Silmarillion

Amber
2010-11-18
2010-11-18
Maria Skibniewska

Okładka książki Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Jacek Dukaj, Piotr Goraj, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kołodziejczak, Konrad T. Lewandowski, Andrzej Sapkowski, Marcin Wolski, Maciej Żerdziński, Andrzej Zimniak, Iwona Żółtowska
Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eug...
Okładka książki Historia i fantastyka Stanisław Bereś, Andrzej Sapkowski
Historia i fan... Stanisław Bereś, An...
Okładka książki Dzieci Húrina Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Dzieci Húrina Christopher John Re...

Do "Silmarillionu" wracam nieustannie; czasami raz do roku, czasami trochę rzadziej, ale zawsze przychodzi moment, kiedy odczuwam wewnętrzną potrzebę powrotu do historii Ardy.

"Silmariollion" jest dziełem monumentalnym i wielkim pod każdym względem- narracyjnym (wielkie brawa dla redaktorów, którym udało się uporządkować notatki Tolkiena),językowym (autor postawił poprzeczkę tak wysoko, że do dzisiaj nikomu nie udało się jej przeskoczyć),ale przede wszystkim światotwórczym.

Narracja przybiera formę paraboliczną i można ją porównać do stylistyki biblijnej- mamy tu historię powstania wszelkiego stworzenia, dzieje dzieci Iluvatara od powołania ich na świat, przez wojnę ze "Złym", czyli Melkorem, po historię znaną nam z "Władcy pierścieni".

Punktem zwrotnym historii jest stworzenie przez Feanora (jednego z największych wśród Elfów) Silmarili- trzech klejnotów tak wspaniałych, że były one przyczynkiem do wojen ciągnących się przez stulecia. W tle mamy wiele historii mniej lub bardziej ze sobą powiązanych: powstawanie i upadanie królestw, dzieje wielkich władców, mistrzów miecza i kowalstwa, historie o miłości, przyjaźni, lojalności i zdradach. Niektóre historie bywają smutne i bolesne, inne są niezwykle piękne i budujące.

"Silmarillion" odwołuje się do wzniosłych i uniwersalnych wartości, jest to historia o walce dobra ze złem i przypomina czytelnikowi, jak ważne jest w życiu poczucie piękna i cnoty. Nie jest to przy tym żadne moralizatorstwo- to wielki epos o świecie, którego na poziomie dosłowności nie ma i jest całowicie wymyślony, ale na poziomie metafizycznym jest jak najbardziej rzeczywisty i realny.

"Silmarillion" jest dziełem wykraczającym poza ramy Fantasy- to coś więcej. Serdecznie polecam każdemu. Warto przy tym jeszcze raz zaznaczyć, że nie jest to powieść, w związku z tym nie ma potrzeby czytania całości od deski do deski, od początku do końca. Można to dzieło potraktować jak Biblię- sięgać po co ciekawsze fragenty, cofać się do wcześniejszych dziejów, żeby potem powrócić do historii późniejszych. Myślę, że niekonwencjonalne podejście do czytania może w tym przypadku bardzo ułatwić przyswojenie i immersję.

Tolkienowska mitologia. Jak dla mnie bardziej porywająca niż ta grecka.
Po tę książkę sięgnąłem ponownie po latach, ponieważ mam teraz układ z dziećmi (7 lat),że czytamy im do snu również te książki, które ja wybiorę... Różnie się to sprawdza, ale generalnie prędzej czy później dzieci przekonują się do moich wyborów. I tak też było w przypadku Silmarillion. Zainteresowanie na początku było niewielkie, ale rosło w miarę czytania.
Oczywiście trzeba było z głową dobierać co czytamy (historia Berena i Luthien to pewniak, ale epicka Bitwa Nieprzeliczonych Łez też dobrze podeszła!),no i obowiązkowo podczas czytania dzieciom, trzeba było unikać (większości) nazw własnych - bo jest ich po prostu za dużo. Analogicznie, trzeba było darować sobie różnicowanie poszczególnych rodów ludzi czy elfów (zawsze byli po prostu Elfowie, bez podziału na Elfy Szare, Zielone czy Noldorów). Pamiętając o tych prostych zasadach, macie pewność, że nawet dziecko polubi Silmarillion.
Oczywiście, nie przeczytałem dzieciom całości (mimo wszystko znudziłby się po jakimś czasie). Po prostu jak już zacząłem czytać, to sam również wsiąkłem i w ciągu kilka tygodni doczytałem całość. I nie żałowałem ani jednej strony.

