rozwińzwiń

Ostatnie dni dyktatorów

Okładka książki Ostatnie dni dyktatorów Diane Ducret, Emmanuel Hecht
Okładka książki Ostatnie dni dyktatorów
Diane DucretEmmanuel Hecht Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Prawdziwe historie
Tytuł oryginału:
Les derniers jours des dictateurs
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2014-02-17
Data 1. wyd. pol.:
2014-02-17
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324028788
Tłumacz:
Anna Maria Nowak
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
205 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
789
789

Na półkach: , ,

67/180/2023
Niby OK, ale przez to, że tak dużo tych dyktatorów (24 osoby),to wydaje się po łebkach. Z drugiej strony, tytuł mówi o ostatnich dniach, a nie o życiu i dziełach, więc absolutnie nie jest mylący. Sama nie wiem. Nie porwała mnie, chociaż wydawałoby się, że to taki chodliwy temat...

67/180/2023
Niby OK, ale przez to, że tak dużo tych dyktatorów (24 osoby),to wydaje się po łebkach. Z drugiej strony, tytuł mówi o ostatnich dniach, a nie o życiu i dziełach, więc absolutnie nie jest mylący. Sama nie wiem. Nie porwała mnie, chociaż wydawałoby się, że to taki chodliwy temat...

Pokaż mimo to

avatar
180
170

Na półkach:

Jedno w życiu jest pewne - śmierć. Nawet Ci w swoim mniemaniu najwięksi, najbrutalniejsi i najokrutniejsi schodzą z ziemskiego padołu i o tym jest ta książka. Jak sam tytuł wskazuje, autorzy skupiają się na ostatnich dniach wybranych bohaterów, a jest ich sporo. Raczej znani, jednakże dla czytelnika nie znającego bohatera, po przeczytaniu rozdziału o nim, anonimem pozostanie. Książkę czyta się dobrze, jest z cyklu lekkich nie wymagających wyjątkowego uruchamiania szarych komórek.

Jedno w życiu jest pewne - śmierć. Nawet Ci w swoim mniemaniu najwięksi, najbrutalniejsi i najokrutniejsi schodzą z ziemskiego padołu i o tym jest ta książka. Jak sam tytuł wskazuje, autorzy skupiają się na ostatnich dniach wybranych bohaterów, a jest ich sporo. Raczej znani, jednakże dla czytelnika nie znającego bohatera, po przeczytaniu rozdziału o nim, anonimem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11
11

Na półkach: , ,

Książkę dostałem lata temu od koleżanki, z okazji urodzin.
Pozycję literacką przeczytałem szybko,
w kilka dni.

Plusy:

+ Książka pokazała mi, że istnieją na rynku literackim dzieła przyjemne. + Dla zupełnego laika w danym temacie historycznym.
+ Prosty, niezawiły język. Doskonale opisywał zagadnienie.
+ Przybliżenie w kilku akapitach dojścia do władzy dyktatora.
+ Dobra dla osób zaczynających zdobywać wiedzę w temacie sylwetek dyktatorów.

Minusy:

Książka nie miała dla mnie prawie żadnych minusów.
Poza jednym:
- Kilka stron więcej o mniej znanych dyktatorach. Wymieniono bardziej rozpoznawalnych. Rozumiem zabieg, ale odrobina niezadowolenia pozostała.

Książkę dostałem lata temu od koleżanki, z okazji urodzin.
Pozycję literacką przeczytałem szybko,
w kilka dni.

Plusy:

+ Książka pokazała mi, że istnieją na rynku literackim dzieła przyjemne. + Dla zupełnego laika w danym temacie historycznym.
+ Prosty, niezawiły język. Doskonale opisywał zagadnienie.
+ Przybliżenie w kilku akapitach dojścia do władzy dyktatora.
+ Dobra...

więcej Pokaż mimo to

avatar
423
138

Na półkach: ,

Przedmiotowa kompilacja opowiada, a jakże, o ostatnich dniach dyktatorów, a także o ich osobistym rozwoju i drodze na szczyty władzy. Poza najbardziej znanymi typu Hitler, Stalin, Mao czy Mussolini, pojawiają się postaci które nie są aż tak popularne, a na pewno z uwagi na państewka którymi rządzili - dość obce dla nas (niestety program nauczania historii w szkołach jest różny, a ja będąc na swego czasu profilu rozszerzonym historii w LO - nie zetknąłem się z nimi w szkole, wiedzę zdobywałem na własną rękę). Dla przykładu Ngo Dinh Diem, prezydent Wietnamu Południowego, Reza II Pahlawi, Szach Iranu, Mobutu - prezydent Konga czy prezydent Algierii Huari Bumedien. Niektóre z postaci są przedstawione jako zło wcielone, inni - jako mężowie opatrznościowi ojczyzny, którzy swymi działaniami wyrządzali krzywdy społeczeństwu. Podzielam zastrzeżenia innych recenzujących, iż zbyt wiele jest tu narracji ocennych, aksjologicznych, gdy można było dodać trochę istotnych faktów. Książka ta, jak wspomniałem jest kompilacją i za poszczególne rozdziały odpowiadają zupełnie inni autorzy, w konsekwencji jest nierówna, a jakość poszczególnych rozdziałów odmienna. Jednakże można na to przymknąć oko, z uwagi na tematykę książkę się pochłania błyskawicznie. Rozbawił mnie ostatni rozdział o Kim Dzong Ile. Ogólnie dobrze się bawiłem czytając, zainteresowanym tematyką - polecam.

