Ostatnie dni dyktatorów

Diane DucretEmmanuel Hecht Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie literatura piękna
Les derniers jours des dictateurs
Anna Maria Nowak
Znak Horyzont
Les derniers jours des dictateurs
literatura piękna
Anna Maria Nowak
Prawdziwe historie

Słaba pod względem merytorycznym. Temat ciekawy, narracja miejscami bardzo fajna, ale razi nie do wytrzymania niewiedza autorów, błędy w datach - na przykład opisując zgon Mao autorzy stwierdzają, że Stalin rządził ZSRR przez zaledwie 24 lata, a Mao ChRL pełne 30, nijak mi to nie wychodzi, jeśli liczyć od objęcia funkcji sekretarza generalnego partii przez Stalina, czyli od...

Bardzo daleko tej pozycji do "literatury pięknej", bo niczego pięknego w niej nie ma; bardziej stanowi "literaturę faktu", skupiając w sobie wszelkie zło, okrucieństwo i brutalność, jakich podczas rządów dopuścili się tytułowi dyktatorzy, czyli przywódcy państw, będący niejednokrotnie tyranami, despotami, uzurpatorami czy wprost mordercami i katami własnego narodu.

W tej...

trochę ich było w historii ludzkości
mechanizm działania zawsze ten sam: poparcie z zewnątrz, a w kraju strach, terror, bieda

Przeciętna. W niektórych przypadkach ostatnie dni przedstawione bardzo ogólnikowo. W większości brakuje dobrego wprowadzenia do historii danej postaci, są tylko wyrywkowe informacje.
Można przeczytać, ale dobrze wcześniej mieć jakąś podbudowę historyczną o wymienionych w książce osobach.

Na uwagę zasługuje rozpiętość czasowa. Autorzy omawiają przypadki dyktatur z początku XX wieku oraz takie, które doczekały się upadku zaledwie kilka lat temu. Niezależnie od okresu „panowania” scenariusz wygląda podobnie – dorabianie się kosztem innych, grabienie gospodarki, ciemiężenie i wykorzystywanie narodu, obnoszenie się bogactwem z pychą, lekceważenie prawa,...

Prawie każdy kontynent miał swojego dyktatora, który rządził twardą, surową ręką. Nie liczył się z nikim: Stalin, Mao, Franco, Pol Pot, Mussolini, Dada, Kim Dzong II,Marcosa, Mobutu, Ceausescu. Zbrodniarz, wielu ich było i nawet dalej są. Mają krew na rękach niewinnych ludzi Weszli do kanonu historii i świat chce lub nie chce będzie pamiętał o nich.

Książka przedstawiająca losy dyktatorów, wbrew tytułowi zawiera informacje nie tylko o ich końcu ale także o tym jak wyglądały ich rządy. Książka jest bardzo dobrym wstępem dla osób, które chciałyby zdobyć informacje na temat dyktatorów z całego świata. Czytając tę pozycję możemy poznać podstawy, rozszerzenia zdobytych informacji można szukać w pozycjach wskazanych w...

Szału nie ma.
Większość informacji na poziomie Wikipedii albo wiedzy uzyskanej na lekcjach historii jeżeli ktoś miał ogarniętego nauczyciela.
Za dużo dyktatorów autor chciał opisać, a za mało treści wyszło.

Z samej książki zainteresowało mnie może kilka rozdziałów, historii które już nie jeden raz były powielane przez innych autorów czy też przedstawione w niejednym filmie. Ale oprócz Hitlera, Stalina czy też Husajna znalazły się mniej znane "osobistości" jak: Ngo Dinh Diem, Pol Pot oraz Papa Doc a sama historia pozostałych dyktatorów jest słaba i mało interesująca.

Mobutu, były dyktator Zairu był przekonany, że nigdy nie zostanie ,,byłym prezydentem". Miał sprawować urząd dożywotnio a po śmierci nadal cieszyć się niesłabnącą chwałą. Los jednak okazał się dla niego przewrotny. Obalony, musiał uciekać i umrzeć na wygnaniu. Podobne przeświadczenie z pewnością towarzyszyło każdemu z przywódców, których ostatnie chwile zebrane są w...

Dyskusje

• 2014