Srebrni chłopcy Zagórskiego

sport
Studio AWP
2013-01-01
2013-01-01

Dawno, dawno temu w odległej Galaktyce.... A tak całkiem poważnie to warto aby młodzież przeczytała tę książkę. Dowie się z niej, że były czasy, że nasza kadra w kosza ogrywała z małymi wyjątkami prawie wszystkich w Europie. A i z gwiazdami z NBA grała i nie miała się czego wstydzić. Niech gimbaza dowie się, że świat sportowych gwiazd nie zaczął się od R. Lewandowskiego czy M. Gortata, ale na długo przed nimi byli sportowcy (koszykarze),którzy sławy światowej nie zdobyli tylko dlatego, że przyszło im żyć w czasach komuny.
Świetna książka opisująca medal ME w koszykówce w 1963 i genialną drużynę, która jeszcze potem dwukrotnie zdobywała medale ME. Pstrokoński, Dregier, Likszo, Łopatka, Olejniczak to były GWIAZDY. A o ich trenerze Zagorskim sam Kazimierz Górski powiedział, że to najlepszy trener sportowy w Polsce. I niech słowa K. Górskiego staną się najlepszym komentarzem do tej książki.
Zbiór ciekawostek, opis czasów i naszego sukcesu ME 1963 we Wrocławiu i wreszcie sylwetki zawodników. Genialna książka - koniecznie trzeba to przeczytać.

Na półkach: , , , , , ,

Chyba jedna z lepszych książek sportowych, jakie czytałem w ostatnim czasie. Autorzy przybliżają w niej okoliczności największego sukcesu polskiej koszykówki, którym było zdobycie srebrnych medali na rozgrywanych w 1963 r. we Wrocławiu mistrzostwach Europy. Ale opowieść o tamtym turnieju jest tu tylko punktem wyjścia do szerokiego omówienia pozycji polskiej koszykówki w ówczesnym świecie i nie tylko. W bardzo przystępny sposób są przedstawione sylwetki koszykarzy, spośród których niektórzy rzucają anegdotami na prawo i lewo. Kompleksowo autorzy przedstawili też ojca sukcesu - trenera Witolda Zagórskiego. Omawiają stosowane przez niego metody treningowe, taktykę i drogę do objęcia posady selekcjonera, a także wprowadzane przez niech rozmaite nowinki, które podpatrzył za Atlantykiem. Każdy dzień turnieju, to osobny rozdział, osobny mecz na mistrzostwach i osobna sylwetka zawodnika, działacza czy trenera. Wszystko razem stanowi jednak bardzo dobrze przemyślaną i spójną całość. Polecam nie tylko miłośnikom basketu. Naprawdę warto!

Opis, zgodnie z tytułem, drużyny polskich koszykarzy i trenera, którzy w 1963 roku zdobyli srebrny medal na Mistrzostwach Europy rozgrywanych we Wrocławiu.

Wyjściowy temat jest jednak jedynie przyczynkiem do dyskusji o koszykówce i jej historii w Polsce i USA, a także o realiach życia sportowców w Polsce w latach pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych (zarówno w obszarze sportowym jak i obyczajowym). Bardzo dobra pozycja.

Genialna, fenomenalna książka. Proszę sobie wyobrazić, że były takie czasy w których najpopularniejszą dyscypliną sportową w Polsce była koszykówka. Tak było na długo przed siatkówką, piłką nożną, piłką ręczną czy skokami narciarskimi. Ta książka, to historia najlepszego trenera w historii koszykówki, nieżyjącego już niestety Witolda Zagórskiego, który znał się z twórcą koszykówki pastorem Naismithsem, z legendarnym trenerem Redem Auerbachem czy z gwiazdami NBA z Billem Russelem na czele.Fenomenalna pozycja. Bardzo polecam.

Wprost genialna książka. Najlepsza pozycja sportowa 2013 roku na równi z "Wielkim Widzewem" Marka Wawrzynowskiego.

Obszerna baza wierzy nt. Jedynego sukcesu Polskiej reprezentacji koszykówki.

Obszerna baza wierzy nt. Jedynego sukcesu Polskiej reprezentacji koszykówki.

• Koszykówka
  • Sport