Przedmiotowa kompilacja opowiada, a jakże, o ostatnich dniach dyktatorów, a także o ich osobistym rozwoju i drodze na szczyty władzy. Poza najbardziej znanymi typu Hitler, Stalin, Mao czy Mussolini, pojawiają się postaci które nie są aż tak popularne, a na pewno z uwagi na państewka którymi rządzili - dość obce dla nas (niestety program nauczania historii w szkołach jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
73
18

Na półkach:

Słaba pod względem merytorycznym. Temat ciekawy, narracja miejscami bardzo fajna, ale razi nie do wytrzymania niewiedza autorów, błędy w datach - na przykład opisując zgon Mao autorzy stwierdzają, że Stalin rządził ZSRR przez zaledwie 24 lata, a Mao ChRL pełne 30, nijak mi to nie wychodzi, jeśli liczyć od objęcia funkcji sekretarza generalnego partii przez Stalina, czyli od 1922 do śmierci w 1953 mamy 31 lat, jeśli od śmierci Lenina w 1924 to 29 lat. Z Kolei Mao proklamował powstanie CHRL w 1949 roku i stał na czele partii (nie zawsze osobiście, ale jednak odgrywał pierwsze skrzypce) do swojej śmierci w 1976 r. a więc 27 lat a nie 30 jak twierdzą autorzy. Takich kwiatków jest tam pełno, praktycznie co krok. Zastanawiam się jak takie poważne wydawnictwo mogło puścić taką fuszerkę i nie dokonać zmian, albo przynajmniej ich nie zaznaczyć. Dodatkowo razi nastawienie autorów do niektórych dyktatorów - jednych wyraźnie nie lubią i dopisują własne uczucia, typu: drżał przed śmiercią, bał się umrzeć, kurczowo trzymał się życia, za wszelką cenę chciał przeżyć jeszcze jeden dzień itd. - skąd oni to wiedzą? Innych lubią i praktycznie bezkrytycznie przytaczają propagandowe hasła o ich dzielności w obliczu śmierci. Strasznie mnie to raziło podczas czytania, ta stronniczość, okazywane tak wprost sympatie do jednych dyktatorów i antypatie do drugich, przy jednoczesnym podkreślaniu, że jedni i drudzy to zbrodniarze i mordercy.

Słaba pod względem merytorycznym. Temat ciekawy, narracja miejscami bardzo fajna, ale razi nie do wytrzymania niewiedza autorów, błędy w datach - na przykład opisując zgon Mao autorzy stwierdzają, że Stalin rządził ZSRR przez zaledwie 24 lata, a Mao ChRL pełne 30, nijak mi to nie wychodzi, jeśli liczyć od objęcia funkcji sekretarza generalnego partii przez Stalina, czyli od...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2112
1374

Na półkach: , , ,

Bardzo daleko tej pozycji do "literatury pięknej", bo niczego pięknego w niej nie ma; bardziej stanowi "literaturę faktu", skupiając w sobie wszelkie zło, okrucieństwo i brutalność, jakich podczas rządów dopuścili się tytułowi dyktatorzy, czyli przywódcy państw, będący niejednokrotnie tyranami, despotami, uzurpatorami czy wprost mordercami i katami własnego narodu.

W tej książce znajdziemy wiele postaci znanych czytelnikowi z historii współczesnego świata, których rządy odznaczały się niesamowitym terrorem, przywódców, którzy na początku swych rządów pociągnęli za sobą tłumy, a w konsekwencji doprowadzili do ruiny swoje kraje, przyczyniając się równocześnie do śmierci wielu tysięcy, bądź nawet milionów swoich rodaków, bezpodstawnie więzionych, głodzonych czy bezkarnie mordowanych.
Każda opowieść, stanowi krótką retrospekcję życia wybranego dyktatora, krótkiego zarysu politycznej działalności, momentu dojścia do władzy i konsekwencji jej sprawowania. Wiele jest naprawdę przerażających. I tak znajdziemy tu historie, opowiadające o sprawowaniu władzy i ostatnich dniach życia takich postaci jak Hitler, Mussolini, Stalin, Pol Pot, Reza Pahlawi, Josif Broz Tito, Breżniew, Marcos, Franco, Ceausescu, Mobutu, Husajn, Ibn Ali czy Kadafi. Jedni odbierali sobie życie, inni umierali śmiercią naturalną, dając narodom nadzieję na odmianę życia, jeszcze inni ginęli w zamachach, organizowanych przez przeciwników stosowanego terroru i przemocy, niektórzy uciekali lub zmuszani byli do opuszczenia kraju, umierając w zapomnieniu na obczyźnie.

