Goebbels. Dzienniki Tom 2: 1939-1943

Goebbels Trzecia Rzesza faszyzm
Die Tagebücher von Joseph Goebbels
biografia, autobiografia, pamiętnik
Goebbels Trzecia Rzesza faszyzm

Jeżeli chcemy poznać działalność propagandy III Rzeszy, nie ma lepszej pracy. Któż lepiej nie może o niej opowiedzieć jak sam "Apostoł Diabła"? Lektura, w porównaniu z pierwszym tomem jest zdecydowanie trudniejsza. W gąszczu szczegółów i detali, pomagają bardzo dobre przypisy profesora Króla. Jednakże nie jest to lektura, którą przeczyta się za jednym zamachem.

Trzy tomy dzienników Ministra Propagandy III Rzeszy wybrałem sobie jako lekturę na wczasy. Wtedy jest spokój i nastaje klimat do pochłaniania opasłych tomisk.
Mamy doczynienia z wyborem tekstów zawartych w dziennikach. Tutaj po raz pierwszy się lekko poruszyłem. Jestem bowiem z natury człowiekiem niezależnym i nie cierpię jak mi się coś wybiera. Wolałbym całość... nawet...

Czyta się dzienniki i... przeżywa się jak nazista, czuje jak nazista, martwi się jak nazista i nienawidzi jak nazista. Kocha się Hitlera i nienawidzi Anglików. A potem zamyka się książkę i jak to dobrze, że to tylko słowo pisane a za oknem 2015 i nie ma już ani autora, ani Stalina, ani nawet Roosevelta. Pozostały tylko groby Auschwitz i Stalingradu. Oto triumf literatury!

• Historia
  • Biografie/dzienniki