Teogonia

Okładka książki Teogonia
Hezjod z Beocji Wydawnictwo: Armoryka Seria: Święte Księgi, Święte Teksty filozofia, etyka
filozofia, etyka
Święte Księgi, Święte Teksty
Teogonja
Armoryka
2005-01-01
2005-01-01
Kazimierz Kaszewski
Filozofia kosmologia mitów greckich bogowie olimpijscy epistemologia

Każdy system religijny prędzej czy później wymusza pytanie o to, co było na samym początku. Bo to, że przyczyną sprawczą są bogowie, i wiele się dzieje za ich pośrednictwem, to wiadomo. Ale skąd oni się w ogóle wzięli? Jak powstał świat? Religia grecka również musiała skonfrontować się z tym nieuniknionym zagadnieniem, a sprostać mu postanowił Hezjod: pochodzący z klasy...

Pierwsza spisana, spośród setek lub tysięcy późniejszych, próba ogarnięcia przez człowieka chaosu, którego i tak nie miał, nie ma i nie będzie miał nigdy szansy pojąć. Metafizycznie mi obca, literacko mi daleka.

Epos kosmogoniczny, będący podstawą teologii helleńskiej. Opisuje powstanie świata, bogów, etc. Rzecz obowiązkowa dla greko-rzymskich politeistów, dla pozostałych – opcjonalna ciekawostka :)

• 2019
  • Poezja