List z powstania

literatura piękna
Filia
2014-01-15
2014-01-15
literatura polska powstanie warszawie historia rodzina tajemnica

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Przeszłość może być niczym arszenik!

5758 658 415

Książka nie urywa pupy, ale czyta się szybko i momentami nawet wzbudza ciekawość. Rozczarowało mnie zakończenie, naciągane, tak jakby autorka nie miała pomysłu, jak to zgrabnie zakończyć.

Dobra książka. Dziwią mnie negatywne komentarze. Może dlatego, że czytają ją osoby, które nie mają pojęcia o PRL. Nie było ich jeszcze na świecie, nie mają pojęcia o prześladowaniach? Ktoś napisał nawet, że książka dziwna i psychodeliczna 😂😂 Wcale tak nie uważam, odzwierciedla za to naszą historię, która dla bardzo młodego pokolenia, może się wydawać dziwna, ale taka była rzeczywistość. Owszem zakończenie trochę naciągane.
Ogólnie powieść jes bardzo dobra, choć jak dla mnie mało wiadomoścì o powstaniu warszawskim, a myślałam, że będzie głównie o tym. Sama historia 👍 czyli to co lubię: próba rozwikłania rodzinnej tajemnicy i zagadki przeszłości. No i przede wszystkim dotyczy nas Polaków, Polski i jej historii.
Marianna wraz z rodzicami próbuje rozwikłać zagadkę zaginięcia swojej ciotki Hani, siostry matki, która zniknęła w czasie powstania. Ktoś im to uniemożliwia. Ciągłe wizyty USB-ków, pogróżki, dziwne zdarzenia, a nawet zamachy. Co kryje się za tym wszystkim? Komu tak bardzo zależy na tym, żeby prawda nie ujrzała światła dziennego? Marianna za wszelką cenę musi się tego dowiedzieć, bo nie ma już nic do stracenia. Tylko czy było warto?

To nie jest klasyczna powieść dotycząca powstania. To historia następstw, wpływu tych tragicznych dni na życie następnych pokoleń. Jednak bezpośrednią przyczyną późniejszych strasznych wydarzeń nie było dzieło okupantów ale paradoksalnie-miłość.
Julia, która jako jedyna z rodziny przeżyła Powstanie Warszawskie będąc bezpieczna na wsi, przez całe życie próbuję odnaleźć zaginioną przed laty siostrę, którą nieustannie idealizuje. W poszukiwania angażuje męża a z czasem - córkę. W zawierusze komunistycznej wciąż są obserwowane, podejrzewane. Ale czy to aparat władzy chce utrudnić poszukiwania rodzinie? Sprawy przybierają dramatyczny obrót kiedy ginie mąż Julii, a potem ona sama, a córka nękana jest przez tajemniczego mężczyznę. Marianna stopniowo popada w stan osłupienia, z trudem wraca do rzeczywistości. Kiedy wszystko jest już na dobrej drodze do szczęścia, bohaterka dowiaduje się brutalnej i tragicznej prawdy. Czy zdoła poradzić sobie z owymi informacjami? Czy uda się przetrwać najgorsze? I najważniejsze, jak żyć kiedy jest się tylko marionetką historii?

Książka, dla której zarywa się noc :) W przeciwieństwie do innych Czytelników z góry zakładałam, że to nie jest wspomnienie z Powstania, tylko tajemnica , majaca początek, lub środek, w czasach Powstania. I nie pomyliłam się. Chociaż nie przepadam za książkowymi opisami lat powojennych, to tu ta część poprowadzona wspaniale! Trzeba też przywyknąć do kilku narracji. Chciałabym, by Autorka poszła właśnie w "te klimaty" w swoich książkach :)

Nie wiem od czego zacząć, nie wiem co napisać i jakich użyć słów, by wyrazić podziw wobec tej książki! Sztos 🔥 Bestseller🔥Hit🔥Nie, to zdecydowanie za mało.

Nie pamiętam kiedy ostatnio przy czytaniu towarzyszyły mi takie emocje! Wszystkie możliwe : ciekawość, żal, złość, zdumienie, rozgoryczenie, radość, współczucie. Cały wachlarz uczuć! Wgniotła mnie w fotel. Pochłonęłam ją w jedno popołudnie. Bez odkładania nawet na chwilę. W skali 10/10 u mnie ma 100!

