Druga planeta słońca Ogg

Péter Lengyel Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Fantastyka - Przygoda fantastyka, fantasy, science fiction
Ogg második bolygója
8320705312
Tomasz Kulisiewicz
Fantastyka - Przygoda
literatura współczesna literatura węgierska fantastyka science fiction

Napisana na Węgrzech w 1968. Autor sprytnie ucieka w przestrzeń kosmosu i opisuje zagładę tępego hegemona który chciał mieć wszystko. Analogia czytelna dla nie-głupka, a cenzorzy zapewne machnęli ręką. Mądry autor przewidział koniec systemu kraju rad o dobre 20 lat naprzód.

solidne SF od bratanków jeśli lubicie poczytać o powrocie z gwiazd i odkryciu co się stało w międzyczasie na ich planecie sięgajcie bez obaw :)

Zapowiadało się bardzo ciekawie, ale....
No właśnie, to "ale" obcieło aż 4 gwiazdki.
Za mało fantastyki, za dużo jakiejś rozwodnionej socjologii.
Z ubolewaniem daję 6/10, a mogło być znacznie więcej.

Regularnie do niej wracam. Autor schował się przed cenzurą w świecie sc-fi. Napisana pod koniec lat 60 a niesamowicie ponadczasowa...daleko idącym wnioskiem tej książki jest dla mnie to że "każdą zasłyszaną historię można złożyć z okruchów od tyłu i może to trwać całe lata"

Książka zapowiada się bardzo ciekawie; autor przedstawia odmienną od naszej cywilizację, dużo bardziej zaawansowaną technologicznie (i w sumie społecznie). no i wszystko bardzo fajnie, ale od połowy zalatuje demagogią, a morał (mam nadzieję, że nikomu nie zepsuję frajdy, jeśli to zdradzę) jest rodem z socjalistycznego elementarza. Jak na sci-fi - dno, ponieważ pomysł na...

• Fantastyka
  • Literatura węgierska