Błękitny zamek

Data 1. wydania:
1989-01-01
Joanna Kazimierczak
Egmont Polska
przemiana humor miłość feministki szczęście staropanieństwo marzenia Joanna Kazimierczak literatura kanadyjska
The Blue Castle
klasyka
2013-09-25
Joanna Kazimierczak
Romantyczna

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Kopciuszek idzie na bal

53 Link do recenzji

Na powieść "Błękitny zamek" natknęłam się przypadkowo, szukając powieści z lat 20. Byłam zaskoczona, że ulubiona pisarka mojego dzieciństwa napisała taką powieść. Choć np. kolejne części przygód "Ani z Zielonego Wzgórza" pisane były ok. lat 20., a nawet w drugiej połowie lat 30., a "Emilka ze Srebrnego Nowiu" wraz z kontynuacjami w latach 20., Montgomery i jej powieści...

Długo się zabierałam do tej książki, ponieważ z opisu wydawała się strasznie infantylna. Ale jak już się za nią wzięłam... stwierdziłam, że to pozycja zdecydowanie nie dla dzieci, a dla dojrzałych młodych, inteligentnych kobiet, które być może nie znalazły jeszcze wymarzonej pracy, miłości, celu w życiu. Błękitny zamek to książka o chwytaniu życia za rogi, polecam!

Nie potrafię być wobec tej książki obiektywna, bo zakochałam się w niej już jako mała dziewczynka i czytałam ją wielokrotnie, a ostatnio nawet w oryginale. Dla małej, zagubionej dziewczynki, którą kiedyś byłam, ważne było w tej historii przesłanie, by żyć po swojemu i nie poddawać się na drodze do odnalezienie swojej własnej życiowej drogi. Uwielbiam tę powieść do dziś.

Świetna lektura na poprawę humoru, tchnąca świeżym, kanadyjskim powietrzem. Rzadko poruszany temat staropanieństwa na początku książki dostarcza wielu wzruszeń, ale też daję okazję do refleksji nad dzisiejszą ich sytuacją i wywołuje poza łzami także śmiech. Spełniona bajkowa wizja życia blisko natury jest bardzo pociągająca i wcale nie nierealna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Urocza opowieść dla nastolatek. Szybko się czyta ponieważ historia jest wciągająca. Nie jest to może najlepsza książka tej autorki, ale tak jak resztę jej powieści, tę również warto przeczytać.

Lucy Maud Montgomery to jedna z moich najbardziej ulubionych pisarek lat młodzieńczych. Powrót zawdzięczam poszukiwaniom ciekawej literatury dla mojej wnuczki. Jakież było moje zdziwienie, kiedy w biblioteczce znalazłam „Błekitny zamek”, którego wcześniej nie czytałam. Nie odmówiłam sobie przyjemności jej przeczytania. Odnalazłam klimat ciepła tworzony przez autorkę. A...

Aż trudno uwierzyć, że ja nigdy wcześniej nie miałam okazji przeczytać Błękitnego Zamku. Powieść absolutnie magiczna. Każdego dnia przenosiła mnie do innego świata. Żałuję tylko, że musiała się skończyć.

Uwielbiam tą książkę! Tajemnica, uczucie, barwne postacie, a wszystko opowiedziane lekkim językiem. Samo się czyta i nie można przestać, kiedy już się zacznie. Z całą pewnością jeszcze do niej wrócę.

Bardzo miła krótka lektura dla każdej dużej dziewczynki :-)

Bardzo ciepła i lekka. Trochę przewidywalne romansidlo;). Urzekła mnie aura życia na wyspie w otoczeniu natury.

Dyskusje

5 969