Kardynał Wyszyński. Biografia

Okładka książki Kardynał Wyszyński. Biografia Ewa K. Czaczkowska
Okładka książki Kardynał Wyszyński. Biografia
Ewa K. Czaczkowska Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
704 str. 11 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2013-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
704
Czas czytania
11 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324018994
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
72 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
85
67

Na półkach:

Kompendium wiedzy o wybitnej postaci. Ciekawa lektura o Polsce PRL. Z jednej strony trudno żeby książka o Wyszyńskim była hagiografią, z drugiej trudno żeby nią nie była. Autorka wychodzi obronną ręką - podstawą są zapiski Kardynała uzupełnione o wiele innych źródeł.

Kompendium wiedzy o wybitnej postaci. Ciekawa lektura o Polsce PRL. Z jednej strony trudno żeby książka o Wyszyńskim była hagiografią, z drugiej trudno żeby nią nie była. Autorka wychodzi obronną ręką - podstawą są zapiski Kardynała uzupełnione o wiele innych źródeł.

Pokaż mimo to

avatar
746
692

Na półkach:

To nie jest jedynie biografia Prymasa Wyszyńskiego. To nie jest też hagiografia. To monumentalne wręcz dzieło ukazujące powojenne zmagania o "rząd dusz" w Polsce. Podziwiam autorkę za niesłychaną wręcz pracę, jaką w tę książkę włożyła. Mnóstwo faktów, konteksty, uwarunkowania a pośród nich człowiek, ksiądz, Polak. Biografia ta nie jest łatwa w lekturze właśnie poprzez gęstość historyczno-polityczną, ale pozwala spojrzeć szerzej na życie wielkiego patrioty, samotnego mężczyzny, który zaufał Bogu i Niepokalanej. Borykałam się z tą lekturą kilkanaście tygodni, ale nie żałuję. Nie pamiętam wprawdzie dat, poszczególnych faktów, ale wiem dużo więcej o naszej historii i heroizmie Prymasa, niż przed lekturą.

To nie jest jedynie biografia Prymasa Wyszyńskiego. To nie jest też hagiografia. To monumentalne wręcz dzieło ukazujące powojenne zmagania o "rząd dusz" w Polsce. Podziwiam autorkę za niesłychaną wręcz pracę, jaką w tę książkę włożyła. Mnóstwo faktów, konteksty, uwarunkowania a pośród nich człowiek, ksiądz, Polak. Biografia ta nie jest łatwa w lekturze właśnie poprzez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
136
41

Na półkach:

Niełatwa lektura. Bardzo szczegółowo opracowana, mnóstwo faktów z długiej 33 letniej posługi Prymasa. Moim zdaniem w tym gąszczu informacji trochę autorka zagubiła samego Wyszyńskiego. Jego osobowość, jego ducha, jego intelekt. Dla mnie najlepsze fragmenty, to te w których Ewa Czaczkowska oddaje głos Jemu samemu, cytując fragmenty zapisków, dziennika, homilii.
Lektura rodzi różne refleksje, w trakcie czytania ciągle towarzyszyła mi jedna: gdzie my dziś jesteśmy? jako społeczeństwo, jako naród? Co by nam dziś kardynał Wyszyński powiedział? Czy by nas w ogóle poznał?
I jeszcze jedno. Czytając tę biografię dzisiaj, brakuje jakiegokolwiek odniesienia do tematów trudnych i bolesnych dotyczących Kościoła. W roku wydania książki, tzn 2013 te przemilczenia nie były może tak uderzające. Dziś jest inaczej dziś taka cisza raczej niepokoi.
Dzieło Ewy Czaczkowskiej jest nie tylko biografią Prymasa Tysiąclecia, jest opisem kilkudziesięciu lat historii kościoła w Polsce. Polecam.

Niełatwa lektura. Bardzo szczegółowo opracowana, mnóstwo faktów z długiej 33 letniej posługi Prymasa. Moim zdaniem w tym gąszczu informacji trochę autorka zagubiła samego Wyszyńskiego. Jego osobowość, jego ducha, jego intelekt. Dla mnie najlepsze fragmenty, to te w których Ewa Czaczkowska oddaje głos Jemu samemu, cytując fragmenty zapisków, dziennika, homilii.
Lektura...

więcej Pokaż mimo to

avatar
119
119

Na półkach:

Książka dotycząca Prymasa Tysiąclecia zawarta na ponad 700 stronach to pozycja godna uwagi.

Biografia przedstawia szereg sfer życia kardynała Stefana Wyszyńskiego- od błogich czasów młodzieńczych po burzliwe czasy komunistycznego ustroju w którym funkcjonował Kościół Katolicki nad którym pieczę sprawował kardynał. Książka zawiera wiele cennych cytatów i homilii, które sprawiają, że są nadal aktualne mimo upływu połowy wieku i zmiany ustroju państwowego.

Polecam zapoznać się z postacią Kardynała Stefana Wyszyńskiego poprzez lekturę tej książki.

