Lasy w płomieniach

Chasing fire
Świat Książki
2022-06-15
2012-10-24
piroman morderstwo miłość romans straż Roberts

Bardzo przyjemna.

Bardzo przyjemna.

Bardzo ciekawa książka, dla mnie najciekawszy był zawód głównych bohaterów , nawet trochę więcej poszperałam na ten temat, a w szczególności o ogniowych tornadach.

„Lasy w płomieniach” to powieść łącząca wątek kryminalny, obyczajowy i romantyczny. Akcja rozgrywa się w środowisku strażaków gaszących pożary leśne. Autorka opisuje trudną i niebezpieczną pracę strażaków pracujących w ekstremalnych warunkach potężnych pożarów leśnych. Wymagane jest od każdego strażaka doskonałe przygotowanie zawodowe, fizyczne, mentalne i odporność na stres. W zespole najważniejsze jest wzajemne zaufanie i odpowiedzialność za współtowarzyszy. Kiedy choć jeden z elementów zaczyna zawodzić, sytuacja w czasie akcji staje się niebezpieczna. W czasie lektury możemy podziwiać wzajemne zgranie zespołu, poświęcenie, zaufanie do partnera, ale też załamanie nerwowe i zdradę ideałów.
Pozycja dobra do posłuchania, nawet przy okazji innych zajęć. Nie wymaga wyjątkowego skupienia, ale jednocześnie wciągająca, utrzymująca zainteresowanie zarówno wątkiem kryminalnym jak i uczuciowym głównej bohaterki.

To moje pierwsze spotkanie z tą, jak sądzę, raczej kobiecą autorką. Niestety, "Lasy w płomieniach" nie zdołały mnie przekonać do jej twórczości.

Na samym początku książka wywoływała we mnie irytację – autorka zdawała się skupiać przede wszystkim na nacechowanych seksualnie sytuacjach, a bohaterowie nieustannie odnosili się do aspektów związanych z seksem. Dopiero druga połowa książki, kiedy główna intryga zaczęła nabierać tempa, nieco ożywiła tę wolno rozwijającą się narrację. Niestety, zakończenie było rozczarowujące i można je było dostrzec już wcześniej.

Nora Roberts jest znaną pisarką, której twórczość skupia się głównie na romansach i thrillerach. Jest autorką wielu bestsellerowych powieści, zdobywczynią licznych nagród literackich i cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników na całym świecie. Jej styl pisania cechuje się emocjonalnymi opisami, wartką akcją i rozbudowanymi postaciami.

W "Lasy w płomieniach" obserwujemy życie Rowan Tripp, członkini elitarnej grupy strażaków spadochroniarzy. Choć jej praca jest niezwykle niebezpieczna i wiąże się z narażaniem życia, Rowan uwielbia to, co robi. Jednak po śmierci przyjaciela, który ginie w jednej z akcji, jej świat zaczyna się rozpadać. Zaczynają się pojawiać tajemnicze zgony i odkrywane są spalone szczątki w lesie. Dodatkowo ktoś wewnątrz ich własnych szeregów sabotuje działania strażaków, podpalając lasy i siejąc spustoszenie. Rowan i jej zespół muszą odkryć tożsamość tajemniczego mordercy, zanim będzie za późno.

Niestety, mimo potencjału fabularnego, "Lasy w płomieniach" nie spełniły moich oczekiwań. Pomimo barwnych opisów walki z ogniem i atmosfery zagrożenia, całość nie potrafiła mnie wciągnąć na odpowiednio głębokim poziomie. Powieść nie była w stanie utrzymać mojego zainteresowania, a wątek miłosny, choć obecny, nie został należycie rozwinięty i nie zapewnił odpowiedniego emocjonalnego związku z bohaterami.

Nora Roberts, jako doświadczona autorka, prezentuje swój charakterystyczny styl pisania, jednak w przypadku "Lasy w płomieniach" nie czułem, że został on w pełni wykorzystany. Brakowało głębi postaci i bardziej skomplikowanych relacji między nimi. Niektóre wątki wydawały się nieco powierzchowne i nieprzekonujące.

