III RP. Kulisy systemu

Okładka książki III RP. Kulisy systemu Joanna Lichocka, Andrzej Zybertowicz
Okładka książki III RP. Kulisy systemu
Joanna LichockaAndrzej Zybertowicz Wydawnictwo: Słowa i Myśli nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Słowa i Myśli
2013-09-13
2013-09-13
Politologia III RP polityka socjologia system prawicowe teorie spiskowe

Okładka książki Kronos 64 (1)/2023 Rymkiewicz Joanna Lichocka, Piotr Nowak, Krzysztof Rutkowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Szymon Wróbel
Kronos 64 (1)/... Joanna Lichocka, Pi...
Okładka książki Spór o Rymkiewicza Agata Bielik-Robson, Marek Aleksander Cichocki, Mariusz Cieślik, Ludwik Dorn, Grzegorz Górny, Jarosław Klejnocki, Aleksander Kopiński, Zdzisław Krasnodębski, Marcin Król, Marta Kwaśnicka, Joanna Lichocka, Paweł Lisicki, Krzysztof Masłoń, Cezary Michalski, Magdalena Micińska, Artur Mrówczyński-Van Allen, Piotr Nowak, Jan Rokita, Tomasz Rowiński, Piotr Semka, Piotr Skwieciński, Jadwiga Staniszkis, Jacek Trznadel, Szczepan Twardoch, Dorota Wojda, Marzena Woźniak-Łabieniec
Spór o Rymkiew... Agata Bielik-Robson...

Stosunkowo interesująca książka, pominąwszy co nieco denerwującą Joannę Lichocką, szukającą problemów toczących Państwo czy społeczeństwo we wszystkim wokół, a nie w samej siebie lub środowisku, z którym się utożsamia. Natomiast profesor Zybertowicz jest osobą, której enuncjacje niemal zawsze wzbudzają we mnie poczucie miałkości i mizerności mojego intelektu. Na ogół trafne i elokwentne wywody, wskazanie na "wielopiętrowy klientelizm", który degeneruje polskie społeczeństwo i co istotne, wskazanie zapalnika zmian w działaniach podejmowanych wokół "własnego komina". Razi w oczy fragment o nepotyzmie i klientelizmie w zatrudnianiu w spółkach publicznych nieszczęsnych rządów PO-PSL. Zatem wypada zadać pytanie, gdzie zatrudniona jest choćby żona i brat Zbigniewa Ziobro?

Choć prof. Zybertowicz jest świetnym znawcą tematu, książkę czyta się dość trudno. Dla mało wyrobionego w tych kwestiach będzie nie lada problemem, aby się z nią uporać. Dla mnie była to bardzo ciekawa lektura.

Pozycja dla osób, które interesują się tematem, pewnie nie będzie rewolucyjna. Jednak ogromnie porządkująca, uzupełniająca wiedzę, dająca często nowe spojrzenie na pewne procesy występujące w obecnym systemie. Książka wciągająca, choć sama treść nie jest "przyjemna". Polecam, czasem jednak warto wiedzieć.

Ważna pozycja dla każdego czytelnika zainteresowanego biegiem spraw publicznych (i nie tylko) w kraju po blisko 25 latach nowej (starej?) rzeczywistości państwa - III RP. To obok ,,Patologii Transformacji" prof. Witolda Kieżuna i ,,kwadrologii" Rafała A. Ziemkiewicza (,,Polactwo"; ,,Michnikowszczyzna"; ,,Czas wrzeszczących staruszków"; ,,Myśli nowoczesnego endeka") najlepsza analiza współczesnego państwa, narodu i społeczeństwa polskiego oraz problemów, trudności, wyzwań z jakimi się mierzą Polacy ale także i szans oraz perspektyw na lepszą (miejmy nadzieję!) przyszłość. Warto się zapoznać.

Profesor Zybertowicz jako wybitny badacz współczesności, socjolog, przystępnie pokazuje w jakich obszarach polskie państwo kuleje i skąd to wynika. Zdradza również mechanizmy, które mogą je naprawić. Zasadniczo przyszłość jest w rękach każdego z nas i tylko od nas zależy czy będzie dobra czy jej w ogóle nie będzie. Jak to możliwe? Odpowiedzi w książce.

Jeden z niewielu (jedyny o takim poziomie ogólności?) poradników jak wyjść z wielu pułapek myślenia i niemocy Polaków. Zybertowicz jako Wyspiański polskiej socjologii, albo może Horubała, co lubi pochłostać swoich a pochwalić lemingi? Książka na pewno jedna z najważniejszych z roku 2013 w Polsce. Czy warto ją czytać? Trzeba! Z zaznaczeniem na czytać, wracać, analizować i włączać odmienne myślenie, które pozwala patrzeć szerzej i więcej widzieć.

Bardzo dobra diagnoza III RP i układu wielopiętrowego klientelizmu, który rozpanoszył się nad Wisłą. Mnóstwo pożytecznych pojęć, wyjaśnionych od podszewki i popartych przykładami. Właśnie te konkretne przykłady stanowią o sile książki, dzięki nim mamy żywy obraz tego, co się dzieje w naszym kraju.
Małym minusem książki są pytania i tezy współautorki książki: bardzo jednostronne, a czasami naiwne. Gdyby tę rozmowę poprowadził ktoś o większej wiedzy i bardziej krytycznym stosunku do poglądów profesora, byłaby jedna z najważniejszych książek o Polsce. Ale i tak warto po nią sięgnąć.

Małym minusem książki są pytania i tezy współautorki książki: bardzo...

Wartosciowa, chłodna analiza systemu 3RP

Wartosciowa, chłodna analiza systemu 3RP