Śmieszne miłości

2013-08-21
Emilia Witwicka
Kundera
literatura czeska

Po przeczytaniu przereklamowanej "Nieznośnej lekkości bytu" sięgnęłam po "Śmieszne miłości" i stwierdzam, że Kundera jest pisarzem wybitnym.

Szukałem niepokoju, kunsztu, dylematów moralnych i – przede wszystkim – dobrych historii. Po ukończeniu lektury, stwierdzić mogę, że znalazłem wszystkiego czego szukałem. Polecam!

Coraz bardziej podoba mi się Kundera. Mam nadzieję, że kolejne jego powieści, które zamierzam przeczytać, będą utrzymywać poziom.
Polecam, zachęcam.

"Śmieszne miłości" to pierwsza książka Kundery, którą miałam okazję przeczytać. Zawiera siedem opowiadań-anegdot o miłości. O miłości zaskakującej, tragicznej i w tym wszystkim po prostu śmiesznej i karykaturalnej. Inteligentny humor z najwyższej półki. Książka jest wnikliwą analizą psychologiczną każdego z nas. Niebanalna. Zawiera wiele przemyśleń, rozważań filozoficznych...

Kilka historii, które nie mają nic wspólnego ze sobą.
Moim zdaniem Autor podzielił się swoją życiową mądrością.
Opowiada o jakimś Marcinie, który podrywa kobiety. Najważniejsza jest kontaktacja - wyższa faza działania, spotykamy się z kimś, nawiązujemy znajomość i potrafimy pozyskać sobie czyjeś względy.

Historia profesora, który słynie z wystawiania trafnych opinii....

jedno wielkie zakłopotanie, skonfundowanie, zaplątanie
smutne jest życie człowieka, który nic nie może traktować na serio

Powinnam się czuć zażenowana i zniesmaczona przedmiotowym potraktowaniem kobiet i mężczyzn w tych opowiadaniach. Ale o dziwo, nie jestem. Jestem zachwycona, bo pan Kundera uświadomił mi, że chcemy czy nie, to i tak jesteśmy uwikłani w życie, będąc niczym więcej niż przedmiotem pożądania, fantazji, żartów czy nienawiści.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Kundery. Przyznaję, że bardzo pozytywne. Lekkie opowiadania traktujące o mniej lub bardziej poważnych problemach. Interesujące spojrzenie na sprawy damsko-męskie doprawione niezłym humorem. Myślę, że to nie jest moje ostatnie spotkanie z twórczością czeskiego pisarza.

Miłość może być przedstawiana w ironiczny sposób. Milan Kundera opanował tę sztukę do perfekcji. Zbiór jego opowiadań czaruje subtelnym dowcipem, ale lekko przyprószonym goryczą. Całość czyta się bardzo szybko i lekko, jednak na długo pozostaje w głowie.

Żadna z tych historii nie jest słabsza — każda to miniaturowe lusterko pokazujące wiele aspektów z naszych własnych...

Fajne opowiadania, im człowiek starszy tym bardziej je docenia ;) Uwielbiam Czechów! Polecam!

Dyskusje

1 589