Książka dotycząca Prymasa Tysiąclecia zawarta na ponad 700 stronach to pozycja godna uwagi.

Biografia przedstawia szereg sfer życia kardynała Stefana Wyszyńskiego- od błogich czasów młodzieńczych po burzliwe czasy komunistycznego ustroju w którym funkcjonował Kościół Katolicki nad którym pieczę sprawował kardynał. Książka zawiera wiele cennych cytatów i homilii, które...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
21
20

Na półkach:

Rzetelna, udokumentowana biografia kardynała Wyszyńskiego - prymasa Polski, ale również, w pewnym sensie, najważniejszego polityka PRL. Stefan Wyszyński zawsze był bardzo pobożny, odważny, kochał naród i poszczególnych ludzi, nie potrzebował wiele dla siebie - ale w polityce na początku przejawiał pewną naiwność (te złudzenia co do Bieruta!). Widzimy w książce, jak ewoluowało spojrzenie Prymasa na rzeczywistość Polski Ludowej. Mamy nieraz próbki sarkastycznego humoru naszego bohatera - niemniej, cyniczny nie był nigdy. Nawet dla "Partii" (PZPR) stawiał perspektywę nawrócenia (co można też opisać bardziej świeckimi słowami) i nie była to drwina.

Biografia Ewy Czaczkowskiej jest kopalnią faktów, wspomnień osób, które znały Prymasa blisko albo tylko okolicznościowo, cytatów z dzienników "Pro Memoria" i innych źródeł. Czyta się dobrze, komentarz odautorski jest dość dyskretny i zazwyczaj celny. Tylko rozdział "Gra w trójkącie" wydał mi się rozwleczony - potrzebny, tak, ale jakoś w kółko o tym samym. Nie jest to jednak istotna uwaga krytyczna.

Wielkość Prymasa Tysiąclecia (dwuznaczność tego określenia jest smakowita) dla każdego może przejawiać się w czymś innym. Mnie uderzyło to, że przy całym swoim umiłowaniu narodu polskiego Kardynał nie był ani trochę populistą. Jego źle odebrane (zwłaszcza przez strajkujących) kazanie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1980 roku (bp Dembowski: "Przez lata, kiedy wszyscy mówili o obowiązkach, prymas mówił o prawach, a teraz, kiedy zaczęto mówić o prawach, on przypomniał o obowiązkach.") świadczy właśnie o tym, że Prymas bardziej słuchał Boga niż ludzi.

Jeszcze jeden cytat z tej książki. "Był to jedyny monarcha, jakiego w życiu widziałem [...]. I to monarcha, który ze swojej władzy, a płynęła ona z jego autorytetu, wcale nie chciał korzystać" (Jacek Kuroń).

Rzetelna, udokumentowana biografia kardynała Wyszyńskiego - prymasa Polski, ale również, w pewnym sensie, najważniejszego polityka PRL. Stefan Wyszyński zawsze był bardzo pobożny, odważny, kochał naród i poszczególnych ludzi, nie potrzebował wiele dla siebie - ale w polityce na początku przejawiał pewną naiwność (te złudzenia co do Bieruta!). Widzimy w książce, jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
677
322

Na półkach: , ,

Książka Ewy K. Czaczkowskiej jest dziełem wyjątkowo cennym nie tylko z uwagi na wnikliwą prezentację postaci Kardynała Wyszyńskiego (w stosunku do poprzedniego wydania najnowsze zostało nieco poszerzone),lecz również ze względu na wnikliwy i wiarygodny obraz stosunków panujących w polskim (i nie tylko) Kościele Katolickim tamtych lat. Nie jest to hagiografia, lecz obiektywnie napisana biografia Prymasa. Autorka nie unika bowiem momentów trudnych i budzących wątpliwości. Nie tylko chodzi tu o poparcie Prymasa dla wyborów w roku 1957, czy jego budzącą wątpliwości postawę podczas strajków roku 1980. Prymas był postacią obdarzoną wyjątkową charyzmą, czemu towarzyszył nieskrywany autorytaryzm. Jego głębokiemu przywiązaniu do tradycyjnej pobożności Maryjnej towarzyszył nieomal lekceważący stosunek do przedstawicieli "partii progresywnej", a więc środowisk Koła Poselskiego "Znak", "Tygodnika Powszechnego", czy "Więzi". Prymas Polski nie ufał też kręgom lewicy laickiej (KOR-u). Zbyt wielu było tam dlań ateistów i agnostyków, a ci w ówczesnej Polsce zazwyczaj kojarzyli się z komunistami. Nie jest jednak tak, aby za forowaniem tradycyjnej, ludowej pobożności, stało jedynie przekonanie o jej wyłącznie słusznym charakterze. Wszak Prymas czytywał Maritaina, a jego intelekt dostrzegł też i docenił Yves Congar. Za takim rozłożeniem akcentów stała przede wszystkim racja stanu, zdrowo pojęte rozumienie interesów polskiego Kościoła jako bastionu przed zalewającą kraj i jego obywateli falą komunistycznej ateizacji. Tak też polityka Kardynała Wyszyńskiego była postrzegana przez Stefana Kisielewskiego, który w tym właśnie kontekście zarzucał Jerzemu Turowiczowi polityczną naiwność. Dzisiaj spór ten ma nieco inny wymiar i odmienne niż niegdyś podłoże, niemniej jednak wciąż nie został zażegnany, o czym można się łatwo przekonać przeglądając obecne numery wspomnianych już czasopism i porównując je z zawartością "Niedzieli", czy "Gościa Niedzielnego".
Odrębną kwestią jest nieustająca inwigilacja Prymasa przez służby specjalne PRL. Autorka poświęca temu zagadnieniu sporo uwagi, ze szczególnym uwzględnieniem roli ks. Skorodeckiego, towarzyszącego Prymasowi w okresie internowania. Sporo też miejsca zajmuje kwestia udziału Kardynała Wyszyńskiego w obradach Soboru Watykańskiego II.
Książka Ewy K. Czaczkowskiej godna jest polecenia tym osobom wierzącym, które poprzez poznanie historii Kościoła i jego wielkich przywódców pragną pogłębić zrozumienie jego misji. Jest to zarazem nieocenione źródło wiedzy na temat polityki i stosunków Państwo-Kościół czasów PRL.

