminał z nadmierną ilością dialogów, solidne śledztwo, ale czegoś brak. Właśnie czego? Polotu, tajemniczości, filozofii szkockiej duszy?

Bardzo dobra książka z serii o detektywie Johnie Rebusie. Kilka dni do emerytury, ale detektyw nie odpuszcza i do ostatnich godzin pracy stara sie rozwiązać kilku wątkową sprawę. Jak zwykle nie obędzie się bez konfliktu z przełożonymi i działaniem na granicy prawa.
Najlepsze autor zostawia dla nas na koniec - kiedy wydaje się, że nic sie nie wydarzy akcja nabiera tempa i zaskakuje.

Skusiłam się żeby spróbować swój zardzewiały angielski na kryminale który wiedziałam, że będzie świetny - i okazuje się, że miałam rację, zarówno co do słabego stanu mojej znajomości języka obcego :( jak i jakości historii :).

Wspaniała zagadka, żywi-pełnokrwiści bohaterowie. Klasyczne śledztwa z przesłuchiwaniem świadków i wyłuskiwaniem istotnych informacji z wszelkich możliwych źródeł. Nawet wątek polityczny nie był nużący.

Ucieszyłam się, bo z 3 zagadek udało mi się zauważyć okruszki informacji i wyciągnąć wnioski choć do jednej (ostatniej, od razu wydał mi się podejrzany, więc wyłapywałam te małe sygnały ;))

Zdecydowanie seria warta uwagi wielbicieli kryminałów, a dla wielbicieli szkockich kryminałów pozycja obowiązkowa! :)

W wersji angielskiej, tylko jeśli naprawdę czujecie się super pewnie z tym językiem :)

Moim skromnym zdaniem to bardzo dobry kryminał.Pokazujący mroczne oblicza Edynburga.Komisarz już 30 łapie przestępców,czas już na emeryturkę.
A jednak dochodzi do zbrodnie,gdzie polityka zmierzy się z warstwą kryminalną.
Ofiara to Rosjanin,Rebus musi uruchomić swe wszystkie kontakty i ująć sprawcę.
Kryminał bardzo dobry.

A jednak dochodzi do zbrodnie,gdzie polityka zmierzy się z warstwą kryminalną.
Ofiara to Rosjanin,Rebus musi uruchomić swe wszystkie kontakty i ująć sprawcę.
Kryminał bardzo dobry.

Smętne bardzo te zagadki Rankina

Smętne bardzo te zagadki Rankina

Najwyraźniej mam słabość do takich "książkowych" sylwetek jak inspektor John Rebus czy komisarz Kurt Wallander: zgorzkniałych, pełnych ironii, nadużywających alkoholu ale za to z jakim charakterem.
Tym razem Rebus wraz z koleżanką Siobhan Clarke rozwiązuje zagadkową śmierć rosyjskiego poety Aleksandra Todorowa. Nie do końca pasował mi wątek polityczny za którym nie do końca przepadam, ale...

• Kryminały
  • Ian Rankin
  • Kryminał
  • Kryminał, sensacja, thriller

Dodaj cytat z książki Pożegnalny blues