Gabryś, nie kapryś!

Okładka książki Gabryś, nie kapryś! Wiktor Woroszylski
Okładka książki Gabryś, nie kapryś!
Wiktor Woroszylski Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura dziecięca
2013-09-01
24 min.
Henryk Tomaszewski

Upodobanie w niepodobaniu

Tą książkę mogę ocenić maksymalnie na trójkę. To ma byc niby książdla dzieci, jednak ani okładka, ani obrazki nie świadczką o tym. Mam chrześnicę i takiej ksiązki w prezencie na pewno bym jej nie dała. Tytuł brzmi nawet zachęcający, mimo średniawej okłądki, nie mówiąc o środek. No naprawdę, szkoda czassu spędzać na czytanie tego. Nie polecam. :)

Ciekawie wydana - dziecko obejrzy ją nie raz i nie dwa.

Ciekawie wydana - dziecko obejrzy ją nie raz i nie dwa.

Bajeczka dana w prezencie mojemu małemu Gabrysiowi ;). Wierszowana bajeczka z ciekawymi ilustracjami Tomaszewskiego.

Ta książka spodoba się nawet kapryśnemu Gabrysiowi!

„Gabryś, nie kapryś!” Wiktora Woroszylskiego rozśmieszał naszych rodziców i dziadków. Wspaniale jest trzymać w dłoni i później czytać teksty dzieciństwa przodków. Próbowaliście je znaleźć w bibliotece lub w antykwariacie? Gabrysia nie znalazłam. Nie ma go w żadnej z bibliotek w moim mieście. Potrzeba nam zatem takich wydawnictw, jak Dwie Siostry, które wydają dawne teksty dziecięce w nowej oprawie lub publikują ich reprinty. Tak stało się z wierszem Woroszylskiego z interesującymi ilustracjami jednego z najpopularniejszych plakacistów polskich – Henryka Tomaszewskiego.

„Gabryś, nie kapryś!” to rymowana opowieść o chłopcu, któremu ciągle coś się nie podobało. Kiedy rodzice zaproponowali mu wycieczkę, ten owszem, pojechałby z nimi, ale w przeciwnym kierunku. Kiedy poprosili, by spojrzał na ślicznego kotka, ten wolałby patrzeć na psa z długim ogonem. Takich przykładów można byłoby mnożyć. A Gabryś? Jak to Gabryś, „Gabrysiowi się nic nie podoba”.

Przewrotna historia została zobrazowana przez znanego plakacistę, Henryka Tomaszewskiego. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu dzieci od najmłodszych lat mogą obcować ze sztuką najwyższych lotów. Mały czytelnik poznaje więc w tym przypadku styl polskiego plakacisty, co pozwoli mu kształtować pozytywną postawę wobec sztuki współczesnej. Ilustracje takie, w połączeniu z tekstem dawnym i istotnym dla polskiej literatury dziecięcej, sprawiają, że książka zyskuje ogromną wartość w edukacji czytelniczej dzieci.

„Gabryś, nie kapryś!” Wiktora Woroszylskiego bawi i intryguje kolejne pokolenia polskich czytelników. Pozwala przy tym na obcowanie z grafikami mistrza plakatu – Henryka Tomaszewskiego. Czy potrzeba jeszcze czegoś, by książkę można było uznać za naprawdę wartościową?

Magdalena Żerek
www.czytamto.pl

Ta książka spodoba się nawet kapryśnemu Gabrysiowi!

• Dziecionkowe
  • Dziecięcy świat
  • Bajki, wiersze i opowiadania, czyli książki dzieci i nie tylko
  • Zuzowa biblioteka
  • Wielokrotnie
  • Razem z Tymkiem

Dodaj cytat z książki Gabryś, nie kapryś!