Tolkienowska mitologia. Jak dla mnie bardziej porywająca niż ta grecka.

Monumentalna opowieść o tym, jak powstawał Tolkienowski świat. Fascynująca, pozycja obowiązkowa dla fanów Śródziemia, ale z pewnością nie jest to dobry wybór na rozpoczęcie przygody z tym uniwersum - mnogość nazw własnych oraz imion bohaterów może przytłaczać "początkujących". Jako ciekawostkę mogę dodać, że czytając początek "Silmarillion'u" zrozumiałam, dlaczego we "Władcy pierścieni" jest tak wiele poezji i pieśni, zwłaszcza u elfów.

Niniejsza opinie pisze ponad miesiąc od przeczytania Silmarillionu… Dlaczego tak późno wystawiam opinie? Odpowiedź jest prosta, po prostu nie wiedziałem, jak ocenić dzieło J.R.R. Tolkiena.

Przejdźmy, jednak do samej książki. ”Silmarillion” to bez wątpienia dowód na to, że J. R. R Tolkien był wizjonerem i swego rodzaju geniuszem. Jednak omawiana pozycja moim skromnym zdanie nie zasługuje na ocenę 10/10 i miano najwybitniejszej książki fantasy…

Omawiana pozycja ma kilka problemów Pierwszym z nich jest, zbyt duża liczba postaci i poruszanych wątków… Szczególnie jest to widoczne w opowieści dotyczącej Silmarilli. Nie dość, że bohaterów jest dużo, to mają oni często bardzo podobnie brzmiące imiona. W efekcie zapamiętanie na dłużej imion przedstawionych w książce postaci, wymaga nie lada wysiłku intelektualnego.

Innym problemem jest to, jak źle są wykreowane i poprowadzone, niektóre postacie, a najlepszym tego przykładem jest Melkor. Mroczny Władca jest określany jako najpotężniejszy z Valar'ów albo jako równie wielki co Manwe… Jednak nie widzimy tego w przedstawionych wydarzeniach. W pewnym momencie możemy przeczytać stwierdzenie, że Morgoth stracił część swojej pierwotnej mocy z powodu prowadzonych działań… Valar'owie „pozytywni” (upraszczając),też czynili wiele niezwykłych rzeczy, jednak w ich przypadku nie było mowy, o jakimś spadku mocy… Czytając omawiane dzieło, nie czułem, że Morgoth jest kimś naprawdę przepotężnym… Według mnie wspomnianej postaci brakuje momentu, który wyraźnie by pokazał, że Melkor jest groźny i faktycznie stanowi zagrożenie dla Manwego i jego świty. Zniszczenie pewnych dwóch istotnych obiektów w Valinorze, mogłoby być takim momentem, gdyby mroczny władca dokonał tego w pojedynkę, jednak dokonał tego z czyjąś pomocą…

Wspomniani Valar'owie (Ci dobrzy),też są dziwnie przedstawieni, a ich bezczynności i swego rodzaju bezduszność wobec mieszkańców Śródziemia, jest jak dla mnie dość absurdalna… Nie będę tu pisał spoilerów, by wyjaśnić, o co dokładnie chodzi, jeśli jednak ktoś czytał książkę, to mam nadzieję, że będzie wiedział, co mam na myśli…

Podsumowując moją opinie... „Silmarillion” jest bez wątpienia książką wybitna, której to doskonałości brakuje niewiele… Największymi słabościami omawianej pozycji jest ogromna liczba nazw, bo nie dość, że w książce jest wielu różnych bohaterów, to jeszcze jest masa krain, regionów i miast. Bardzo trudno jest to wszystko ogarnąć i dla wielu może być to bariera nie do przejścia. W omawianej książce brakuje, też, jak dla mnie w pewnych momentach pewnej spójności i faktycznej stawki… Mnie osobiście nie przeszkadza ta wyniosłość i patetyczność postaci i wydarzeń. Taki po prostu jest charakter omawianego dzieła, jeśli autor jest konsekwentny, to nie widzę, w tym nic złego.

