Izrael oswojony

Literatura polska Izraelczycy Izrael podróże reportaż literatura faktu

Oficjalne recenzje i

Kraj kontrastów

[ 23 ] Link do recenzji

Sporo ciekawych informacji przetykanych dużą ilością rzeczy nieistotnych. Gdyby była o połowę krótsza, pewnie niewiele by straciła na jakości. Ale trochę ciekawostek sobie wynotowałem/zapamiętałem i nieznacznie lepsze wyobrażenie o Izraelu czy o żydach i izraelczykach mam ("nieznacznie" to nie zarzut do książki, tylko odniesienie do ogromu materiału do poznania).

Ela Sidi mieszka w Izraelu od od początku lat dziewięćdziesiątych i zna ten kraj od podszewki. Jej książka to prawdziwe kompendium wiedzy o tym kraju, jego historii, religii i przemianach, jakie w nim zachodzą.

Okazuje się, że nowoczesność i liberalizm wciąż mieszają się tu z konserwatywną tradycją, pełnym paradoksów prawem, a dzielnice jednego miasta mogą się różnić od...

Bardzo chętnie przeczytałabym taką książkę o Polsce, ciekawe jakie byłoby spojrzenie obcokrajowca , który zamieszkał u nas na stałe. Mogłoby nawet , tak jak w Izraelu oswojonym, zawierać tyle danych statystycznym.

Kompedium wiedzy o Izraelu. Chwilami bardziej encyklopedia niż reportaż, ale dosyć ciekawie się czytało. Kilka razy chciałem ją rzucić przy jakichś nudniejszych fragmentach, ale za każdym razem coś jednak przykuwało moją uwagę.

Genialny reportaż i naprawdę wielka dawka wiedzy o Izraelu. Świetnie się to czyta. Książka jest obszerna, a mimo to czytelnik się nie nudzi nawet przez moment, bo autorka pokazuje nam kraj niejako od podszewki, analizuje strukturę społeczną, ale i zagląda do kuchni. Na końcu książki mamy zamieszczone piękne zdjęcia. Warto przeczytać!

Encyklopedia wiedzy o Izraelu. Duża dawka historii, kultury, obrzędów związanych z tradycją religii, zwyczajów, fajnie nakreślony podział najważniejszych odłamów judaizmu.
Bardzo fajnie pokazany obraz mieszanki narodowościowej Izraela, oraz główne cechy mieszkańców.
Trochę geografii i opisów miejsc w które warto zaglądnąć, przy okazji pobytu w Izraelu.

Jak dla mnie książka...

Napisana bardzo sprawnie, barwnym językiem a jednocześnie nieprzeintelektualizowana. Wybierałem się niedawno do Izraela, żeby na własną rękę z plecakiem "dotknąć" tego mikroskopijnego a zarazem ogromnego i bogatego zasobami kulturowymi państwa. Tak odmiennego od Polski a jednocześnie bliskiego. Ultraortodoksyjnego a tuż za rogiem jednego z najbardziej otwartych na...

Ela Sidi prowadzi Czytelnika po Izraelu widzianym oczami polskiej emigrantki. Dzięki wieloletniej obserwacji trafnie ocenia świat, w którym przyszło jej żyć, a lekki styl pozwala całkowicie zatracić się w książce, mimo ogromnej ilości przytaczanych faktów. Idealna pozycja dla wszystkich, którzy szukają uczciwego opisu izraelskiej rzeczywistości. Bez gloryfikacji, ale i bez...

Ogrom informacji przekazany w prosty, zabawny sposób.
Warto zapoznać się przed wyjazdem do Izraela.

Książka w większości jest po prostu niesamowita. 3/4 książki tylko czytasz i czytasz, godziny mijają, a napływ informacji doprowadza do lekkiego, ale nie nieprzyjemnego bólu głowy. Szczególnie, że autorka mieszka w Izraelu kilka dekad i swoje już widziała, wie, jak to państwo się zmieniało. Uważam jednak, że można sobie było darować kilka fragmentów z życia, niektóre były...

Dyskusje

• 2014