rozwińzwiń

Mogą Cię zainteresować

2082 ocen

Romans dla dorosłych według Montgomery

Romans dla dorosłych według Montgomery

Nie wiem, co takiego ma w sobie ta książka, że czytałam ją już kilka razy i za każdym razem połykam ją jak smakowity kąsek za jednym zamachem. Niby jest to zwyczajny romans w starym stylu, trochę niedzisiejszy, trochę jak bajka o Kopciuszku, o brzydkiej, zahukanej dziewczynie, która za sprawą pewnej pomyłki postanawia uwolnić się spod tyranii okropnej rodziny i zaczyna nowe życie, zdobywając swój Błękitny Zamek z marzeń i księcia. Kocham tę książkę absurdalną, niezrozumiałą miłością od lat.

Bardzo fajnie się czytało tą książkę. Ciekawa fabuła, w starym stylu. Jeżeli ktoś jeszcze nie czytał a lubi takie książki, to zachęcam do zapoznania się z historią Buby, nie będziecie zawiedzeni

Świetna na książkowy zastój ale też na poprawę humoru. Ciekawa historia, fajne przesłanie z gorzką nutą. Nie za wiele ludzie się zmienili od czasu akcji powieści -niestety.

[1926]
Prawdopodobnie najbardziej eskapistyczna i najbardziej romansowa książka Montgomery, niewinnie zuchwała opowieść o tym, jak by to było, gdyby można było mówić, robić i mieć wszystko, co się chce. W zasadzie bezwstydna baśń o spełnieniu marzeń, którą można tylko radośnie wychylić duszkiem. Pewnie podobałaby mi się bardziej w innym okresie życia, no i te miliony w finale to już trochę przesada nawet jak na romansowo-baśniową konwencję, ale rekompensują to przyjemnie opisana idylla Błękitnego Zamku, dosyć śmiałe jak na Montgomery aluzje do spraw zmysłowych i straszny wuj Benjamin ze swoimi sucharami. Niczego nie żałuję.

[1926]

Świetna książka. Spokojna. Delikatna. Ciekawe dialogi. Polecam na zły dzień. Czytałam drugi raz.

Zaskakująco dobrze mi się czytało tę książkę po latach, a to rzadkie, gdy wraca się do na wpół zapomnianych utworów z dzieciństwa. Jasne, to naiwna, romansowa historyjka, tendencyjna i z przewidywalną fabułą; ale przynajmniej nie udaje niczego więcej. A dowcipne uwagi na temat bohaterów z drugiego planu oraz ciepła, sprzyjająca bohaterce narracja sprawiają, że to taka idealna comfort book do pochłonięcia w jeden wieczór.

Jako dziecko lubiłam powieści Lucy Maud Montgomery, chociaż nigdy wszystkich nie przeczytałam, a po latach, niewiele pamiętam nawet ze słynnego cyklu o Ani. Postanowiłam zatem wrócić do twórczości cenionej pisarski, przy okazji realizując też postanowienie o częstszym sięganiu po klasykę literatury. Wybrałam "Błękitny zamek", ponieważ zaciekawiła mnie wzmianka o niespełna trzydziestoletniej Joannie Stirling, która musi mierzyć się z nieprzychylnymi komentarzami rodziny dotyczącymi jej staropanieństwa. Joanna, w domu nazywana Bubą, nigdy nie była poważnie traktowana ani przez matkę, ani liczne ciotki czy kuzynki. Wydaje się, że ród Stirlingów za codzienną rozrywkę obrał sobie drwiny z bohaterki. Jednak kiedy Joanna słyszy diagnozę lekarską, zgodnie z którą jej słabe i schorowane serce wytrzyma nie dłużej niż rok, postanawia wziąć życie we własne ręce. Ku wielkiemu zdumieniu rodziny kobieta przestaje zważać na konwenanse, zaczyna wyraźnie mówić to, co myśli, a także postępować w sposób jaki uważa za słuszny.

