Boska kolonia

Okładka książki Boska kolonia Nicolas Presl
Okładka książki Boska kolonia
Nicolas Presl Wydawnictwo: Lokator Cykl: Seria melancholiczna (tom 2) literatura piękna
Seria melancholiczna (tom 2)
Lokator
2012-10-01
2012-10-01
seria Melancholiczna

Czytanie powieści graficznych, wymaga czasu, wytrwałości i zwracania uwagi na szczegóły. Niejednokrotnie trzeba wrócić do wcześniejszych obrazów. Lektura obrazkowa nie jest więc tak chronologiczna, jak przy narracji słownej. Podobnie, jak przy oglądaniu jednego obrazu, gdy nasz wzrok błądzi od jednego jego detalu do innego, dochodzenie do zrozumienia całości wymaga pewnego wysiłku analitycznego, scalającego wymowę szczegółów, lub jak w przypadku historii Presla - elementów przedstawianej historii. To autor, który nie używa słów, lecz zastanawia się w swych komiksach nad istotnymi problemami, a raczej pyta o ich przyczyny, sens i wymiar moralny. Cenię również jego rysunek - także to, że nie jest "piękny". Twarze postaci są w specyficzny sposób zniekształcone (widzę w nich czasem ekspresję Picassa z okresu Guerniki) - jest to immanentna cecha jego języka. (...)

Cała recenzja na stronie: https://nakanapie.pl/recenzje/pierworodny-grzech-misji-cywilizacyjnych-boska-kolonia

Rysunki bdb i spokojnie radzą sobie bez tekstu, chociaż mimo tego nie siadła ta niema forma. Chyba komiks bez literek lepiej sobie radzi przy monumentalnej formie. Presl jednak popełnia majstersztyk przy rysowaniu postury i mimiki bohaterów.

Bardzo ciekawy komiks niemy - zarówno w warstwie narracji, jak i obrazie. Śledzimy losy młodego europejskiego szlachcica, który zostaje wysłany przez ojca do zarządzania w jednej z zamorskich kolonii.
Jest człowiekiem bardzo wierzącym, ale jego wiara, jak i on sam poddani będą w zamorskiej krainie wielkiemu testowi z pogranicza snu i jawy, z wieloma ciekawymi odniesieniami do historii i kultury.

Niesamowite dzieło! Dawno nie spotkałam się z formą graficzna, która tak doskonale, bez słów, przekazuje tyle wartości! Zmusza do refleksji, wywołuje emocje, zachwyca nietuzinkowym wykonaniem. Polecam (mimochodem, bo właśnie rozpoczynam kolejny komiks Presla, co jest najlepszym dowodem jak bardzo styl autora przypadł mi do gustu)!

Tak nienachalnie i z lekkością operować obrazami z pomnikowych dzieł literatury, to trzeba umieć, ba! trzeba się z tym urodzić!

Głównym bohaterem omawianej powieści jest dorastający młodzieniec, który pochodzi z rodziny zamożnych szlachciców włoskich lub portugalskich. Czas i miejsce akcji książki nie został przez autora szczegółowo określony; możemy się domyśleć, że historia dzieje się w XV wieku, w jakimś europejskim państwie posiadającym swoje kolonie w Ameryce Środkowej lub Południowej.
Młodzieniec jest bardzo wierzący; gdy zaczynają się w nim budzić męskie namiętności, chce z nimi walczyć modlitwą, biczowaniem i pokutą. Kupuje więc domowy ołtarzyk; tryptyk, gdzie na obrazie głównym widzimy scenę krzyżowania, pod krzyżem klęczą donatorzy: młodzieniec i jego ojciec, kompozycja przywodzi mi na myśl obraz Ukrzyżowanie Antonello da Messina z Bukaresztu. Natomiast na jednym ze skrzydeł umieszczono portret Poety (pewnie Wergiliusza),który w późniejszych scenach, śnionych przez młodzieńca, prowadzi go przez „dantejskie sceny” zła wyrządzanego ludziom przez ludzi. Poeta ukazuje mu wydarzenia z historii zachodniej cywilizacji: od Troi po Holokaust.
Młody szlachcic budzi się ze snów przerażony i zlany potem. Czy z oprowadzania po porażkach natury ludzkiej wyciągnie właściwą lekcję, którą mogły wcielić w życie, gdy wyekspediowany zostaje przez ojca za ocean do koloni i tam żyć będzie na co dzień wśród bezbożnych i dzikich barbarzyńców? Tego dowiedzą się ci, którzy po album Presla sięgną.

- - -

• Literatura obca
  • Komiksowo
  • Własna kolekcja
  • Boże błogosław biblioteki

Dodaj cytat z książki Boska kolonia