Kogga z czarnego słońca

Okładka książki Kogga z czarnego słońca
Bohdan Petecki Wydawnictwo: Solaris Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Archiwum Polskiej Fantastyki
Solaris
2013-08-28
1978-08-01

więcej Więcej

6,5/10

polska space opera choć to może ciut za duże słowo solidne czytadło na wieczór lub podróż pociągiem

"Typowy kosmiczny funkcjonariusz bezpieczeństwa" Peteckiego staje tym razem w obliczy przewartościowania. Czy przyjęta przez Ziemian zasada tamponady szumu informacyjnego jest słuszna? Czym może grozić na dłuższą metę? Czy artyści są sabotażystami cywilizacji?

Tę książkę Bohdana Peteckiego przeczytałem chyba już trzeci raz. Podobnie jak poprzednio i tym razem miałem mieszane uczucia. Z jednej strony kolejny raz mogłem delektować się akcją w kosmosie, spotkać obcą cywilizację, próbować zrozumieć logikę istot zupełnie innych niż mieszkańcy Ziemi. Z drugiej strony znów irytowało mnie uporczywe powracanie autora do kwestii...

Wyprawa ratownicza to dość popularny wątek powieści o tematyce kosmicznej, o wciąż jeszcze nie wyczerpanych możliwościach. Autor zręcznie go wykorzystał, wysyłając trzech doświadczonych astronautów na wyprawę, która ma odnaleźć i sprowadzić zaginioną ekspedycję.
Plusem powieści jest skomplikowana sytuacja osobista dwóch z członków załogi i to właściwie jest najciekawsza...

Czytając "Koggę.." Bohdana Peteckiego tym razem nie napotkamy na gładką i lekką w czytelniczym odbiorze książkę. Problematyka kontaktu z wysoko rozwiniętą, a mocno nam OBCĄ cywilizacją, opisana jest tutaj w męczący dość i średnio przyjemny sposób.

Sam Kontakt nie jest zresztą głównym zagadnieniem tej powieści. Celem pierwszorzędnym rozważań autora "Stref Zerowych" wydaje...

• Fantastyka
  • SF
  • SF,Fantasy
  • Sprzedam
  • Posiadam e-book
  • Zakupy 2020 r.

Dodaj cytat z książki Kogga z czarnego słońca