Wydział spraw zamkniętych

Okładka książki Wydział spraw zamkniętych Michael Connelly
Okładka książki Wydział spraw zamkniętych
Michael Connelly Wydawnictwo: Albatros Cykl: Harry Bosch (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
Harry Bosch (tom 11)
The Closers
Albatros
2012-01-01
2005-01-01
2005-01-01
Łukasz Praski
Harry Bosch Los Angeles detektywi śledztwo kryminał literatura amerykańska policja zabójstwo

Jako wielbicielka serialowego Boscha od dłuższego czasu polowałam na książki o nim. Udało mi się upolować i przeczytać 11 tom. Bardzo dobry kryminał, pełen akcji i porządnej roboty policyjnej, czuję się całkiem usatysfakcjonowana i chcę więcej!

Dobry powrót autora po kompletnie nieudanym Kanale. Ciekawa sprawa, porządna detektywistyczna robota, trochę twistów fabularnych. Trudno się oderwać. Bardzo dobra lektura wakacyjna:) Brakuje mi tylko bardziej rozwiniętego "meta wątku", przewijającego się przez kolejne tomy (coś a'la historia Harry'ego Hole'a - Bosch ma też bardzo ciekawą historię i można było poszczególne tomy zdecydowanie bardziej połączyć jakąś wspólną zagadką/historią)

Po dwóch "samowolkach", Bosch decyduje się wrócić w szeregi policji i... Cóż, dzieliłem się tym już w moich opiniach, dotyczących dwóch wcześniejszych powieści w cyklu ("Zagubiony blask" i "Kanał"),preferuję tego bohatera, który działa niemal, jako "vigilante" - sam przeciw wszystkim, którzy stoją na drodze rozwiązania sprawy i wymierzenia sprawiedliwości złoczyńcom i zadośćuczynienia ofiarom.

W "Wydziale spraw zamkniętych", do którego wraca Harry na dość szczególnych warunkach, znów ogranicza go kaftan reguł i sieć rozgrywek, toczących się pomiędzy wydziałami, skorumpowanymi bądź leniwymi kolegami i przełożonymi. Nie jest jednak tak, że Bosch pokornieje, jakkolwiek - powtórzę jeszcze raz - wolę tą postać bardziej w stylu noir.

Pomimo powyższego, co nie dla wszystkich musi być mankamentem, Bosch przydzielony zostaje do tytułowego oddziału spraw zamkniętych, dzięki czemu może zająć się tym, na czym koncentrował się podczas swej krótkotrwałej emerytury - zamykaniu spraw nierozwiązanych, lub z premedytacją "zakopanych" przez niekompetentnych śledczych, lub detektywów, dla których dojście do prawdy było niewygodne. Zaś konstrukcja i stopień komplikacji sprawy, jak zwykle u Connelly'ego, stoją tu na wysokim poziomie, więc mimo drobnych narzekań, polecam!

Connelly w najlepszym wydaniu. Chyba najlepsza z dotychczasowych części.
Kolejny raz udowadnia że jest mistrzem wymyślania spraw. Doświadczenie dziennikarza kryminalnego powoduje że autor serwuje nam sprawy bardzo realistyczne. Niektórzy mogą powiedzieć nudne. Ale ja uważam to za wielki atutu.
Wielkie i wciągające jak bagno Los Angeles.
No i mocny motyw naciągania granicy przez Boscha przy przesłuchaniu ojca i efekt jaki z tego wynikł.

Connelly w najlepszym wydaniu. Chyba najlepsza z dotychczasowych części.
Wielkie i wciągające jak bagno Los Angeles.
No i mocny motyw naciągania granicy...

Sięgnąłem po ten tytuł skuszony serialem nakręconym na podstawie twórczości tego autora i niestety zawiodłem się. Książka okazała się przeciętna i na wyższą notę niestety według mnie nie zasługuje.

Jest to typowy kryminał, w którym śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie zabójstwa niewyjaśnionego od siedemnastu lat. Bardzo wciągająca książka, wszystkie wątki zgrabnie splatają się razem podczas lektury. Zakończenie również jest zaskakujące. Polecam wszystkim fanom "klasycznych" kryminałów, w których nie ma zbyt wiele rozlewu krwi, za to jest dużo policyjnej roboty i dochodzenia do prawdy.

Nierozwiązane sprawy z przeszłości, więc "ostrzyłem" sobie zęby na ciekawą fabułę, jednak autor niczym mnie nie zaskoczył. Książka jest po prostu tylko niezłym kryminałem.

2033

Jest to pierwsza książka tego autora, po którą sięgnęłam - zaintrygował mnie jej opis. I ... nie zawiodłam się.
To zdecydowanie kryminał w moim guście. Czyta się go "gładko", a fabuła jest ciekawa i wciągająca. Fakty ustalane w toku śledztwa wiążą się w logiczną i intrygującą całość.
Bardzo mi odpowiada styl tego autora i już planuję sięgnąć po następne jego powieści.

Bardzo mi odpowiada styl tego autora i już planuję sięgnąć po następne jego...

Nie wiem czy jest to najsłabsza książka z serii o Harrym Boschu, czy mnie zmęczył bohater przy czytaniu 11 tomu- w każdym razie ledwo przebrnęłam do końca.

Harry Bosch wraca do policji. I to jest bardzo dobra wiadomość.
Harry Bosch dosyć mocno się postarzał. To już gorsza wiadomość.
Harry Bosch znowu gra w swoje własne gierki, robi co chce i nikogo nie słucha.
I jest przy tym niesamowicie skuteczny - nawet jeśli rozwiązuje sprawę sprzed wielu lat - ludzie niewiele pamiętają, dokumenty poginęły, niektórzy nie chcą rozwiązania tej sprawy...
A Harry Bosch i tak wygrywa.

Jakie szczęście, że jeszcze tyle części przede mną...

Harry Bosch wraca do policji. I to jest bardzo dobra wiadomość.
Harry Bosch dosyć mocno się postarzał. To już gorsza wiadomość.
Harry Bosch znowu gra w swoje własne gierki, robi co chce i nikogo nie słucha.

• Kryminał
  • Michael Connelly
  • 2006

Dodaj cytat z książki Wydział spraw zamkniętych