rozwińzwiń

Prace i dnie

Okładka książki Prace i dnie Hezjod z Beocji
Okładka książki Prace i dnie
Hezjod z Beocji Wydawnictwo: Ossolineum Cykl: Biblioteka Narodowa Seria II (tom 71) klasyka
44 str. 44 min.
Kategoria:
klasyka
Cykl:
Biblioteka Narodowa Seria II (tom 71)
Tytuł oryginału:
Erga kai hīmerai
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1952-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1902-01-01
Liczba stron:
44
Czas czytania
44 min.
Język:
polski
ISBN:
04060636
Tłumacz:
Wiktor Steffen
Tagi:
antyk starożytna Grecja mitologia rolnictwo poezja
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Tarcza Heraklesa Hezjod z Beocji, autor nieznany
Ocena 6,8
Tarcza Heraklesa Hezjod z Beocji, au...
Okładka książki Obraz literatury powszechnej w streszczeniach i przykładach. Tom I. Starożytność i wieki średnie Dante Alighieri, Alkajos, Anakreont, Antara ibn Szaddad, Arystofanes, Auzoniusz, Li Bai, Bakchylides z Keos, Ben Jemin Ferjumendi, św. Bernard z Clairvaux, Bion, Giovanni Boccaccio, św. Bonawentura z Bagnoregio, Peire Cardenal Pèire Cardenal, Omar Chajjam, Geoffrey Chaucer, Piotr Chmielowski, Chrétien de Troyes, Arnaut Daniel, Paweł Diakon, Dżami, Ekkehard I, Quintus Ennius, Erinna z Telos, Eurypides, Gaucelm Faidit, Fedrus, Smil Flaszka z Pardubic, Wenancjusz Fortunat, św. Franciszek z Asyżu, Jean Froissart, Du Fu, Edward Grabowski, Hezjod z Beocji, Homer, Horacy, Hrotswitha z Gandersheim, Ibn al-Abbar, Juwenalis, Kallimach z Cyreny, Kallinos z Efezu, Katullus, Klaudian Klaudiusz, Qianfu Li, Marek Anneusz Lukan, Lukrecjusz, Marcabru, Marcjalis, Mimnermos z Kolofonu, Moschus, Moty ibn Ajas, Muzajos, Owidiusz, Peirol, Francesco Petrarca, Petroniusz, Pindar, Plaut, Sextus Propercjusz, Prudencjusz, Jaufre Rudel, Rumi, Sadi z Szirazu, Safona, Sofokles, Symonides z Keos, Szanfary, Teognis z Megary, Teokryt, Terencjusz, Albius Tibullus, św. Tomasz z Akwinu, Tyrtajos, François Villon, Wergiliusz, Abu Firas al-Hamdani, Imru al-Qais, Waddah al-Yaman, Charles Ier d'Orléans, Conon de Béthune, Bertran de Born, Giraut de Bornelh, Arnaut de Carcasses, Savaric de Malleo, Bernart de Ventadorn, Walther von der Vogelweide, Jakub z Todi, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Obraz literatu... Dante Alighieri, Al...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1876
156

Na półkach: , , , ,

Ciekawy tekst na wiele sposobów - choćby uwagi o Syriuszu, złagodzony, prezentowy wariant oko za oko, ząb za ząb czy wreszcie lament nad współczesnością i tęsknota za starymi, dobrymi czasami, kiedy przodkowie Hezjoda doprowadzili do upadku ekumeny epoki brązu. Malwa i cebula, jakże cudowna zemsta Kronosa na potomkach homeryckich awanturników...

Ciekawy tekst na wiele sposobów - choćby uwagi o Syriuszu, złagodzony, prezentowy wariant oko za oko, ząb za ząb czy wreszcie lament nad współczesnością i tęsknota za starymi, dobrymi czasami, kiedy przodkowie Hezjoda doprowadzili do upadku ekumeny epoki brązu. Malwa i cebula, jakże cudowna zemsta Kronosa na potomkach homeryckich awanturników...

