Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii

Okładka książki Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski
Okładka książki Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii
Ewa OrnackaPiotr Pytlakowski Wydawnictwo: Rebis Seria: X-Varia publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
X-Varia
Rebis
2015-01-01
2015-01-01
kobiety sprawy kryminalne

Okładka książki Odwróceni Artur Kowalewski, Piotr Pytlakowski
Odwróceni Artur Kowalewski, P...
Okładka książki Koronny nr 1. Pseudonim Masa Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski
Koronny nr 1. ... Sylwester Latkowski...

Opisano 13 historii, dwie mnie wciągnęły. Minusem jest rok wydania - człowiek chciałby się dowiedzieć, co te kobiety teraz robią, jak skończyły się różne sprawy.
Reportersko średnie.

Reportersko średnie.

Siła i determinacja kobiet pokazana przez autorów nie pozwala przejść obok obojętnie. Do czego zdolne są walczące o sprawiedliwość i prawdę, swoich mężczyzn, braci, ojców czy synów kobiety? Doskonale pokazują to autorzy książki -reportażu.

Trzynaście rozdziałów, a w nich trzynaście opisanych historii w większości nie znanych albo mniej znanych (poza Olewnikiem, przynajmniej dla mnie). Zabójstwa, gangsterzy, mafijne porachunki, nielegalne interesy, bezpodstawne pomówienia, korupcja, przekraczanie uprawnień, niesprawiedliwa temida, bezsilność wobec wymiaru sprawiedliwości i nieprawdziwe oskarżenia, które często zniszczyły ludziom życie. Wszystko to ukazane na podstawie historii bohaterów drugiego planu, gdzie pierwszoplanową rolę odgrywają bliskie im kobiety (żony, matki, siostry),które zdecydowały się dochodzić sprawiedliwości wobec ich bliskich. Autorzy prawie w każdym rozdziale do fabuły książki wpletli wywiady z bohaterami danego rozdziały. Książkę bardzo dobrze się czyta. Sam nie wiem czyja to większa zasługa, Pani Ornackiej czy Pana Pytlakowskiego. To moja trzecia książka Pani Ewy i pozostałe dwie ("Tajemnice zbrodni" oraz "Zrozumieć zbrodnię") trzymały bardzo wysoki poziom. Jeśli chodzi o Pana Piotra to do tej pory przeczytałem tylko jedną pozycję ("Szkoła szpiegów") i strasznie mnie rozczarowała. Kto wie czy gdyby Ornacka sama napisała książkę ocena mogłaby być wyższa... nie wiem ale tak czy inaczej książka jest warta uwagi.

Paleta rozmaitych historii: żona włoskiego policjanta, siostra porwanego biznesmena, córka generała policji, matka gangstera.

Gdzie leży granica wytrzymałości psychicznej?

Do pewnego panie te normalnie funkcjonowały, zajęte były własnym życiem prywatnym i zawodowym. I nagle wszystko runęło jak domek z kart. Jeden dzień, tydzień, miesiąc, rok zmienił wszystko. Porwanie. Zabójstwo. Aresztowanie.

Publikacja ukazuje niesprawiedliwość Temidy, opieszałość policji, prokuratorów. Traktuje również o bezwzględności świata przestępczego.

Piotr Pytlakowski i Ewa Ornacka mają odwagę zadawać trudne pytania. Są dociekliwi, pokazują jak łatwo zniszczyć komuś życie, reputację, dobre imię.

Kobiety też zdolne są do wielu rzeczy w obronie swojego terytorium.

Gdzie leży granica wytrzymałości psychicznej?

Książka Wojny kobiet Ewy Ornackiej i Piotra Pytlakowskiego znalazła się w mojej biblioteczce przez przypadek. Nigdy nie czytałam książek opartych na faktach, jednak po tej lekturze, jestem przekonana, że jeszcze nie raz sięgnę po taką lekturę.

Książka składa się z trzynastu rozdziałów, z których każdy stanowi oddzielną, niesamowitą opowieść o silnych kobietach.
Kobiety przedstawione w tej książce żyły jak każda z nas, miały dom, rodzinę, przyjaciół, plany na przyszłość... Do dnia, w którym wszystko się zmieniło, zawaliło, ich świat stanął na głowie. Jednak one nie złamały się. Postanowiły walczyć, nie poddawać się, poruszyć niebo i ziemię, aby uratować najbliższą sercu osobę. Stawiły czoło złu i niesprawiedliwości.

Mamy tu historię Moniki ze Świdnika. Kobieta wyszła za mąż za włoskiego policjanta, który zażarcie walczył z jedną z najpotężniejszych i najbardziej niebezpiecznych organizacji przestępczych na świecie - kamorrą. Monika stała się symbolem walki z tą organizacją. Po śmierci męża, dzięki wsparciu rodziny i przyjaciół, Monika kontynuuje jego dzieło.

Kolejną niezwykłą kobietą jest Danuta siostra Krzysztofa Olewnika. Sprawą porwania i zamordowania Krzysztofa żyła cała Polska. Danuta poświęciła swoje życie po to, aby udowodnić wszystkim, że Krzysztof został porwany, a nie jak twierdzi policja i prokuratura, że było to samouprowadzenie. Danuta dalej walczy o sprawiedliwość.

Pozostałe historie są równie fascynujące, smutne oraz niezwykłe. Uświadamiają nam, czytelnikom, że nie zawsze możemy liczyć na wymiar sprawiedliwości.
Bohaterki, dzięki tym historiom, pokazują ile potrafi zrobić kobieta, która kocha i wierzy w niewinność męża, brata, partnera.
Wojny kobiet powinni przeczytać Ci, którzy uważają, że kobiety to " słaba płeć ".
W tej książce nie ma słabych kobiet.

Kobiety...

1984

Książka o odważnych kobietach. Matkach, żonach, córkach i siostrach. Kobietach, które walczą o prawdę, dobre imię, bliskich im osób. Kobietach, które są gotowe na wiele. Kobietach, które pokazują swoją siłę, hart ducha i niezwykłą odwagą. Czytałam tę książkę z olbrzymim zainteresowaniem.

"Truizmem jest stwierdzenie, że kobiety są wyjątkowe, ponieważ one naprawdę takie są. Dzielne, rozważne, gotowe do poświęceń."

"Żadna z opisanych tu kobiet nie miała poczucia, że zrobiła coś nadzwyczajnego. Mówiły nam, że każda kobieta - gdy odbiera się jej poczucie bezpieczeństwa i krzywdzi osobę, którą kocha najbardziej - zapomina o strachu. Porządkuje wtedy swój wywrócony do góry nogami świat i - dopiero gdy to zrobi - pomyśli czasem, że mogła być ostrożniejsza."

"Wojny kobiet " to najgłośniejsze , znane z mediów sprawy kryminalne ostatnich kilkunastu lat . Wszystkie opisane sprawy są pokazane z perspektywy kobiet , które straciły wiele ,a walczyły o wszystko .

Książka inna niż wszystkie. O kobietach, które w wyniku zagrożenia bliskich zmieniją się w lwice walczące na śmierć i życie. Dosłownie.

Rozczarowanie. Zabrakło przedstawienia roli kobiet w tych historiach (z paroma wyjątkami). Wszystko potraktowane dość ogólnie.

• Literatura faktu
  • 2016
  • 2016

Piotr Pytlakowski Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii Zobacz więcej