Silmarillion

Maria Skibniewska
tolkien Śródziemie

Okładka książki Dzieci Húrina Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ocena 7,6
Dzieci Húrina Christopher John Re...
Okładka książki Hobbit z objaśnieniami Douglas A. Anderson, J.R.R. Tolkien
Ocena 8,5
Hobbit z objaś... Douglas A. Anderson...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Absolutnie doskonałe.
Napisano już o tym wszystko, pozostaje mi jedynie jeszcze bardziej wychwalać Tolkiena.
Nie potrafię być tu obiektywny, to jest aboslutny kult i mistrzostwo.

Absolutnie doskonałe.
Nie potrafię być tu obiektywny, to jest aboslutny kult i mistrzostwo.

Warto przeczytać, szczególnie teraz, jak powstał serial, który podobno dotyka tych historii, że w rzeczywistości jest nieśmieszne karykatura.

Jestem uzależniony od Tolkiena, więc ... Warto zwrócić uwagę, że Mordor to też zła teokracja.

Obowiązkowa pozycja, ważniejsza niż sam Władca Pierścieni, który jest końcem wielkiej historii i mitologii Śródziemia zapisanego w Silmarillionie.

Znakomity łamacz języka!!
Uwaga na nazwy i imiona. Nie zrażajcie się jednak do tego.

Arcydzieło świata!!! Polecam!!

Znakomity łamacz języka!!
Uwaga na nazwy i imiona. Nie zrażajcie się jednak do tego.

Arcydzieło świata!!! Polecam!!

Szalenie ciekawa mitologia, to mogłaby być lepsza obowiązkowa lektura szkolna niż Hobbit. Mnogość rozmyślań, niebanalne spostrzeżenia filozoficzne i ciekawe charaktery prowadzą do dobrze spędzonego czasu przy tej lekturze. Najlepszy Tolkien jakiego czytałem

Jak dla mnie wybitne dzieło :) Zbierałem się bardzo długo do tego dzieła straszony tym, że jest ono trudne, niekonwencjonalne i tylko dla Tolkienowych geeków. Ja odniosłem zgoła inne wrażenie. Bardzo mnie opowiadania wciągnęły i czytałem książkę z zapartym tchem. Fakt - nie wszystkim się ona spodoba, ze względu na swój charakter, niemniej dla mnie wybitne dzieło i na pewno do niego wrócę :)

Tolkien dziś jest znaną postacią którą większość osób kojarzy oczywiście z "Władcą pierścieni". Jednak to Silmarilion wprowadza nas do tego uniwersum.
Na początek mamy zaprezentowanie stworzenie świata przez Eru oraz Airunów którzy dalej kształtowali Ardę używając do tego celu muzyki.
Można się rozpisywać nad bogactwem jakie wniósł Tolkien w stworzenie Silmarilona. Widać po tych opisach duża wyobraźnie i uwagą skupioną na każdym szczególe. Jednak czuć, że za dużo chce Tolkien przedstawić historii przez co podczas czytania pierwszych rozdziałów byłem zagubiony w gąszczu informacji.
Czytając dalszy ciąg było już znacznie lepiej. Natomiast jeśli chodzi o całokształt to jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana fantasty.

Słońce powoli swoim blaskiem rozświetla świat, który spowity w chwilowy mrok, budzi się do życia. Jednak nie dla wszystkich mieszkańców, mitycznej krainy Śródziemia, jest to oznaka wspaniałości i piękna. Świat fantastyczny stworzony przez brytyjskiego pisarza J.R.R. Tolkiena to siedlisko przeróżnej maści istot. Tych dobrych, ale również i tych nikczemnych. Zanim omówię to co najbardziej mi się podobało w powieści, a ewentualnie nieco mniej, przybliżę zarys fabularny książki.„Silmarillion” to zbiór opowieści o Pierwszej Erze świata, czyli dawnych dniach, poprzedzających epokę, w której rozgrywa się akcja „Władcy Pierścieni”. Niniejsza powieść „traktuje” o konflikcie, którego przyczyną były trzy klejnoty stworzone przez elfów. Jednak zdradzieckie usposobienie, jednego z elfów , i przemożna chęć zawłaszczenia klejnotami zwanymi Silmarillionami, doprowadziła do wybuchu wojny wypowiedzianej przez pierwszego władcę ciemności Morgotha, wszystkim wolnym ludom Śródziemia. Pomimo, że sama książka jest napisana pięknym językiem, i czuć rozmach wykreowanego świata, to jednak fragmentarycznie, po prostu się nudziłem. Liczne postaci, lokacje, motywacje założeniowe, sprawiły, że czułem lekki ból głowy. Niektóre wątki były mało interesujące, przedłużone, i mało absorbujące. Nie mogłem w niektórych momentach zaangażować się w historię i śledzić losy bohaterów. Ale taki stan rzeczy nie był nad gminny. Tolkien jak już przyzwyczaił swoich fanów, i tym razem przedstawił pożogę wojennej, w sposób perfekcyjny. To właśnie odwieczny konflikt między dobrem i złem, napędza fabułę powieści. Jednym z mocnych stron powieści jest świetnie ukazana twierdza Morgotha, Angaband . Złowieszcze królestwo, w którym tkwiło wszelakie plugastwo, orkowie, wargowie, wilkołaki, Balrogowie – demony z pradawnego czasu. Siedziba złych mocy, to ciemna, obrzydliwa, pełna mroku, spalonej ziemi, popiołu, pyłu i żużlu kraina, która przeraziła by najmężniejszego z rycerzy. Sama twórczość Tolkiena jak wszystkim fanom uniwersum wiadomo, to parabola, która ma swe korzenie w Piśmie Świętym. Również w niniejszej powieści ten aspekt jest jak najbardziej wyczuwalny. Nie tylko biblijna walka dobra ze złem, ale miłość, przyjaźń, braterstwo, to wartości, które są obecne i „wypływają” z kart powieści. Nadając światu Tolkiena swoistej uniwersalności i ponadczasowości. Summa summarum, pozycja obowiązkowa dla fanów Śródziemia Pomimo pewnych mankamentów, to jednak atuty zakryły te mniej atrakcyjne momenty powieści. Mam małą wskazówkę dla czytelników, którym świat brytyjskiego pisarza, jeszcze nie jest znany… warto wpierw przeczytać „Hobbita” i „Władcę Pierścieni”, a potem sięgnąć po powyższe kompendium wiedzy. Dla mnie książka warta przeczytania. Zachęcam.

Piękna i świetna kreacja całego świata Śródziemia. Kapitalni bohaterowie i świat przedstawony w piękny, baśniowy sposób. Polecam wszystkie powieści Tolkiena, gdyż w nich jest zawarta cała magia Fantasy. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/