Rewolucja pokojowa

2013-01-01
2013-01-01
Zdzisław Grabski
Historia Portugalia polityka rewolucja Salazar

fascynujący wgląd w pomysł Salazara na politykę. Naprawdę niewielu dyktatorów, którzy naprawdę rządzili, napisało tak szczegółowo swoje credo (oprócz Hitlera w Europie to chyba jeszcze tylko Metaxas, król Karol w Rumunii i Pats w Estonii). Oczywiście jest mnóstwo niedoszłych dyktatorów, którzy z nudów zajmowali się pisaniem swoich programów (Primo de Rivera w Hiszpanii, Mussert w Holandii, Gajda w Czechosłowacji),ale to najczęściej fantazje. Polecam.

Jest to zbiór przemówień. Cześć dalej jest aktualna

Jest to zbiór przemówień. Cześć dalej jest aktualna

Zbiór propagandowych przemówień Salazara. Książka posiada zero wartości merytorycznej, wszystkie przemówienia są bardzo do siebie podobne. Generalnie dowiedziałem się dzięki tej książce o tym jak wielki jest Naród Portugalski oraz jaki występuje tam dobrobyt, wszyscy są szczęśliwi, a dzięki dyktaturze Portugalia zmieniła się w ziemię mlekiem i miodem płynącą. Nie ma ani słowa o tym jak osiągnąć ten stan państwowości, rzucane są tylko hasła jak teraz jest dobrze, a kiedyś było źle. Mimo, że bardzo szanuję Salazara to jednak ta książka była dla mnie swoistą katorgą przez którą ledwo przebrnąłem. Nie polecam nikomu, chyba, że ktoś jest zainteresowany 100% propagandą niezwiązaną z rzeczywistością.

Spis przemówień portugalskiego satrapy pozbawionego krzty charyzmy.

Salazar przedstawia nam przepis na idealne państwo dla wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju narodu portugalskiego. Izolacjonizm w polityce zagranicznej połączony z korporacyjną wizją państwa opartego na nauce kościoła katolickiego ma sprawić, że Portugalia przestanie być cieniem swej dawnej świetności. Pan Antonio próbuje dowodzić, że demokracja nie jest warta wysiłku i lepiej ją zastąpić konserwatywnym dyktatorem ekonomistą, który wykaże w "Excelu" i w praktyce wyższość gospodarki korporacyjnej nad "niemoralnymi" eksperymentami ekonomicznymi naszych(jego)czasów.

Spis przemówień portugalskiego satrapy pozbawionego krzty charyzmy.

To chyba najbardziej nudna książka jaką czytałem. Ogólne moje wrażenie jest takie, że Salazar dobrze mówi i naprawdę ma pomysł na swoje państwo, ale jego przemowy nie są ani trochę porywające. Szkoda, że na naszym rynku brakuje literatury o nim i jego działaniach.

Salazar jest moim zdaniem jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym dyktatorem XX-wiecznej Europy. Jego książka pod redakcją prof Wielomskiego. Książka ukazuje koncepcje oraz zmiany, które wprowadziła "Pokojowa Rewolucja", a także problemy, które napotkała .

2069

Książka jest zbiorem przemówień, które autor wygłaszał w kolejnych latach swoich rządów jako minister skarbu oraz premier. Jako całość stanowią one najpełniejsze podsumowanie poglądów portugalskiego dyktatora.
Jednak najciekawsze w tej pozycji jest to, że zupełnie się nie zestarzała. Wszystko co w niej zawarto odnosi się do Portugalii z najcięższego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Natomiast podczas czytania można zupełnie o tym zapomnieć, i zdawać się może, że autor mówi o kryzysie naszych czasów i stara się odnajdywać najlepsze sposoby jego zniwelowania.

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Filozofia polityki/politologia
  • 05 imperializm
  • Polityka
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Rewolucja pokojowa