Historia O

Pauline Réage Wydawnictwo: Amber Cykl: Historia O (tom 1) Seria: Bestsellery literatury erotycznej [Amber] literatura piękna
Histoire d’O
2013-11-12
Mateusz Fabjanowski
Bestsellery literatury erotycznej [Amber]
erotyzm kobieta mężczyzna paryż sadyzm masochizm uległość niewolnictwo

Na początku nie szło wczuć się w klimat. Dopiero pod koniec doceniłam rozrywanie odbytów, obnażanie się niezależnie od lokalizacji lub oznaczanie swoich niewolnic rozgrzanym żelazem i zauważyłam jakieś wartości artystyczne w niej zawarte.

Książka na pewno nie dla każdego. Momentami może zniesmaczyć, oburzyć, a może i trochę zaszokować. Temat: niewolnictwo seksualne i BDSM.
Napisana jest wg. mnie dobrze. Czyta się ją gładko i rzeczywiście z wypiekami na twarzy.
Jednak pomimo, iż zdaję sobie sprawę, że swoją seksualność można wyrażać na wiele rozmaitych sposobów, to po jej przeczytaniu miałam silną potrzebę,...

Podchodziłem do tej recenzji jak pies do jeża, ale chyba nadszedł ten moment.

Po pierwsze - to absolutnie nie jest książka dla każdego. Nie poleciłbym jej nikomu, o kim nie wiem, że może mu się spodobać.
Podejrzewam, że właśnie takie polecanie bez namysłu sprawiło, że książka zebrała tu tyle negatywnych recenzji. Pozwolę więc sobie wyjaśnić, że naprawdę są na świecie...

Słaba to erotyka, gdzie autorka poświęca więcej uwagi ustawieniu mebli w pokoju, niż opisom seksu - gdy zaś pisze o seksie, to tylko językiem odrzucająco technicznym.

Opowieść o niepojętej naiwności, przemocy i upodleniu, w której bohaterowie co chwilę mówią o miłości, chyba tylko po to, by do reszty zemdlić czytelnika.

Trudno wystawić ocenę. Czytałam w liceum pod ławką, po kryjomu, z wypiekami na twarzy. Cóż.

Moim zdaniem arcydziełem tego nazwać w żaden sposób nie można.

Do przeczytania tej książki zachęciła mnie okładka - "ARCYDZIEŁO literatury erotycznej". Sobie myśle, no dobra, skoro to ARCYDZIEŁO to czytam. Naiwna ja, 35 lat a jeszcze się nie nauczyła, ze książki się nie rozpoznaje po tym co ktoś nasmarował na okładce!
Książka ma swoje ZALETY (bawi i uczy jak u Krasickiego):
1. BAWI - oj ale sie ubawiłam, no po pachy, czytając z tył...

A mi się ta książka bardzo podobała. Przeczytałam jednym tchem i ani na chwilę nie byłam znudzona. Nawet na dzisiejsze czasy są tam kontrowersyjne elementy. Nie mogę sobie wyobrazić jak kontrowersyjna była w czasach powstania. Miałam nadzieję, że ktoś mi wreszcie wytłumaczy ideę chłostania tyłka, ale już tyle rzeczy czytałam, że nadal nie wiem i chyba pozostaje mi samej...

Zażenowanie gwarantowane po przeczytaniu tej książki.
Książka jest obrzydliwa, a opisane sceny były brutalne niosące tylko ból, wstręt i obrzydzenie.
Nie umiem pojąć sensu tej nudnej, dziwacznej książki.
Nie polecam.

Klasyk, który należy znać. Nie jest to książka dla wszystkich. Myślę, że doskonale zrozumieją ją osoby czerpiące przyjemność z bycia zdominowanym. Książka zdecydowanie dla tych, którzy maja otwarty umysł, nie myślą stereotypowo i zdają sobie sprawę ze złożoności ludzkiej seksualności.

Dyskusje

• 2014