Błękitny Zamek

brak danych
romans literatura kanadyjska
2097 ocen 189 opinii

2097 ocen

"Gdy cię nie widzę,nie wzdycham, nie płaczę.
Nie tracę zmysłów,kiedy cię zobaczę;
Jednakże gdy cię długo nie oglądam,
Czegoś mi braknie,kogoś widzieć żądam
I tęskniąc sobie zadaję pytanie:
Czy to jest przyjaźń?Czy to jest kochanie?

Nie mogłam się powstrzymać... "Niepewność" Mickiewicza towarzyszyła mi w trakcie czytania "Błękitnego zamku".
Powieść o samotności,poszukiwaniu...

Przeurocza książka! Czyta się bardzo szybko, lekko i przyjemnie. Bohaterka początkowo mnie irytowała, ale to dlatego, że naprawdę nie znoszę stagnacji i cała jej postawa szalenie mnie denerwowała. Ale dzięki temu, jeszcze bardziej jej kibicowałam kiedy postanowiła wreszcie mówić to co myśli i zaczęła prawdziwie żyć. Bardzo pozytywna lektura, polecam na poprawę humoru i...

Na powieść "Błękitny zamek" natknęłam się przypadkowo, szukając powieści z lat 20. Byłam zaskoczona, że ulubiona pisarka mojego dzieciństwa napisała taką powieść. Choć np. kolejne części przygód "Ani z Zielonego Wzgórza" pisane były ok. lat 20., a nawet w drugiej połowie lat 30., a "Emilka ze Srebrnego Nowiu" wraz z kontynuacjami w latach 20., Montgomery i jej powieści...

Długo się zabierałam do tej książki, ponieważ z opisu wydawała się strasznie infantylna. Ale jak już się za nią wzięłam... stwierdziłam, że to pozycja zdecydowanie nie dla dzieci, a dla dojrzałych młodych, inteligentnych kobiet, które być może nie znalazły jeszcze wymarzonej pracy, miłości, celu w życiu. Błękitny zamek to książka o chwytaniu życia za rogi, polecam!

Nie potrafię być wobec tej książki obiektywna, bo zakochałam się w niej już jako mała dziewczynka i czytałam ją wielokrotnie, a ostatnio nawet w oryginale. Dla małej, zagubionej dziewczynki, którą kiedyś byłam, ważne było w tej historii przesłanie, by żyć po swojemu i nie poddawać się na drodze do odnalezienie swojej własnej życiowej drogi. Uwielbiam tę powieść do dziś.

Świetna lektura na poprawę humoru, tchnąca świeżym, kanadyjskim powietrzem. Rzadko poruszany temat staropanieństwa na początku książki dostarcza wielu wzruszeń, ale też daję okazję do refleksji nad dzisiejszą ich sytuacją i wywołuje poza łzami także śmiech. Spełniona bajkowa wizja życia blisko natury jest bardzo pociągająca i wcale nie nierealna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Urocza opowieść dla nastolatek. Szybko się czyta ponieważ historia jest wciągająca. Nie jest to może najlepsza książka tej autorki, ale tak jak resztę jej powieści, tę również warto przeczytać.

Lucy Maud Montgomery to jedna z moich najbardziej ulubionych pisarek lat młodzieńczych. Powrót zawdzięczam poszukiwaniom ciekawej literatury dla mojej wnuczki. Jakież było moje zdziwienie, kiedy w biblioteczce znalazłam „Błekitny zamek”, którego wcześniej nie czytałam. Nie odmówiłam sobie przyjemności jej przeczytania. Odnalazłam klimat ciepła tworzony przez autorkę. A...

Aż trudno uwierzyć, że ja nigdy wcześniej nie miałam okazji przeczytać Błękitnego Zamku. Powieść absolutnie magiczna. Każdego dnia przenosiła mnie do innego świata. Żałuję tylko, że musiała się skończyć.

Uwielbiam tą książkę! Tajemnica, uczucie, barwne postacie, a wszystko opowiedziane lekkim językiem. Samo się czyta i nie można przestać, kiedy już się zacznie. Z całą pewnością jeszcze do niej wrócę.

Dyskusje

6 003