Warto sięgnąć po tę książkę, aby zapoznać się z biografiami tych ludzi, którzy tworzyli krwawą historię swoich narodów. To nie tylko nietuzinkowe spojrzenie na ich życie, ich ostatnie, pełne strachu i paniki dni, choć niektórzy nawet w obliczu śmierci nie zmienili swych poglądów, broniąc ich zaciekle, obrażając oskarżycieli i sędziów. To przede wszystkim ukazanie fanatyzmu i niezrozumiałego szaleństwa do samego końca, bez najmniejszego nawet poczucia winy.

W moim przekonaniu jest to również swoista przestroga przed totalitaryzmem, kultem jednostki i wynaturzeniem pod każdą możliwą postacią.

Bardzo daleko tej pozycji do "literatury pięknej", bo niczego pięknego w niej nie ma; bardziej stanowi "literaturę faktu", skupiając w sobie wszelkie zło, okrucieństwo i brutalność, jakich podczas rządów dopuścili się tytułowi dyktatorzy, czyli przywódcy państw, będący niejednokrotnie tyranami, despotami, uzurpatorami czy wprost mordercami i katami własnego narodu.

W tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
536
291

Na półkach:

trochę ich było w historii ludzkości
mechanizm działania zawsze ten sam: poparcie z zewnątrz, a w kraju strach, terror, bieda

trochę ich było w historii ludzkości
mechanizm działania zawsze ten sam: poparcie z zewnątrz, a w kraju strach, terror, bieda

Pokaż mimo to

avatar
414
231

Na półkach: , ,

Przeciętna. W niektórych przypadkach ostatnie dni przedstawione bardzo ogólnikowo. W większości brakuje dobrego wprowadzenia do historii danej postaci, są tylko wyrywkowe informacje.
Można przeczytać, ale dobrze wcześniej mieć jakąś podbudowę historyczną o wymienionych w książce osobach.

Przeciętna. W niektórych przypadkach ostatnie dni przedstawione bardzo ogólnikowo. W większości brakuje dobrego wprowadzenia do historii danej postaci, są tylko wyrywkowe informacje.
Można przeczytać, ale dobrze wcześniej mieć jakąś podbudowę historyczną o wymienionych w książce osobach.

Pokaż mimo to

avatar
438
245

Na półkach: , ,

Na uwagę zasługuje rozpiętość czasowa. Autorzy omawiają przypadki dyktatur z początku XX wieku oraz takie, które doczekały się upadku zaledwie kilka lat temu. Niezależnie od okresu „panowania” scenariusz wygląda podobnie – dorabianie się kosztem innych, grabienie gospodarki, ciemiężenie i wykorzystywanie narodu, obnoszenie się bogactwem z pychą, lekceważenie prawa, brutalność nagrodzona wygnaniem i hańbą.

Wiele cennych informacji na temat historii świata także tej nieznanej – autorzy celnie punktują politykę wielkich mocarstw, m.in. USA, Francji, Chin i Rosji, które zamiast krzewić demokrację wpierały dyktatury, a potem przykładały rękę do ich upadku, bo tego wymagał aktualnie ich interes.

Zdecydowanie polecam.

Na uwagę zasługuje rozpiętość czasowa. Autorzy omawiają przypadki dyktatur z początku XX wieku oraz takie, które doczekały się upadku zaledwie kilka lat temu. Niezależnie od okresu „panowania” scenariusz wygląda podobnie – dorabianie się kosztem innych, grabienie gospodarki, ciemiężenie i wykorzystywanie narodu, obnoszenie się bogactwem z pychą, lekceważenie prawa,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
351
336

Na półkach:

Prawie każdy kontynent miał swojego dyktatora, który rządził twardą, surową ręką. Nie liczył się z nikim: Stalin, Mao, Franco, Pol Pot, Mussolini, Dada, Kim Dzong II,Marcosa, Mobutu, Ceausescu. Zbrodniarz, wielu ich było i nawet dalej są. Mają krew na rękach niewinnych ludzi Weszli do kanonu historii i świat chce lub nie chce będzie pamiętał o nich.

Prawie każdy kontynent miał swojego dyktatora, który rządził twardą, surową ręką. Nie liczył się z nikim: Stalin, Mao, Franco, Pol Pot, Mussolini, Dada, Kim Dzong II,Marcosa, Mobutu, Ceausescu. Zbrodniarz, wielu ich było i nawet dalej są. Mają krew na rękach niewinnych ludzi Weszli do kanonu historii i świat chce lub nie chce będzie pamiętał o nich.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    556
  • Przeczytane
    274
  • Posiadam
    138
  • Chcę w prezencie
    12
  • 2014
    12
  • Historia
    10
  • Teraz czytam
    8
  • Prawdziwe historie
    5
  • Biografie
    5
  • 2019
    5

Cytaty

Więcej
Diane Ducret Ostatnie dni dyktatorów Zobacz więcej
Diane Ducret Ostatnie dni dyktatorów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także