Kobieta szpieg

Clare Mulley Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Świat Książki
2013-10-09
2013-10-09
Krystyna Skarbek wywiad szpiegostwo wielka brytania bond casino royal

Bardzo ciekawa biografia Krystyny Skarbek, skoncentrowana na okresie II wojny światowej. Książkę czyta się bardzo dobrze.

W przeciwieństwie do tej lub innej powieści biografię Krystyny Skarbek czytam niespiesznie, powoli, bez pośpiechu, co kilka stron zatrzymując się na dłużej. Życiorys kobiety niezwykłej, wyjątkowej, inteligentnej, pięknej, subtelnej, odważnej, takiej, z którą można konie kraść.
Biografie nigdy nie były moją literacką domeną, ale sięgnięcie po Kobietę szpiega wcześniej lub później musiało nastąpić. Mało było takich kobiet w trakcie całej II wojny światowej, mało, bo na arenie szpiegowskiej, gdzie liczyły się spryt, umiejętności przetrwania, wielokrotne przekraczanie granic, znam takie dwie – Krystynę Skarbek i Elżbietę Zawacką, „Zo”.

Kobieta szpieg napisana jest z pasją, starannie analizując wszystkie poczynania Krystyny Skarbek vel Christine Granville od momentu narodzin do tragicznej śmierci w czerwcu 1952 roku. I jeden, krótki, jakże wymowny fragment, który charakteryzował wszystkie działania Skarbek:

(...) Ale Christine nie przywiązywała większej wagi do swojego życia, jeśli nie mogła go poświęcić dla dobra ojczyzny. W ciągu ostatniego roku Witkowski został zastrzelony [przywódca organizacji konspiracyjnej „Muszkieterowie], zbrodnia w Katyniu została ujawniona, ale zignorowana, getto warszawskie zostało zrównane z ziemią [Krystyna Skarbek ze strony matki była Żydówką, jej matka zginęła w warszawskim gettcie], generał Sikorski zginął, a Polska wciąż znajdowała się pod okupacją. Christine nie mogła dłużej usprawiedliwiać pobytu w Egipcie. Wojna w Europie wchodziła w najbardziej zaciętą fazę, a ból ostatnich dwóch lat można było uśmierzyć tylko zastrzykiem adrenaliny.

Przypisy w nawisach pochodzą ode mnie.

Brytyjska autorka napisała niezmiernie dokładną, wnikliwą i ciekawą historię Polki, która pod pseudonimem Christine Granville, w trakcie II Wojny Światowej, pracowała dla brytyjskiego wywiadu. Życiorys Krystyny Skarbek jest drobiazgowo udokumentowany, a prawie 100 stron książki stanowią przypisy oraz bibliografia.
Jest to niezwykła historia kobiety, o której w czasach PRL na próżno było szukać informacji. Kobiety, która zainspirowała Iana Fleminga do stworzenia postaci Vesper Lynd, dziewczyny Jamesa Bonda w Casiono Royale w 1953 r.

Jest to niezwykła historia kobiety, o której w czasach PRL...

Rewelacyjna i rzetelna biografia.Dobrze napisana,bez zadęcia i przynudzania.Polecam!

Jedna z najbardziej obiektywnych biografii Krystyny Skarbek brytyjskiej agentki w czasie II wojny światowej jaką czytałam. Książka wygrzebana przez przypadek w Biedronce za 9,99 zł. Napisana bardzo dobrym stylem (dobrze się czyta) pozwala wysnuć własne wnioski na temat Krystyny Skarbek, Osoby , która nie potrafiła w życiu nic robić (czynności powtarzalne ją nudziły) i której przeznaczeniem chyba było zostać szpiegiem ciągnąc za sobą tłum kochanków. Polski wywiad traktował ją w czasie wojny nieufnie i chyba miał podstawy, gdyż działała głównie na rzecz Brytyjczyków. Po wojnie doświadczyła ich "wdzięczności" jak wielu Polaków. Czytając o wyczynach SOE zwłaszcza we Francji zastanawiałam się też czy warto było zapłacić za nie cenę (pacyfikacja i morderstwa przez Niemców całych wiosek we Francji). Do wściekłości doprowadzało mnie też jak dzielna Krystyna urozmaicała sobie życie w Kairze i innych luksusowych miejscach romansując na potęgę, a w Polsce ludzie codziennie byli w stanie zagrożenia życia. Książka niewątpliwie warta przeczytania.