Z wielką przyjemnością przeczytałam tę powieść, ze zgrozą poznając fałsz rodziny Stirlignów i zaciekle kibicując protagonistce, by jak najszybciej zaczęła żyć, a nie chować się za nakazami i zakazami matki lub ciotki. Sposób w jaki autorka charakteryzuje bohaterów jest raczej humorystyczny, nieco przerysowany, ale sądzę, że to intencjonalne działanie, żeby historia nie była zbyt przygnębiająca. Nadęci zamożni wujowie, którzy przy każdej możliwej okazji muszą wspomnieć, że Joanna nie ma męża oraz ciotki i matka bohaterki skoncentrowane tylko na tym, by młoda kobieta „dobrze się prowadziła” i nie przynosiła wstydu, dominują pierwszą połowę powieści. Ich sposób myślenia, komentarze oraz dyskusje jakie między sobą prowadzą, mogą załamać nawet największego optymistę przekonanego, że to wszystko dla dobra Joanny. Autorka świetnie sportretowała ciasnotę umysłową członków rodziny Stirling, jednak zrobiła to w prześmiewczy sposób, uwypuklając ich oburzone reakcje na wieść, że np. prawie trzydziestoletnia kobieta chce sama zdecydować jakie rzeczy powinny znaleźć się w jej pokoju, nie podkreślając raczej jak wielką traumą musi być dorastanie w takim domu.

Joanna przechodzi tak ogromną metamorfozę, że aż trudno w to uwierzyć. Cicha, spokojna, potulna wręcz dziewczyna nagle przeobraża się w kobietę zdecydowaną, gotową bronić swojego zdania za wszelką cenę. Bohaterka nie tylko otwarcie zabiera głos i przestaje przejmować się tym, co pomyśli rodzina, ale przede wszystkim zmienia swoje postępowanie, podejmując decyzje wprawiające klan Stirlingów w zdumienie. Nie jest to specjalnie wiarygodna kreacja postaci, ale nie przeszkadzało mi to, ponieważ Błękitny zamek to bajkowa opowieść, która ma dodać otuchy i ogrzać serce czytelnika. Wydarzenia z drugiej części powieści to splot niewiarygodnych zbiegów okoliczności, więc ostrzegam, żeby nie szukać w nich realizmu. Lucy Maud Montgomery napisała bajkę dla dorosłych, w której chęć stanowienia o sobie i życia zgodnie z własnymi wartościami wygrywa z zaściankowym podejściem, zawiścią i zazdrością, a bohaterowie wyśmiewani przez większość, żyjący na uboczu i w kontrze do konwenansów, znajdują spokój oraz szczęście. Dla mnie Błękitny zamek okazał się udanym powrotem do twórczości słynnej pisarki, więc na pewno wkrótce sięgnę po kolejne jej książki.

Na koniec odniosę się jeszcze do tłumaczenia. Kupując egzemplarz wydany w tej serii, nie zwróciłam uwagi na nazwisko tłumacza, nie poszukałam informacji o przekładzie. Okazuje się, że chyba popełniłam błąd, ponieważ o ile nie mam nic przeciwko nieco archaicznemu językowi czy zamianie anglojęzycznych imion bohaterów na polskie (np. Joanna Walencja Stirling to w oryginale Valancy Jane Stirling),o tyle nie jestem zadowolona z faktu, że to tłumaczenie stanowi okrojoną wersję książki. Podobno nie wycięto nic istotnego dla rozwoju wydarzeń, ale mimo wszystko wolałabym zapoznać się z przekładem, w którym takich zmian nie ma. Pewnie za jakiś czas uzupełnię domową bibliotekę o inne wydanie i po raz kolejny sięgnę po "Błękitny zamek:".

Historia, którą przeczytałam już kilkanaście razy i za każdym sprawia mi dużo radości.

Joanna, przez rodzinę nazywana Bubą, ma 29 lat i nie ma męża. Uznawana jest więc za starą pannę. Najbliżsi ciągle dokuczają Joannie z tego powodu i traktują ją jak dziecko. Kiedy dziewczyna dowiaduje się, że został jej maksymalnie rok życia, postanawia się zbuntować i żyć, tak jak zawsze chciała.
__________
Czytałam opinie o tej książce, zapewniające, że jest to idealna książka na poprawę humoru. I faktycznie, powieść jest ciepła, urocza i zabawna. W moim odczuciu nie była infantylna, mimo, że jej docelowym odbiorcą jest młodzież. Książka była takim moim "Błękitnym zamkiem", do którego mogłam uciec od rzeczywistości. A dodatkowo świetna lektorka, dzięki której słuchanie o przygodach Joanny było jeszcze przyjemniejsze.

__________
Czytałam opinie o tej książce, zapewniające, że jest to idealna...

7 580
    2 605