Mimo to warto docenić umiejętność autorki w tworzeniu napięcia i atmosfery zagrożenia. Opisy walki z ogniem były realistyczne i dobrze wykreowane. Z pewnością są one jednym z mocnych punktów tej książki.

Podsumowując, "Lasy w płomieniach" to powieść, która niestety nie spełniła moich oczekiwań. Pomimo interesującego tematu i pewnych mocnych stron, całość nie potrafiła mnie wciągnąć na odpowiednio głębokim poziomie. Niemniej jednak, dla fanów twórczości Nory Roberts może to być satysfakcjonująca lektura, ale oczekiwania należy dostosować do pewnych ograniczeń fabularnych i rozwoju postaci.

W "Lasy w płomieniach"...

Typowa Nora Roberts: piekna sceneria, ważne społecznie zajęcia (strażacy skaczący z samolotu do pożarów),zagadka kryminalna i pełen emocji romans między dwiema silnymi osobowościami. Świetna rozrywka.

Jak dla mnie to bardziej podręcznik dla strażaków. Ale całkiem przyjemna do czytania.

Bardzo fajna książka. Interesująco opisana walka strażaków z ogniem. Dobrze nakreśleni bohaterowie pierwszo- i drugoplanowi. Taka trochę inna Roberts, ale na plus :)

Rowan Tripp i Gull to teraz moi zdecydowani ulubieńcy. Naprawdę lubię ich razem i lubiłam przez całą książkę, kiedy przy tym wszystkim co się działo dookoła nich, znajdowali w tym siebie i chwile na uśmiech. A dzieje się naprawdę dużo, ale po co to spoilerować jak można po prostu się przekonać samemu i przeczytać. Nie pożałujecie to na pewno

Książki Nory Roberts to fenomen na skalę światową. Trudno się z tym nie zgodzić, prawda? Zostały sprzedane w milionowych nakładach, a kilka z nich doczekało się ekranizacji. Ja też lubię po nie sięgać. "Lasy w płomieniach" to kolejna powieść tej pisarki, z którą miałam okazję się zapoznać.

Rowan i straż pożarna to jedność. Od kilku już lat jest członkinią elitarnej jednostki specjalizującej się w gaszeniu leśnych pożarów skacząc ze spadochronu prosto w paszczę ognia. W trakcie jednej z takich akcji ginie jej partner. Coś takiego musiało w jakimś stopniu na nią wpłynąć, ale z czynnej służby nie miała zamiaru zrezygnować.
Z czasem okazuje się, że ten wypadek niesie za sobą lawinę dramatycznych wydarzeń. Zwęglone ciało kobiety to dopiero początek...
Rowan uważa się za szczęśliwą kobietę. Z pracy czerpie ogrom satysfakcji, więc niczego więcej nie potrzebuje. Coś jednak zaczyna się zmieniać gdy na jej drodze pojawia się Gull, nowy rekrut.

Na strażaków można liczyć w każdej sytuacji. Na tych zawodowych, jak i ochotników. Zawsze są pierwsi na miejscu zdarzenia służąc fachową pomocą. Dlatego ta formacja cieszy się nieustannie tak dużym uznaniem w oczach całego społeczeństwa. Dla mnie są bohaterami, i właśnie o takich ludziach jest ta książka.
Powieść wypełniona jest po brzegi opisami akcji gaśniczych. Przedstawione zostały przez autorkę w sposób szalenie profesjonalny i realistyczny. Mamy tutaj ogrom dramatyzmu, niebezpieczeństwa, strachu o drugiego człowieka. Praca w tak ekstremalnie ciężkich warunkach nie jest dla każdego. Testy sprawnościowe nie należą do lekkich i przyjemnych, dlatego kondycja fizyczna, która wiąże się z odpowiednim przygotowaniem musi być na jak najwyższym poziomie. Nie mniej ważna jest odporność psychiczna. Wszystko na ten temat zostało w tej powieści świetnie zobrazowane.
Praca pracą, ale strażacy mają także swoje prywatne życie. Niejednokrotnie jest ono bardzo skomplikowane. Brak wsparcia i zrozumienia ze strony najbliższych, tęsknota za rodziną. Do tego dochodzą decyzje, które nie jest łatwo podjąć. Długo godzinne akcje gaśnicze też trzeba w jakiś sposób odreagować.
To co mnie najbardziej urzekło, to klimat jaki panuje w jednostce opisanej na stronach powieści. Jest wyjątkowy. Wszyscy tworzą jedną wielką strażacką wspólnotę wspierając się nawzajem bez względu na pochodzenie, czy stan społeczny. Są w stanie poświęcić własne życie żeby móc uratować przyjaciela i partnera w chwili zagrożenia.