Pokaż mimo to

avatar
166
100

Na półkach:

Nie należy przejmować się opiniami ludzi, którzy nie mogą się pogodzić z wagą pobożności i tradycji w życiu człowieka; ten wielki "Homer rustykalny" (tudzież Homer dla wieśniaków),krzewiący cnotę i nauczający o pradawnych mitach zasługuje na nasz szacunek.

Nie należy przejmować się opiniami ludzi, którzy nie mogą się pogodzić z wagą pobożności i tradycji w życiu człowieka; ten wielki "Homer rustykalny" (tudzież Homer dla wieśniaków),krzewiący cnotę i nauczający o pradawnych mitach zasługuje na nasz szacunek.

Pokaż mimo to

avatar
128
128

Na półkach:

Impulsem do napisania „Pracy i dni” był dla Hezjoda spór o schedę po ojcu, który zakończył się w ten sposób, że jego bratu, Persesowi, przydzielono większą i lepszą część ziemi. Wściekły na nieuczciwych sędziów, pełen frustracji Hezjod postanowił wyżyć się, pisząc ten właśnie epos dydaktyczny, w którym zamierzał pouczyć swojego „głupiego brata”, jak powinno się postępować i ogólnie żyć.

„Prace i dnie” należą do gatunku zwanego literaturą mądrościową czy też do tzw. pisarstwa „pouczeń” – jest to gatunek z długą tradycją, uprawianą przez wiele stuleci w Mezopotamii i starożytnym Egipcie. Ten fakt oraz podobieństwo innego utworu Hezjoda – „Teogonii” – do akadyjskiego „Enuma elisz” prowadzą do wniosku, że Hezjod musiał być bardzo dobrze zaznajomiony z literaturą bliskowschodnią i w istocie to ona stanowiła główne jego źródło inspiracji. „Europejskość” Hezjoda ma więc sięgające głęboko pozaeuropejskie korzenie.

„Prace i dnie” to niejednorodny konstrukcyjnie utwór, który składa się z kilku odrębnych, choć powiązanych ze sobą, w kontekście całości, części. Rozgoryczony Hezjod narzeka w nim na wiele rzeczy – na ciężkie życie, na „okropne czasy”, na nieprawość sędziów czy na nieuczciwość swojego brata. Mówi też, co jego zdaniem powinno być sensem życia – praca, praca i jeszcze raz praca. Ciężka, uczciwa praca własnych rąk. Z tego powodu opisuje tu również trudy chłopskiego życia, konstruując ogólny poradnik, jak należy prowadzić gospodarstwo rolne, a na tym akurat znał się jak mało kto, bo sam wywodził się z warstwy chłopskiej.

Z utworu wyłania się obraz autora jako człowieka surowego i konserwatywnego. Hezjod nie powstrzymał się od wplecenia tu swoich porad na temat ożenku czy kontaktów międzyludzkich, a ponadto nakazuje on bezwzględną pobożność, utożsamiając wszelkie nieszczęścia z jej brakiem. Dorzuca również pod koniec garść przesądów i zabobonów, których zaleca przestrzegać. Daleki jestem od zachwytów nad tym dziełem. Z dzisiejszej perspektywy utwór ten ma wartość głównie historyczną ze względu na to, że traktuje o ówczesnym rolnictwie widzianym oczyma osoby, która się tym trudniła, i to w sumie tyle.

Impulsem do napisania „Pracy i dni” był dla Hezjoda spór o schedę po ojcu, który zakończył się w ten sposób, że jego bratu, Persesowi, przydzielono większą i lepszą część ziemi. Wściekły na nieuczciwych sędziów, pełen frustracji Hezjod postanowił wyżyć się, pisząc ten właśnie epos dydaktyczny, w którym zamierzał pouczyć swojego „głupiego brata”, jak powinno się postępować i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  28
 • Chcę przeczytać
  13
 • Teraz czytam
  2
 • Legimi
  2
 • Posiadam
  1
 • Dzieła literatury światowej (wg PWN)
  1
 • 2021
  1
 • Mity, legendy, archetypy
  1
 • Szukam
  1
 • Rok 2020
  1

Cytaty

Więcej
Hezjod z Beocji Prace i dnie Zobacz więcej
Hezjod z Beocji Roboty i dnie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także