Świadek

Świat Książki
2013-10-17
2013-10-17
Alina Jakubowska
młodość błędy ucieczka policjant ochrona romans miłość

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Muszę przyznać, że książka mi się bardzo podobała. Nie przepadam za romansami (bo często w romansach z kobiety robi się nieporadną, bezbarwną, przeciętną idiotkę, a z faceta bohatera na miarę greckiego boga), ale ta pozycja była pod tym względem zupełnie inna.

Nie spodziewałam się romansu, ale było to dla mnie całkiem przyjemne zaskoczenie.

Bohaterowie przemyślani, wątek kryminalny bardzo dobrze rozegrany, wątek romantyczny - ciekawy i rozczulający....

Pierwsze spotkanie z Norą Roberts i pozytywne zaskoczenie.
Przez pierwsze 100 stron było mi bardzo szkoda bohaterki, bo rzeczywiście przypominało to obserwowanie kostek domina, jedno zdarzenie pociągnęło za sobą kolejne.
Jednak to, co przykuło moją uwagę to relacja Brooksa i Abigail. Naprawdę fajnie czytało się książkę, w której facet miał cierpliwość i potrafił dawać bohaterce przestrzeń i czas na zbudowanie zaufania.
On wie, że ona coś w sobie nosi, widzi zabezpieczenia, psa etc., ale nie wyciąga z niej tego na siłę. Pada coś w stylu: ok, jeszcze nie czas, poczekam. Z jej perspektywy jest to szczególnie istotne - nie może od tak zaufać osobie, którą dopiero poznaje, nie może opowiedzieć całej historii wszystkim wokół bo sprowadziłoby to nieszczęście.
Z jej perspektywy on wyciąga ją trochę z jej poukładanego życia, co jest wyjściem poza strefę komfortu, na co ona czasem reaguje "hamulcem", chęcią zastopowania, zrobienia kroku w tył, ale z drugiej strony tęskni za przynależnością, kontaktem.
Jej tajemnica nie jest czymś co rozwala relację, nie jest punktem zapalnym. Jest czymś co jest częścią jej doświadczeń, czymś z czym musi się zmierzyć by ostatecznie zacząć żyć swoim życiem.
Chyba jednym z najlepszych momentów tej książki jest chwila, kiedy Abigail opowiada Brooksowi swoją historię, a on wysłuchuje całości i oferuje wsparcie.
Zakładałam, że będzie to jednorazowa wyprawa w stylu "przeczytam coś Nory Roberts na próbę", a teraz zastanawiam się czy nie sięgnąć po kolejną książkę i zobaczyć czy jeszcze raz znajdę ten styl budowania relacji.

Pierwsze spotkanie z Norą Roberts i pozytywne zaskoczenie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nora Roberts to autorka znana z romansów, po które chyba każdy w życiu chociaż raz sięgnął. Ja też miałam kiedyś taki epizod w życiu, że pochłaniałam wszystko co wyszło spod pióra pani Roberts w ilościach hurtowych. Swoją ogólną opinie na temat tych książek mam, ale pozostawię ją dla siebie.

I nagle po kilku latach pewne czynniki złożyły się na to, że znów sięgnęłam po książkę Nory Roberts. Tym razem skusiła mnie kategoria książki, czyli kryminał, thriller, sensacja. Tego jeszcze nie było, żeby jedna z najpopularniejszych autorek romansów zmieniła preferencje pisarskie. Musiałam to sprawdzić.

Główna bohaterka, Elizabeth Fitch jest szesnastoletnią pilną i posłuszną dziewczyną. Żyje według surowych zasad swojej matki. Do czasu. Pewnego dnia buntuje się, wybierając się wraz z koleżanką do nocnego klubu. Tam poznaje przystojnego młodego mężczyznę, z rosyjskim akcentem, który zaprasza je do swojego domu. Pewne wydarzenia, które wydarzą się tamtego pechowego wieczoru, wpłyną na całą przyszłość Elizabeth.

Dwanaście lat później, życie Elizabeth, a raczej Abigail Lowery, wygląda zupełnie inaczej. Zmienione dane osobowe, miejsce zamieszkania i ciągłe próby ukrycia się przed wszystkimi, zwracają uwagę miejscowego szefa policji. Brooks Gleason próbuje dowiedzieć się czegoś o tajemniczej mieszkance małego miasteczka, a tajemnice, które przed nim odkryje wpłyną na dalsze wspólne losy tych bohaterów.

