List z powstania

Anna Klejzerowicz Wydawnictwo: Filia literatura piękna
Filia
2014-01-15
2014-01-15
literatura polska powstanie warszawie historia rodzina tajemnica

Przeszłość może być niczym arszenik!

Podobnie jak w czytanym przez mnie niedawno “Medalionie z bursztynem” autorka podejmuje tu temat poszukiwania odpowiedzi na zagadki, które rozegrały się w czasie ostatniej wojny, a rzutowały na życie kilku kolejnych pokoleń. Tym razem w przededniu klęski powstania warszawskiego.

Śmierć szanowanego warszawskiego lekarza i jego żony w pożarze willi na Żoliborzu w końcówce września 1944 roku, a także tajemnicze zniknięcie ich starszej córki, uczestniczki powstania, stały się obsesją tej, która przeżyła gehennę wojny.

Młodsza córka, bo o niej mowa, poświęciła całe życie na odnalezienie odpowiedzi na pytania o tragiczne losy rodziny, angażując w to ryzykowne - jak na powojenną, komunistyczną rzeczywistość - przedsięwzięcie także swego męża, a potem córkę. Cień przeszłości nie dał o sobie zapomnieć przez kolejnych sześć dekad. Prywatne śledztwo uruchomiło całą lawinę dziwnych, tragicznych w skutkach wydarzeń, ale nie przyniosło jej, aż do nagłej i nieprzypadkowej śmierci, żadnych odpowiedzi. Co więcej poturbowało psychicznie jej jedyną córkę.

Anna Klejzerowicz stworzyła fenomenalnie skonstruowaną i bardzo emocjonalną opowieść, w której odrzucona wojenna miłość łatwo przerodziła się w nienawiść, doprowadziła do zbrodni, a próba jej ukrycia w kolejnych latach uruchomiła cały ciąg, tragicznych w skutkach, wydarzeń.

Historia sióstr z Żoliborza dowodzi, że opętanie poszukiwaniem prawdy nie zawsze przynosi ukojenie bólu i straty po najbliższych. Wyzwala złość, rozgoryczenie i dojmującą potrzebę zemsty. Staje się siłą niszczącą życie, prawdziwym przekleństwem...

Książka cudowna w każdym wymiarze. Wyzwalająca mnóstwo emocji, pokazująca oblicze człowieka w krytycznej sytuacji, opisująca siłę rodzinnych więzi, determinacji w dążeniu do odpowiedzi, a jednocześnie znakomicie oddająca klimat i rzeczywistość polityczną kilku epok. Wojennej, komunistycznej i tej po 89’roku (fabuła kończy się jakieś dziesięć lat temu). I żadna z nich nie zostaje poddana upiększeniu, ale wiernie oddaje nastroje społeczne tamtych lat, bez przebarwień, rzetelnie i obiektywnie.

Jednocześnie pokazuje inne - zwykłe, ludzkie oblicze powstańców warszawskich. Bez epatowania heroizmem. To byli przecież ludzie z krwi i kości, miotani uczuciami dobrymi i złymi, jak każdy. A przez to opowiedziana historia zyskuje całkiem spore prawdopodobieństwo.

Polecam fascynatom kryminałów z historią rodzinną w tle.

Bardzo dobrze skonstruowana powieść, pełna niespodzianek i zwrotów akcji. Historia kilku pokoleń, siła zemsty i determinacji. Polecam z całego serca!

Bardzo ciężko mi ocenić tę książkę. Z jednej strony naprawdę ciekawa, z dość intrygującą zagadką w tle, a z drugiej bardzo rozczarowujące zakończenie. Szkoda.

Bardzo ciekawa książka opowiadająca kawałek historii naszego kraju opisana z dużym autentyzmem. Losy bohaterów opisane we wciągający sposób.

bardziej 5,5*, przeciętna książka ale historia ciekawa tylko coś nie pykło.
#ReparationsForPoland

bardziej 5,5*, przeciętna książka ale historia ciekawa tylko coś nie pykło.
#ReparationsForPoland

Bardzo ciekawa , wciągająca z bardzo zaskakującym zakończeniem, zdecydowanie polecam :)

Tyle już napisano historii na tle wojennym, jednak ta fabuła potrafiła mnie zaciekawić ;)

To interesująca lektura, którą polecam z przyjemnością, bo to książka, dla której zarywa się noc. Poznajemy tu sylwetki dwóch kobiet z warszawskiej rodziny. Tę współczesną Marianny oraz jej ciotki - Hanki, która walczyła w powstaniu Warszawskim. Przyznam, że nie pamiętam kiedy ostatnio przy czytaniu towarzyszyły mi takie emocje jak ciekawość, żal, złość, zdumienie, rozgoryczenie i współczucie. Matka Marianny, Julia była przez całe swoje życie opętana jedną sprawą jaką była tajemnicze zaginięcie siostry. Odkąd tylko sięgała pamięcią, w jej życiu zawsze "obecna" była ciocia Helena. Te wydarzenia wpłynęła na całe życie Marianny i po nieoczekiwanej, tragicznej śmierci rodzicielki sama postanowiła rozwikłać rodzinną tajemnicę. To fascynująca i wciągająca historia o poszukiwaniu prawdy, pomimo tego, że rozwiązanie zagadki wydaje się przekleństwem. Książka uwodzi i czaruje, a wbrew pozorom ma niewiele wspólnego z powstaniem Warszawskim i wojną jako taką. Polecam

Odkąd tylko sięgała pamięcią, w jej życiu zawsze "obecna" była ciocia Helena. Tajemnica jej zniknięcia wpłynęła na całe jej życie. Od najmłodszych lat żyła wśród legend, pogłosek i szeptów. Wyrywanych z pamięci powstańców wspomnień o niej - tej do której tak bardzo była podobna. Helena była obsesją jej matki, obsesją, która udzieliła się także jej. Czy uda jej się odkryć prawdę o ciotce? Czy można wygrzebać wiedzę z ruin zburzonej i dawno już odbudowanej Warszawy?

Niesamowita, wciągająca historia o poszukiwaniu prawdy, prawdy, która nie chce być odkryta.

PS. Wbrew pozorom historia ma niewiele wspólnego z powstaniem Warszawskim i wojną samą w sobie.

• Przeczytane 2014
  • 2015