Izrael oswojony

Oficjalne recenzje i

Kraj kontrastów

Link do recenzji

436 9 63

Izrael od kuchni . Ze wszystkimi smakami . Rownież gorzkimi . Autorka dzieli się z czytelnikiem swoją codziennością w Izraelu. Dla osób chcących zrozumieć ten kraj pozycja obowiązkowa . Polecam .

,,Izrael oswojony" to kompendium wiedzy o Izraelu i Izraelczykach opisujące bardzo subiektywnie kulturę, społeczeństwo, obrzędy religijne i życie codzienne gojki zamieszkałej wśród Żydów. Ela Sidi pochodzi z Polski i dużo miejsca poświęca sprawom polsko-żydowskim.
Nie jest to pozycja publicystyczna, lecz wciągająca opowieść łącząca wątki osobiste z praktyczną wiedzą na temat egzotycznego kraju, który wydaje się tak różny pod względem etniczno-religijnym i kulturowym od naszego.

Dawno mnie tak książka nie zmęczyła. Szukałem książki, która w prosty i przystępny sposób pozwoli mi zrozumieć historię oraz realia Izraela. Pierwsze 200 stron faktycznie spełniło te założenia. Kolejne 300 stron to nieciekawe historie z życia autorki. Polecam dla zielonych w temacie Izraela, ale nie w całości.

Sporo ciekawych informacji przetykanych dużą ilością rzeczy nieistotnych. Gdyby była o połowę krótsza, pewnie niewiele by straciła na jakości. Ale trochę ciekawostek sobie wynotowałem/zapamiętałem i nieznacznie lepsze wyobrażenie o Izraelu czy o żydach i izraelczykach mam ("nieznacznie" to nie zarzut do książki, tylko odniesienie do ogromu materiału do poznania).

Ela Sidi mieszka w Izraelu od od początku lat dziewięćdziesiątych i zna ten kraj od podszewki. Jej książka to prawdziwe kompendium wiedzy o tym kraju, jego historii, religii i przemianach, jakie w nim zachodzą.

Okazuje się, że nowoczesność i liberalizm wciąż mieszają się tu z konserwatywną tradycją, pełnym paradoksów prawem, a dzielnice jednego miasta mogą się różnić od siebie niczym dwie bardzo odległe planety.

Wnikliwa analiza sytuacji w Izraelu ze sporą dawką humoru...

Bardzo chętnie przeczytałabym taką książkę o Polsce, ciekawe jakie byłoby spojrzenie obcokrajowca , który zamieszkał u nas na stałe. Mogłoby nawet , tak jak w Izraelu oswojonym, zawierać tyle danych statystycznym.

Kompedium wiedzy o Izraelu. Chwilami bardziej encyklopedia niż reportaż, ale dosyć ciekawie się czytało. Kilka razy chciałem ją rzucić przy jakichś nudniejszych fragmentach, ale za każdym razem coś jednak przykuwało moją uwagę.

Genialny reportaż i naprawdę wielka dawka wiedzy o Izraelu. Świetnie się to czyta. Książka jest obszerna, a mimo to czytelnik się nie nudzi nawet przez moment, bo autorka pokazuje nam kraj niejako od podszewki, analizuje strukturę społeczną, ale i zagląda do kuchni. Na końcu książki mamy zamieszczone piękne zdjęcia. Warto przeczytać!

Encyklopedia wiedzy o Izraelu. Duża dawka historii, kultury, obrzędów związanych z tradycją religii, zwyczajów, fajnie nakreślony podział najważniejszych odłamów judaizmu.
Bardzo fajnie pokazany obraz mieszanki narodowościowej Izraela, oraz główne cechy mieszkańców.
Trochę geografii i opisów miejsc w które warto zaglądnąć, przy okazji pobytu w Izraelu.

Jak dla mnie książka dopełnieniem mojej wiedzy o Żydach i Izraelu, oraz potwierdzenie obrazu, jaki zobaczyłem w czasie mojego pobytu w tymże państwie.

Zdecydowanie na ,,TAK"!:)
Do zaczytania :)

Jak dla mnie książka...

Napisana bardzo sprawnie, barwnym językiem a jednocześnie nieprzeintelektualizowana. Wybierałem się niedawno do Izraela, żeby na własną rękę z plecakiem "dotknąć" tego mikroskopijnego a zarazem ogromnego i bogatego zasobami kulturowymi państwa. Tak odmiennego od Polski a jednocześnie bliskiego. Ultraortodoksyjnego a tuż za rogiem jednego z najbardziej otwartych na nowoczesny świat.
Nie udało mi się wyjechać (pandemia "odwołała" wyjazd) ale za rok wracam do tematu będąc o wiele bogatszy i nie mam tu na myśli przeczytanych kolejnych opracowań, tras, przewodników - bogatszy i szczęśliwszy, że poznałem Panią Elę Sidi, jej Rodzinę i jej Izrael. No jasne, że POLECAM !