Książka ta to biografia polki, która była agentką brytyjskiego wywiadu w czasie II Wojny Światowej.

2093

Interesująca opowieść o Krystynie Skarbek vel Christine Granville Polce,która podczas drugiej wojny była brytyjską tajną agentką.Jej postać zainspirowała Iana Fleminga autora przygód Jamesa Bonda do stworzenia Vesper Lynd,jednej z dziewczyn agenta.Ciekawe,ale jakże tragiczne życie w ciężkich czasach i brak jakiegokolwiek uznania po wojnie.Polecam!!

Fascynujące życie i działalność nietuzinkowej kobiety.
Książka warta przeczytania.

Fascynujące życie i działalność nietuzinkowej kobiety.
Książka warta przeczytania.

Brytyjka, Clare Mulley pisze biografię Polki, Krystyny Skarbek alias Christine Granville, zatrudnionej podczas wojny przez brytyjski wywiad. Skarbek to postać chyba trochę zapomniana – Mulley twierdzi, że na jej temat powstały do tej pory jedynie trzy biografie, z czego jedna zbeletryzowana, autorstwa Marii Nurowskiej. A życie miała pani Granville ciekawe – zwerbowana przez Brytyjczyków (co prawda na własne usilne prośby, po Polacy jej nie chcieli) do sekcji D, która potem przekształciła się w SOE. Działała na Węgrzech, potem w Kairze, wreszcie pod koniec wojny we francuskim ruchu oporu. Była kurierem, szpiegiem, przerzucała Polskich żołnierzy, uratowała kilka osób. Swój sukces w tym specyficznym zawodzie zawdzięczała nie tylko odwadze, ale i urodzie oraz urokowi osobistemu – umiała wzbudzać sympatię i silniejsze uczucia, zwłaszcza w mężczyznach; przez całe życie ciągnął się za nią sznur kochanków. Poza tym była osobą, którą roznosiła energia, chciała być ciągle w ruchu, rwała się do działania. Czytając "Kobietę-szpiega" odniosłam wrażenie, że kierowała nią raczej żądza przygód niż walki z Hitlerem. O tym, co robiła przed wojną, poza tym, że zdążyła dwa razy wyjść za mąż i świetnie się bawiła – niewiele wiadomo. Ani nie pracowała, ani nie kończyła żadnych szkół. Za to w wojennej rzeczywistości czuła się jak ryba w wodzie, to dzięki temu mogła podróżować i brać udział w wydarzeniach, które – jako cywila i kobiety - nigdy nie stałyby się jej udziałem w normalnych warunkach. Łatwo można się domyślić, że to taki typ, który będzie miał trudności w odnalezieniu się w szarej rzeczywistości, kiedy już opadnie wojenny kurz…

Ciekawostką jest fakt, że postać Christine mogła zainspirować Iana Fleminga do stworzenia postaci Vesper w Casino Royal, pierwszej powieści o Jamesie Bondzie – jednak Mulley tej hipotezy nie potwierdza.

"Kobieta – szpieg" to typowa biografia, koncentruje się na faktach, a nie na portrecie psychologicznym bohaterki, autorka raczej nie pozwala sobie na puszczanie wodzy wyobraźni i spekulacje dotyczące tego, na co nie znalazła potwierdzenia w dokumentach. Nie nudzi, bo autorka ma lekkie pióro, ale też nie zachwyca. Fajerwerków nie ma.

• Biografie

Dodaj cytat z książki Kobieta szpieg