"Lasy w płomieniach" to nie tylko obraz walki człowieka z żywiołem. Jak przystało na twórczość Nory Roberts, nie mogło zabraknąć w książce wątku kryminalnego. Ktoś zabija. Nikt nie wie kim jest morderca, i dlaczego pozbawia ludzi życia, czyniąc to w tak okrutny sposób. Rusza śledztwo, które nie przynosi oczekiwanego rezultatu, chociaż wytypowano podejrzanych. Sytuacja w jednostce robiła się coraz bardziej niebezpieczna ze względu na kilka nagłych defektów sprzętowych i gróźb kierowanych w stronę Rowan.
Atmosfera strachu udzieliła się również i mnie. Nora Roberts świetnie poprowadziła ten wątek powoli odkrywając karty. Emocje rosną z każdą kolejną przeczytaną stroną. Pojawia się lęk, niepokój. Aktorka po mistrzowsku buduje napięcie, które czytelnik podskórnie odczuwa aż do rozwiązania zagadki. Ciekawa finału z trudem odkładałam książkę na półkę. Czyniłam to tylko wtedy, gdy musiałam. W trakcie lektury w pewnym momencie sama zaczęłam zadawać sobie pytania co będzie dalej. Czym mnie autorka jeszcze zaskoczy. Zdradzę wam, że ja nie wpadłam na to, kto może być potencjalnym mordercą.
Kreacja bohaterów, szczególnie tych głównych zasługuje na uwagę. Rowan jest kobietą, w której buzuje męski testosteron. Najbardziej uwidacznia się to w trakcie akcji gaśniczych, którym dowodzi. Zawód jaki wykonuje nie jest przypadkowy. W sumie nie mogło być inaczej gdy jest się córką samego Lucasa Tripa (słynnego Iron Mena). Bardzo kocha swojego ojca, ale momentami dało się odczuć w tym uczuciu sporą dawkę egoizmu. Ona oczywiście tego nie widzi. Charakterna z niej osoba, i dlatego jak na razie nikt nie zdołał jej okiełznać. Tego jakże trudnego zadania podjął się Gull, przystojny rekrut o buntowniczym usposobieniu. Ich słowne utarczki przypominały iskry zapalne. Początek ich znajomości był zwyczajny, ale z czasem przerodziło się to w coś znacznie poważniejszego. Rowan broniła się jak mogła przed tym uczuciem, w końcu ma swoje zasady. W książce pojawiło się kilka gorących fragmentów, ale był to erotyzm daleki od nachalnego i wulgarnego. Uważam to za duży plus.

Jeśli chodzi o całość jestem zdecydowanie na tak. Lubię gdy dana historia zaciekawi mnie już od pierwszej strony. Tak też się stało. Nie wiem jak to wygląda w przypadku nowego wydania "Lasów w płomieniach", bo ja akurat czytałam starsze i trochę przeszkadzał mi zbyt mały rozmiar czcionki. Jest to jedyny mankament, bo reszta jak najbardziej zasługuje na pozytywną ocenę. Lektura była dla mnie przyjemnością i szczerze polecam wam tę książkę. "Lasy w płomieniach" to Nora Roberts w najlepszym wydaniu.

Rowan i straż pożarna to jedność. Od kilku już lat jest członkinią elitarnej...

• Nora Roberts
  • Romans