To było bardzo pozytywne zaskoczenia. Ta książka posiada wszystko co niezbędne, by wciągnąć czytelnika. Momenty napięcia, niebezpieczną akcję i pewne rozterki, nawet z lekkim akcentem miłosnym. Nie jest to może najlepszy kryminał swojego gatunku, jednak będzie to miła odskocznia dla wiernych fanek i fanów twórczości tej autorki.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powieści Nory Roberts czytałam już kilka i głównie zanim zaczynałam je czytać, znałam fabułę dzięki obejrzanym wcześniej filmom. "Świadka" jednak wzięłam zupełnie przypadkiem i niczego się po niej nie spodziewałam. Opis z tyłu okładki szczególnie mnie nie zainteresował, ale to powieść Nory Roberts, więc wiedziałam, że musi być dobra. A i owszem. "Świadek" to bardzo dobry kryminał z wątkiem romantycznym i obyczajowym. Moje ulubione połączenie.

Wahałam się miedzy ocena 8 a 9, bo jest to naprawdę ciekawa i wciągająca pozycja. Jedynie zakończenie mogłoby być lepiej zbudowane i rozciągnięte, gdyż stanowi zaledwie 10 ostatnich stron książki. Ale pierwsze 150 stron czyta się z zapartym tchem i chce się więcej. To moje pierwsze spotkanie z tą autorka, ale na pewno nie ostatnie. Oby tak dalej. Polecam. Lekki kryminał sensacyjny z ciągła akcją w pierwszej połowie książki, w drugiej znacznie więcej romansu i obyczajówki przeplatanej sensacja, ale
w powiązaniu z pierwszą połowa, wiec też jest ciekawie.

Fenomenalna ksiazka! Dawno nie wciagnelam sie w nic tak bardzo jak wlasnie w ta historie i tego mi brakowalo. Jest akcja, jest budowa roznych i ciekawych postaci, ba jest nawet ich diametralna przemiana, szczypta kryminalu, i dawka chemii miedzy bohaterami. Fabula nie pozwala czytelnikowi oderwac sie choc na chwile, a Ty jestes wstanie pozwolic sobie na chwileczke zapomnienia :-) Goraco polecam, bo mozna przypomniec sobie ze mimo wszystko ludzie jak najbardziej sie zmieniaja, a wplyw na to maja rozne sytuacje i dzialania innych ludzi. Jesli przeczytales ten komentarz, to niczego Ci wiecej nie potrzeba jak tylko wygodne sie rozsiasc i zabrac sie za ta lekture. :-)

Bardzo dobra książka
Świetnie opisane postacie ,szczególnie główna bohaterka. Warto przeczytać

Bardzo dobra książka
Świetnie opisane postacie ,szczególnie główna bohaterka. Warto przeczytać

Czasami sięgasz po książkę nie spodziewając się po niej kompletnie nic. Masz przeświadczenie, że będzie to zwykła powieść, niczym się niewyróżniająca.
Jakie to cudowne uczucie, gdy taka książka okazuje się GENIALNA!
Po "Świadku" niczego się nie spodziewałam. Zresztą z reguły nie spodziewam się nic po książkach kupionych w Biedronce za 10zł i czekających 5 lat na przeczytanie. Opis miała ciekawy, została ładnie wydana, cena niska, więc, dlaczego by jej nie kupić?
Z tego miejsca ogromnie się cieszę z mojej manii zbieractwa tanich książek z marketu, bo mogłam trafić na tę perełkę.
I cieszę się, że czekała na mnie na półce 5 lat, bo mam wrażenie że teraz doceniłam ją bardziej niż zrobiłabym to kiedyś.
Podobało mi się w niej wszystko. Cudownie wykreowane postaci, pełnowymiarowe, pełnokrwiste. Mające swoje charaktery, które emanują z każdej strony, z każdego ich zdania. Nawet pies miał swój charakter! Swojemu kiedyś też dam na imię Bert! Fabuła też była po prowadzona super. To ten rodzaj narracji gdzie rzeczy dzieją się powoli, z akcentem dla tego co jest dookoła, tak że na się wrażenie że jest się w środku wydarzeń, ale w żaden sposób to nie nudzi. Kilka wątków i osobne sprawy każdego z dwójki bohaterów sprawiały, że czułam się jakbym czytała o prawdziwym życiu dwójki ludzi a nie tylko o głównej bohaterce i jej partnerze a wątki partnera są ukazywana tylko przez jej pryzmat.
Podoba mi się tutaj również brak komplikacji. Podoba mi się że nie ma niepotrzebnych zwrotów akcji. Podoba mi się że wszystko toczyło się jak powinno bez komplikacji. Dobre książki tego nie potrzebują dla prowadzenia akcji, bo same się bronią.
Ta się wybroniła. Aż na 10 gwiazdek.
Z czystym sumieniem polecam!

Jakie to cudowne uczucie, gdy taka książka okazuje się GENIALNA!

nastolatka jest świadkiem morderstwa,zostaje świadkiem koronnym ,niestety musi uciekać dalej.to tyle w temacie sensacji,dalej to taki sobie romans,bez większych emocji.

Świadek, Nora Roberts, dawna; nowa; odkryta na nowo autorka która daje mi to czego w danym momencie potrzebuję.