26 bajek z Afryki - ze zdjęciami Ryszarda Kapuścińskiego

Okładka książki 26 bajek z Afryki - ze zdjęciami Ryszarda Kapuścińskiego praca zbiorowa
Okładka książki 26 bajek z Afryki - ze zdjęciami Ryszarda Kapuścińskiego
praca zbiorowa Wydawnictwo: Agora, Green Gallery bajki
bajki
Agora, Green Gallery
2007-01-01
2007-01-01
bajki afrykańskie Afryka opowieści z Afryki kolebka ludzkości 26 bajek

„Za dnia bajek się nie opowiada. Kto złamie tabu, temu wyrosną rogi albo zdarzy się jakaś inna przykrość”. Bajki towarzyszą człowiekowi od zawsze. Warto sięgnąć po te z Afryki – kolebki ludzkości.
Bajki są krótkie i mądre. A więcej o nich można poczytać tutaj:

Bajki są krótkie i mądre. A więcej o nich można poczytać tutaj:

Na półkach: , , , , , ,

Postanowiłam przeczytać tę książeczkę, gdyż pomyślałam, że może być odpowiednia dla małej córeczki mojej kuzynki- interesowało mnie, czy sprawdzi się w charakterze bajek czytanych na dobranoc. Na początku ciężko było mi przyzwyczaić się do bajek afrykańskich, tak innych od naszych, europejskich, lecz z liczbą przewracanych stron książeczka podobała mi się coraz bardziej. Bohaterami poszczególnych bajek są zwierzęta i ludzie, te pierwsze zawsze są antropomorfizowane. Jednak dziecięca wyobraźnia jest bardzo podatna, więc z uosobieniem zwierzęcych bohaterów nie powinno być problemów. Nie można tym bajkom odmówić ludowej mądrości- zwierzęta występujące w bajkach są przebiegłe, współzawodniczą, a nawet kłamią i kombinują- w efekcie czego spotyka je kara lub nagroda. Początkowo nastawiona nieco sceptycznie, poddałam się urokowi afrykańskich bajek i książeczka przy najbliższej okazji trafi do małej Poli. Jedyne, o czym ciężko jest mi tutaj nie wspomnieć, to szok na wiadomość (a motyw ten pojawia się kilka razy),że ludzie- bohaterowie bajek- polowali na szczury aby je zjeść (zresztą myszy również były zjadane).
Warto wspomnieć o ładnej oprawie graficznej książki: twarda okładka, bardzo dobrej jakości papier, zdjęcia uśmiechniętych dzieci Afryki autorstwa R. Kapuścińskiego.
Jeżeli głębiej się zastanowić, bajki afrykańskie tylko pozornie są tak różne od europejskich- w rzeczywistości mają te same walory, przekazują morały, uczą i bawią.

Tak inne, właściwie nie-bajki w potocznym rozumieniu. Jednak dla małych dzieci zbyt trudne. Warto jednak przybliżyć starszym dzieciom różne od europejskiego, słowiańskiego spojrzenie na świat.
Dodatkowa wartość dla mnie to fotografie R. Kapuścińskiego.
Polecam!

Dodatkowa wartość dla mnie to fotografie R. Kapuścińskiego.
Polecam!

Jestem fanką bajek z różnych stron świata. Dodatkowo tutaj dostałam wspaniałe zdjęcia. Mądra, pięknie wydana pozycja.

Kompletnie zmienia definicje słowa - bajka.
Zdecydowanie warto.
Czytałem ze z ogromnym zdziwieniem.

A do naszego 2latka jeszcze nie trafiają, pewnie z czasem

Kompletnie zmienia definicje słowa - bajka.
Zdecydowanie warto.
Czytałem ze z ogromnym zdziwieniem.

A do naszego 2latka jeszcze nie trafiają, pewnie z czasem

Uwielbiam, są takie inne niż nasze... Nie ma tam ani smoków, ani księżniczek zamkniętych w wysokich wieżach, ani tym bardziej rycerzy... Miła alternatywa, zdjęcia nadają jej wyjatkowego charakteru...

• Podróżnicze
  • Do pracy z dziećmi