Teogonia

Okładka książki Teogonia Hezjod z Beocji
Okładka książki Teogonia
Hezjod z Beocji Wydawnictwo: Armoryka Seria: Święte Księgi, Święte Teksty filozofia, etyka
filozofia, etyka
Święte Księgi, Święte Teksty
Teogonja
Armoryka
2005-01-01
2005-01-01
Kazimierz Kaszewski
Filozofia kosmologia mitów greckich bogowie olimpijscy epistemologia

Okładka książki Tarcza Heraklesa Hezjod z Beocji, autor nieznany
Tarcza Heraklesa Hezjod z Beocji, au...
Okładka książki Obraz literatury powszechnej w streszczeniach i przykładach. Tom I. Starożytność i wieki średnie Dante Alighieri, Alkajos, Anakreont, Antara ibn Szaddad, Arystofanes, Auzoniusz, Li Bai, Bakchylides z Keos, Ben Jemin Ferjumendi, św. Bernard z Clairvaux, Bion, Giovanni Boccaccio, św. Bonawentura z Bagnoregio, Peire Cardenal Pèire Cardenal, Omar Chajjam, Geoffrey Chaucer, Piotr Chmielowski, Chrétien de Troyes, Arnaut Daniel, Paweł Diakon, Dżami, Ekkehard I, Quintus Ennius, Erinna z Telos, Eurypides, Gaucelm Faidit, Fedrus, Smil Flaszka z Pardubic, Wenancjusz Fortunat, św. Franciszek z Asyżu, Jean Froissart, Du Fu, Edward Grabowski, Hezjod z Beocji, Homer, Horacy, Hrotswitha z Gandersheim, Ibn al-Abbar, Juwenalis, Kallimach z Cyreny, Kallinos z Efezu, Katullus, Klaudian Klaudiusz, Qianfu Li, Marek Anneusz Lukan, Lukrecjusz, Marcabru, Marcjalis, Mimnermos z Kolofonu, Moschus, Moty ibn Ajas, Muzajos, Owidiusz, Peirol, Francesco Petrarca, Petroniusz, Pindar, Plaut, Sextus Propercjusz, Prudencjusz, Jaufre Rudel, Rumi, Sadi z Szirazu, Safona, Sofokles, Symonides z Keos, Szanfary, Teognis z Megary, Teokryt, Terencjusz, Albius Tibullus, św. Tomasz z Akwinu, Tyrtajos, François Villon, Wergiliusz, Abu Firas al-Hamdani, Imru al-Qais, Waddah al-Yaman, Charles Ier d'Orléans, Conon de Béthune, Bertran de Born, Giraut de Bornelh, Arnaut de Carcasses, Savaric de Malleo, Bernart de Ventadorn, Walther von der Vogelweide, Jakub z Todi, praca zbiorowa
Obraz literatu... Dante Alighieri, Al...

Pieśń pochwalna dla bogów, ograniczająca się właściwie do wymienienia ich licznych imion, czasami z krótkimi charakterystykami i atrybutami. Niestety niewiele tu samych mitów – za to sporo sprośnego humoru i mizoginii – autentycznie parsknąłem przy scenie odcięcia fallusa Uranosa i wyrzucenia za siebie w morze, którego krople krwi i nasienia padając na Ziemię dały początek kilku nowym gatunkom istot, a sam pęd członka przez wody wzburzył pianę, z której wyszła Afrodyta. Taki trochę paszkwil na Cypryjczyków (gdzie był jej kult),jak w przypadku paszkwilu w Starym Testamencie na Moabitów i Amonitów, którzy rzekomo mieli się wywodzić z kazirodczego związku Lota z córkami, po ucieczce ze zniszczonej Sodomy.

Tylko jako ciekawostka.

A na marginesie, wydanie Armoryki jest paskudne i po najmniejszej linii oporu. Mam wrażenie że zeskanowali starą książkę i taką nieobrobioną ponownie wydrukowali.

[! ! !]
„Tę Hezjodowi piękną Muzy pieśń wdrażały,
Gdy pasł na stokach boskiej Helikońskiej góry,
I w te słowa się do mnie ozwały boginie,
Muzy Olimpu, Zeusa tarczowładcy córy:
– Wy pastuchy, nicponie! wy brzuchy, jedynie!
My głosim to, gdzie prawda z wymysłem się splata,
Ale i szczerą prawdę głosim też dla świata”.

Każdy system religijny prędzej czy później wymusza pytanie o to, co było na samym początku. Bo to, że przyczyną sprawczą są bogowie, i wiele się dzieje za ich pośrednictwem, to wiadomo. Ale skąd oni się w ogóle wzięli? Jak powstał świat? Religia grecka również musiała skonfrontować się z tym nieuniknionym zagadnieniem, a sprostać mu postanowił Hezjod: pochodzący z klasy chłopskiej chłop, który został poetą. To prawie tak jak Karol, który został papieżem.

Hezjod stanął oczywiście przed rzeczą niełatwą. W czasach go poprzedzających religia grecka była, jak pisze Jerzy Łanowski w swoim rzeczowym wstępie, religią o skrajnie zdecentralizowanym charakterze, przez co zadanie jej uporządkowania w jakimś hierarchicznym zestawieniu stanowiła prawdziwe wyzwanie. Wypada więc być z tego powodu wyrozumiałym dla próby Hezjoda, która okazała się być pozytywnie przyjęta przez jemu współczesnych i przyczyniła się do zmniejszenia stopnia wspomnianej decentralizacji.

Jak jednak wypada „Teogonia” z perspektywy tych ponad dwóch i pół tysiąca lat? No cóż, dość blado. Opowieść jest krótka, ale niezwykle surowa, zarówno w narracji, jak i w nastroju fabularnym. Początki świata ograniczają się u Hezjoda głównie do wzajemnych walk między bogami, które skutkują kolejnymi łańcuchami zdarzeń, głównie powstawaniem kolejnych bogów, ale i innych stworów jak giganci czy tytani. Język jest pozbawiony ozdobników, lecz dość trudny, o wiele mniej wybujały i uroczysty niż u Homera, zdecydowanie bardziej napawający barokową atmosferą.

Czytanie „Teogonii” dziś nie jest rekreacyjną lekturą czytaną dla przyjemności, lecz zajęciem poznawczym, dzięki któremu poznaje się historię literatury, co zresztą tyczy się sporej części literatury starożytnej. U Hezjoda jest to jednak dość szczególnie dotkliwe. Z pewnością nie jest to lektura wybitna ani żadne novum – Akadyjczycy napisali własną teogonię ponad tysiąc lat wcześniej (mowa oczywiście o „Enuma elisz”, które oparte jest właściwie o ten sam schemat i pomysły). Z tego powodu Teogonia Hezjoda jest utworem starannym, ale w gruncie rzeczy błahym i odtwórczym.

Pierwsza spisana, spośród setek lub tysięcy późniejszych, próba ogarnięcia przez człowieka chaosu, którego i tak nie miał, nie ma i nie będzie miał nigdy szansy pojąć. Metafizycznie mi obca, literacko mi daleka.

Epos kosmogoniczny, będący podstawą teologii helleńskiej. Opisuje powstanie świata, bogów, etc. Rzecz obowiązkowa dla greko-rzymskich politeistów, dla pozostałych – opcjonalna ciekawostka :)

• Literatura grecka
  • Mitologie