Teogonia

Hezjod z Beocji Wydawnictwo: Armoryka Seria: Święte Księgi, Święte Teksty filozofia, etyka
Teogonja
filozofia, etyka
Kazimierz Kaszewski
Święte Księgi, Święte Teksty
Filozofia kosmologia mitów greckich bogowie olimpijscy epistemologia

Pierwsza spisana, spośród setek lub tysięcy późniejszych, próba ogarnięcia przez człowieka chaosu, którego i tak nie miał, nie ma i nie będzie miał nigdy szansy pojąć. Metafizycznie mi obca, literacko mi daleka.

Epos kosmogoniczny, będący podstawą teologii helleńskiej. Opisuje powstanie świata, bogów, etc. Rzecz obowiązkowa dla greko-rzymskich politeistów, dla pozostałych – opcjonalna ciekawostka :)

Dyskusje

• Literatura grecka