Trafiłam na nią przypadkowo. Poleżała chwilę na półce, aż w końcu wzięłam ją do ręki i to była najlepsza decyzja dzisiejszego dnia❤️📚🔥

Kryminał z wątkiem historycznym. Ciekawe połączenie. Julia - wojenna sierota całe życie stara się rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia siostry. Nie wierzy, że Hanna zginęła w powstaniu. Próbuje za wszelką cenę dowiedzieć się, co stało się w 1944 roku. Pomaga jej w tym mąż, przyjaciel a potem i córka. Motyw zaginięcia, a może ucieczki lub śmierci Hanki staje się wręcz rodzinną obsesją. Nikt nie wie co mogło się wydarzyć tamtej pamiętnej nocy, gdy dom rodzinny Julii spłonął, a rodzice zostali zamordowani. Czy to zabójstwo miało wpływ na decyzję starszej siostry i zaważyło na losach rodziny? Hanka znała zabójcę...A może w plotce jest ziarno prawdy i powstańcy, z którymi Julka nawiązuje znajomość mają rację, że jej siostra uciekła z mężczyzną? W końcu miała romans , a postać ukochanego owiana była tajemnicą. Nawet członkowie batalionu Parasol niechętnie o nim wspominali. Tylko czy to właśnie ten, o którym myślą był wybrankiem Hani?
Dlaczego przez tyle lat nie dała znaku życia? Boi się osadzenia w więzieniu? Wiadomo jak wyglądały lata powojenne.
Czemu tyle lat po wojnie rodzina Julii jest prześladowana przez UB? Mąż ginie w tajemniczych okolicznościach, gdy trafia na pewien ślad Hanki, esbek który postanawia pomóc Julii zostaje znaleziony martwy w swoim domu, a główna bohaterka dostaje list z Anglii sugerujący, że ktoś kto znał jej siostrę jest na tropie rozwiązania zagadki jej zaginięcia. Niestety Julia ginie w wypadku samochodowym, a obsesja rodzinna, chęć rozwiązania zagadki za wszelką cenę przechodzi na jej córkę Mariannę vel Majkę, która jest klonem Hanny...Jak zakończy się ta historia? Jaki w niej udział będzie miał Max, syn przyjaciela z Anglii. Czy Piotr jest tak nieskazitelnym jak mogłoby się wydawać? Co się wydarzy lata temu? Kto grozi Majce?

Odkąd tylko sięgała pamięcią, w jej życiu zawsze "obecna" była ciocia Helena. Tajemnica jej zniknięcia wpłynęła na całe jej życie. Od najmłodszych lat żyła wśród legend, pogłosek i szeptów. Wyrywanych z pamięci powstańców wspomnień o niej - tej do której tak bardzo była podobna. Helena była obsesją jej matki, obsesją, która udzieliła się także jej. Czy uda jej się odkryć prawdę o ciotce? Czy można wygrzebać wiedzę z ruin zburzonej i dawno już odbudowanej Warszawy?

Niesamowita, wciągająca historia o poszukiwaniu prawdy, prawdy, która nie chce być odkryta.

PS. Wbrew pozorom historia ma niewiele wspólnego z powstaniem Warszawskim i wojną samą w sobie.

To interesująca lektura, którą polecam z przyjemnością, bo to książka, dla której zarywa się noc. Poznajemy tu sylwetki dwóch kobiet z warszawskiej rodziny. Tę współczesną Marianny oraz jej ciotki - Hanki, która walczyła w powstaniu Warszawskim. Przyznam, że nie pamiętam kiedy ostatnio przy czytaniu towarzyszyły mi takie emocje jak ciekawość, żal, złość, zdumienie, rozgoryczenie i współczucie. Matka Marianny, Julia była przez całe swoje życie opętana jedną sprawą jaką była tajemnicze zaginięcie siostry. Odkąd tylko sięgała pamięcią, w jej życiu zawsze "obecna" była ciocia Helena. Te wydarzenia wpłynęła na całe życie Marianny i po nieoczekiwanej, tragicznej śmierci rodzicielki sama postanowiła rozwikłać rodzinną tajemnicę. To fascynująca i wciągająca historia o poszukiwaniu prawdy, pomimo tego, że rozwiązanie zagadki wydaje się przekleństwem. Książka uwodzi i czaruje, a wbrew pozorom ma niewiele wspólnego z powstaniem Warszawskim i wojną jako taką. Polecam

Tyle już napisano historii na tle wojennym, jednak ta fabuła potrafiła mnie zaciekawić ;)

Bardzo ciekawa , wciągająca z bardzo zaskakującym zakończeniem, zdecydowanie polecam :)

bardziej 5,5*, przeciętna książka ale historia ciekawa tylko coś nie pykło.
#ReparationsForPoland

bardziej 5,5*, przeciętna książka ale historia ciekawa tylko coś nie pykło.
#ReparationsForPoland