Literatura

Okładka książki Literatura Sławomir Koper
Okładka książki Literatura
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 12) historia
131 str. 2 godz. 11 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 12)
Tytuł oryginału:
Literatura
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
131
Czas czytania
2 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377695371
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
377
314

Na półkach: , ,

I po co górnolotne tony, po co wielkie słowa, skoro rzeczywistość skrzeczy? Taka refleksja nasunęła mi się już w trakcie czytania kolejnego tomiku serii Dwudziestolecie międzywojenne. Nosi on tytuł "Literatura" i mogłem liczyć na ciekawe informacje o literaturze tego okresu. I się bardzo, bardzo, bardzo zawiodłem.
A przy wszystkich wadach tej publikacji jest jednak i zaleta - lekkie pióro autora, potoczystość przekazu, ciekawe ujęcie tematu. Tylko którego? Bo nie literatury, która stanowi tu co najwyżej pretekst do przedstawienia zupełnie innej tematyki.
Zainteresowani literaturą dwudziestolecia znajdą w prezentowanej książce 3 strony poświęcone Żeromskiemu, 2 - Reymontowi,1- Witkacemu, Schulzowi i Gombrowiczowi, 9 - wydawnictwom i problematyce z tym związanej (honoraria, podatki itp.),5 - Skamandrytom, 4 - Dołędze-Mostowiczowi, 23 - Nałkowskiej, 5 - Dąbrowskiej, 8 - Leśmianowi. Część tych stron zajmują zdjęcia, natomiast pominąłem strony bez tekstu. Jeśli do tej wyliczanki dodamy, że większość tekstu ma charakter anegdotyczny, że literatura jest na drugim, albo i trzecim planie, że w przypadku Nałkowskiej, Dąbrowskiej i Leśmiana to właściwie opis ich życia erotycznego, to mamy absurdalnie ujętą literaturę, bo bez literatury. Na przykład wśród romansów Nałkowskiej pojawia się wzmianka (bez refleksji, analizy, oceny) o wydaniu "Granicy". A wszak na ostatniej stronie okładki napisano: "Zapraszamy czytelników do sentymentalnej podróży, w której postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty życia w tamtych czasach". Czyli np. skłonności homoseksualne Dąbrowskiej są tymi ważnymi aspektami, a geneza i charakter "Nocy i dni" już nie.
Całości klęski dopełniają fotografie, z których znaczna część to oficjalne spotkania członków Polskiej Akademii Literatury, w dodatku w tym samym gronie.
I żeby nie było, że tylko krytykuję to, co jest, dopowiem czego, a raczej kogo nie ma. Nie ma w tekście Staffa, Kasprowicza, Szaniawskiego, Gałczyńskiego Iłłakowiczówny, Peipera, Jasieńskiego, Broniewskiego, Irzykowskiego, Gojawiczyńskiej, Uniłowskiego, Czechowicza, Kadena-Bandrowskiego, Kossak-Szczuckiej, Zegadłowicza, Parandowskiego, Parnickiego, Wańkowicza, Grabińskiego, Marczyńskiego, Ossendowskiego, Makuszyńskiego,Korczaka, Przybosia, Czyżewskiego, Boya-Żeleńskiego. Gdyby nie przywołanie cytatu, zabrakło by nazwiska Miłosza, gdyby nie związki rodzinne z Leśmianem - Brzechwy. Wystarczy? Celowo wymieniałem znanych i mniej znanych, poetów, prozaików i dramaturgów, twórców różnych pokoleń, kierunków, a nawet poglądów politycznych. A - jest jeszcze kilka stron o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ale jest to biogram, stanowiący część serii, niezależnie od tematyki tomu (tu jest także Ignacy Jan Paderewski).
Nie, ten tom nie jest przybliżeniem literatury i jej twórców w okresie międzywojennym. To skandalizujące informacje o kilku pisarzach bez przybliżenia wszakoż ich twórczości. Książka nie zasługuje na ten tytuł, książka powinna być wydana jako "Anegdoty o ludziach pióra" i wtedy oceniłbym zapewne na jakieś 5-6 gwiazdek. Ale takie potraktowanie wyjątkowo zróżnicowanej i znakomitej twórczości pisarskiej okresu dwudziestolecia na pozytywne potraktowanie nie zasługuje.

I po co górnolotne tony, po co wielkie słowa, skoro rzeczywistość skrzeczy? Taka refleksja nasunęła mi się już w trakcie czytania kolejnego tomiku serii Dwudziestolecie międzywojenne. Nosi on tytuł "Literatura" i mogłem liczyć na ciekawe informacje o literaturze tego okresu. I się bardzo, bardzo, bardzo zawiodłem.
A przy wszystkich wadach tej publikacji jest jednak i zaleta...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2677
250

Na półkach: , , ,

50% książki to Nałkowska,Dąbrowska,Leśmian.Nic o Ossendowskim,Piaseckim,Zegadłowiczu Uniłowskim.Słowem źle!

50% książki to Nałkowska,Dąbrowska,Leśmian.Nic o Ossendowskim,Piaseckim,Zegadłowiczu Uniłowskim.Słowem źle!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    86
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    11
  • Historia
    3
  • Dwudziestolecie międzywojenne
    2
  • 2014
    2
  • Dwudziestolecie
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • 2013
    1
  • Historia Polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Literatura


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne