Kici. Lucjan Brychczy – legenda Legii Warszawa

Okładka książki Kici. Lucjan Brychczy – legenda Legii Warszawa Wiktor Bołba, Lucjan Brychczy, Grzegorz Kalinowski
Okładka książki Kici. Lucjan Brychczy – legenda Legii Warszawa
Wiktor BołbaLucjan Brychczy Wydawnictwo: Buchmann sport
sport
Buchmann
2014-04-25
2014-04-25
9788378819769
lucjan brychczy kici piłka nożna futbol legia warszawa piłkarz legenda wojsko trener

Okładka książki Legia Warszawa 1916/2016 Wiktor Bołba, Grzegorz Karpiński, Robert Piątek, Robert Piątek
Legia Warszawa... Wiktor Bołba, Grzeg...

Okładka książki Gigi Buffon. Numer 1 Gigi Buffon, Roberto Perrone
Gigi Buffon. N... Gigi Buffon, Robert...
Okładka książki Ja, Ibra. Moja historia Zlatan Ibrahimović, David Lagercrantz
Ja, Ibra. Moja... Zlatan Ibrahimović,...
Okładka książki Szamo. Wszystko, co wiedziałbyś o piłce nożnej, gdyby Cię nie oszukiwano Krzysztof Stanowski, Grzegorz Szamotulski
Szamo. Wszystk... Krzysztof Stanowski...
Okładka książki Radosław Kałużny. Powrót Taty Radosław Kałużny, Mateusz Karoń
Radosław Kałuż... Radosław Kałużny,&n...

Bardzo ciekawa książka w formie rozmowy z legendą - Lucjanem Brychczym. Dowiadujemy się jak wyglądało jego życie prywatne i kariera piłkarza oraz trenera, która trwa nadal pomimo tylu lat! Przy okazji poznajemy pokrótce jak wyglądało życie w czasach PRLu. Oprócz tego znajdują się wstawki w postaci wspomnień różnych osób, ciekawostki z czasów minionych jak i obecnych. W książce znajdziemy zdjęcia, także takie bardzo stare. Fragmentami książka sprawia problemy w utrzymaniu kolejności dat i wydarzeń, ale przez sentyment, nie miało to wpływu na moją ocenę.

Fantastyczna książka opowiadająca historie jednego z najlepszych polskich piłkarzy. Książka ciekawie przedstawia losy Lucjana Brychczego, tak te boiskowe jak i te pozaboiskowe. Dla kibiców warszaskiej Legii pozycja obowiązkowa. Dla neutralnych czytelników fajna historia, która jest dobrze opowiedziana

Naprawdę warta uwagi wybitny pilkarz ktory przez “KOMUNE “nie zagral w najwiekszych klubach tam tych lat!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mówisz Legia, myślisz Brychczy! Historia człowieka, który już za swojego życia stał się legendą klubu z ulicy Łazienkowskiej 3. „Kici”, to książka wywiad-rzeka, przerywana wstawkami w formie pytań współautorów czy ciekawostek przytaczanych przez kibiców, takich jak na przykład Muniek Staszczyk, czy Jerzy Owsiak.

Chłopak ze Śląska, utalentowany młodzian, odrzucony przez Ruch Chorzów, który ostatecznie trafił do Legii. Klub stał się dla niego całym życiem, dosłownie i w przenośni. Ponad 60 lat ze 100-letniej historii drużyny z Warszawy to czas Lucjana Brychczego. Od debiutu w pierwszym zespole, po odebranie tytułu Honorowego Prezesa Legii Warszawa.

Historia człowieka, który dzięki swemu talentowi, ciężkiej pracy, oraz skromności stał się klubową legendą.

Książka, oparta na wspomnieniach Brychczego, prowadzi nas na stadiony wszystkich kontynentów. Między innymi na słynne Camp Nou, gdzie „Kici” brał udział w pierwszym meczu oraz oficjalnym otwarciu. Poznajemy trenerów, pracowników klubowych oraz piłkarzy, którzy stanęli na jego drodze.

Tylko sytuacja polityczna, w świecie, w którym przyszło mu grać, sprawiła że nie doczekał się transferu z prawdziwego zdarzenia. Skala talentu, zwróciła przecież uwagę samego Realu Madryt. Kto wie, jakby potoczył się jego los, gdyby można by było wyjechać za granicę tak swobodnie jak teraz.