Książka Ewy K. Czaczkowskiej jest dziełem wyjątkowo cennym nie tylko z uwagi na wnikliwą prezentację postaci Kardynała Wyszyńskiego (w stosunku do poprzedniego wydania najnowsze zostało nieco poszerzone),lecz również ze względu na wnikliwy i wiarygodny obraz stosunków panujących w polskim (i nie tylko) Kościele Katolickim tamtych lat. Nie jest to hagiografia, lecz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
156
85

Na półkach:

Wokół prymasa Wyszyńskiego narosło wiele legend, a brak biografii, w jakimś stopniu analogicznej do poświęconej Janowi Pawłowi II monumentalnej książki „Świadek nadziei” George’a Weigela, mógł się do tego przyczynić. Kard. Stefan Wyszyński jako głowa Kościoła w Polsce odpowiadał za jego spójność i za przetrwanie narodu w czasie trwania ustroju komunistycznego w kraju. Aby naród i Kościół mogły przetrwać (według prymasa oba mogą ocaleć tylko wspólnie),Prymas Tysiąclecia realizował konsekwentnie swój program dla Polski. Oczywiście, czasem zdarzały mu się błędy, jak w wypadku opowiedzenia się za pójściem na wybory w 1957, lecz wymagała tego sytuacja. Czaczkowska pokazuje jak prymas niezłomnie wykonywał swoje założenia obrony narodu przed komunizmem, w czym nie tylko spierał się czy szedł na kompromis ze stroną rządzącą, ale również za wszelką cenę dążył do utrzymania jedności w Kościele, dlatego nie roztrząsał swoich krzywd doznanych ze strony np. episkopatu, który po uwięzieniu kard. Wyszyńskiego nie domagał się zdecydowanie jego uwolnienia. Z trudności, na które trafiał, należy jeszcze wspomnieć o niezrozumieniu sytuacji panującej w Polsce przez papieża i dyplomację watykańską – postawa ta nie budziła jednak buntu Wyszyńskiego, ale pokorne wyjaśnienie i troskę o utrzymanie jedności z Kościołem powszechnym. „Kardynał Wyszyński. Biografia” jest książką przedstawiającą rolę prymasa w Kościele w oparciu o liczne dokumenty, wspomnienia, donosy czy relacje ze spotkań (co wydaje się szczególnie cenne, gdy z jednego spotkania bądź rozmowy zachowało się kilka różnych relacji),dzięki czemu możemy dokładniej prześledzić wpływ Prymasa Tysiąclecia na dzisiejszy wygląd Kościoła i Polski.

Wokół prymasa Wyszyńskiego narosło wiele legend, a brak biografii, w jakimś stopniu analogicznej do poświęconej Janowi Pawłowi II monumentalnej książki „Świadek nadziei” George’a Weigela, mógł się do tego przyczynić. Kard. Stefan Wyszyński jako głowa Kościoła w Polsce odpowiadał za jego spójność i za przetrwanie narodu w czasie trwania ustroju komunistycznego w kraju. Aby...

więcej Pokaż mimo to

avatar
87
14

Na półkach: ,

Posiada mama

Posiada mama

Pokaż mimo to

avatar
171
118

Na półkach:

Wspaniała biografia!

Wspaniała biografia!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    139
  • Przeczytane
    94
  • Posiadam
    54
  • Teraz czytam
    10
  • Chcę w prezencie
    7
  • Historia Polski
    3
  • Biografia
    3
  • Historia
    3
  • Biografie
    2
  • 2020
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kardynał Wyszyński. Biografia


Podobne książki

Przeczytaj także