Czy polecam omawiana pozycje? Tak, ale tylko dla wytrwałych czytelników… To nie jest książka fantasy dla każdego… Nie wiem, czy sam przebrną bym przez omawianą książkę, gdybym nie obejrzał wcześniej filmów Peter’a Jackson’a i nie wkręcił się w klimaty Śródziemia.

Wow... To mnie prawie przerosło. Czapki z głów dla autora

Wow... To mnie prawie przerosło. Czapki z głów dla autora

Za pierwszym razem jak to czytałam nie wydawało mi się to jakieś ciekawe. Było mnóstwo elfów, wzniosłych wydarzeń, dużo imion na tę samą literę i trudno było to wszystko spamiętać. Kiedy czyta się Książkę z setką głównych bohaterów, trudno jest się połapać we wszystkim. Ale potem przeczytałam to jeszcze raz i dopiero wtedy uświadomiłam sobie jakie to jest arcydzieło. Wszystko się ze sobą łączyło, od początku do końca. Fascynujący opis stworzenia świata i Muzyka Ainurów, w której jest zapisane wszystko, co kiedykolwiek zdarzy się na Ziemi... Bitwy, walki że złem, zdrada, bratobójstwo, przebudzenie się Dzieci Iluvatara, Era Drzew, opis trzech er świata aż do czasu, kiedy świat stał się krzywy, przez co zamknięte są ścieżki do Valinoru. Naprawdę polecam dla miłośników Tolkiena.

Teoretycznie jest to opis Początku całego świata, ale przed tym lepiej najpierw przeczytać "Hobbita" i LOTR.

Świetnie się czyta to gigantyczne dzieło z perspektywy wcześniejszych historii .

Kapitalna książka - pełna chronologia wydarzeń od stworzenia świata po wydarzenia znane z Władcy Pierścieni, najszerzej opisane są wydarzenia z pierwszej ery - drugiej ery tu niewiele, trzeciej również, ale trzecia era jest dobrze opisaną w Hobbicie i Władcy Pierścieni.
Gdyby książka zawierała więcej map ukazujących świat byłaby to książka kompletna - istny podręcznik historii Śródziemia, na szczęście został wydany Atlas Śródziemia, który pomaga zobrazować zawarte tu historie.

Silmarillion to taka mitologia Tolkiena. Przez natłok imion, informacji czasem aż się ciężko połapać, a przede wszystkim zapamiętać co gdzie jak i kiedy (najlepiej by było sobie notatki robić :P) ale to jak konsekwentnie jest zbudowany cały świat Tolkiena jest niesamowite.

Tolkienowskie Opus Magnum wydane kilka lat po śmierci autora pod redakcją jego syna Christophera. Prace Tolkien zaczął nad Sillmarilionem już w roku bodajże 1917 i przerywał go tylko gdy pisał Hobbita czy Władcę Pierścieni. Książka absolutnie wybitna i wybitnie wymagająca, aby wyciągnąć cały kunszt wydarzeń które na Ardzie się odbyły czytać tę książkę trzeba powoli i najlepiej samemu sobie notując. Sillmarilion to mitologia i tak też jest napisany a sam początek, gdy to Eru zwany Ilùwatarem wydał 3 swoje tematy i stworzył świat a potem ziemię zwaną Ardą przypomina mi nieco początek Biblii. Mnogość nazw miejsc, przedmiotów i imion postaci jest oszałamiająca. Szczególnie podobała mi się historia o dzieciach Húrina, nie sądziłem że mistrz Tolkien pisze tak przygnębiające historie. Podsumowując Sillmarilion jest książką absolutnie niesamowitą, wielką i wciągającą ale nie dla każdego. Jeśli spodobały ci się inne dzieła Tolkiena to spróbuj i podejść do tej ale miej świadomość że to coś całkowicie innego.

• Tolkien
  • J.R.R. Tolkien