Wiele stron książki, to historia Legii Warszawa zebrana w pigułce, widziana oczami Pana Lucjana. Krótkie opisy kolejnych sezonów, relacje z najważniejszych meczów, opinie o piłkarzach.

Dla kibiców „Mistrz” już na zawsze pozostanie legendą. Jego oddanie klubowi, praca przez ponad 60 lat, zdobyte przez niego liczne trofea oraz po prostu „bycie z Legią na dobre i na złe” zasługują na wieczny szacunek. Kto wie, być może już niedługo obok pomnika Kazimierza Deyny będziemy mogli podziwiać pomnik Lucjana Brychczego.

Pozycja jak najbardziej dla kibica Legii Warszawa, ale myślę że przypadnie też do gustu każdemu fanowi piłki nożnej, a zwłaszcza takiemu, który będzie chciał powspominać stare czasy, żeby móc z rozrzewnieniem, w trakcie czytania rzucić staropolskie - „Kurła, kiedyś to było!”

Chłopak ze Śląska, utalentowany młodzian, odrzucony przez...

Bardziej niż o Lucjanie Brychczym można powiedzieć, że ta książka jest historią Legii z ostatnich ok. 70 lat z perspektywy tego wybitnego niegdyś piłkarza. Ta historia też nie jest jakaś super ciekawa, bo na temat każdego sezonu mowa jest o tym, jak Legii poszło w lidze, Pucharze Polski oraz w europejskich pucharach. Do tego jakaś wzmianka o życiu prywatnym jakby nie patrzeć bohatera tej książki, jakieś "zabawne" historyjki czy inne godne wspomnienia wydarzenia z środowiska Legii. Książka ma charakter wywiadu-rzeki, co w praktyce wypada niesamowicie sztucznie i nudno. Już to widzę, jak któryś z dziennikarzy zadaje pytanie panu Lucjanowi, a ten gada tyle, by zając trzy strony książki, do tego pięknymi, kwiecistymi zdaniami, wymieniając przy tym wszystkich strzelców bramek w meczach Legii sprzed 50 lat. Do tego mamy do czynienia z często bezsensownym tłumaczeniem porażek stołecznego klubu, przykład pierwszy z brzegu: mecz Legii z Vetrą na Litwie i "Legijka" odpada TYLKO poprzez zamieszki rozpoczęte przez kibiców. Gdyby nie to, to by awansowała oczywiście bez problemu. Szkoda tylko, że Legia, kiedy jej kibice wdarli się na murawę, już przegrywała 0:2.

Ogólnie rzecz biorąc, nie polecam, ewentualnie die-hard fanom Legii i Brychczego.

Ot, mamy historię Legii od czasu pojawienia się w niej Kiciego. W zasadzie całość skupia się raczej na tym jak wtedy grała Legia i jakie były nastroje w niej. Tka gdzieś do połowy lat 50 do teraz mamy opisane ważniejsze mecze, które sprawiły, że Legia jest tą a nie inną marką.
Plusem na pewno bardziej obiektywno-subiektywne spostrzeżenie na temat legendarnych powołań do wojska, dzięki czemu można dowiedzieć się o co tak naprawdę w tym chodziło.
Czyta się przyjemnie i w sumie o to chodzi.

Rewelacyjny "wywiad-rzeka" z legendą Legii Warszawa, Panem Lucjanem Brychczym. Pozycja obowiązkowa dla każdego kibica Legii.

Świetna książka :) Wiele ciekawych informacji na temat Pana Lucjana. Swoją drogą super przeprowadzony wywiad. Co do Pana Lucjana to tacy ludzie w piłce są potrzebni. Lojalni i prawdziwi. Prawdziwy Legionista!

Polecam ludziom, którzy interesują się sportem ,a dla kibiców Legii pozycja obowiązkowa :-) .Historia życia wspaniałego piłkarza i człowieka .

Kapitalna książka w postaci wywiadu ŚP. Wiktora Bołby z Legendą Legii, Panem Lucjanem Brychczym.

• Sport
  • Biografie