Wiele twarzy realizmu i inne eseje

Hilary Putnam Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Współczesnych Filozofów filozofia, etyka
brak tytułu oryginału, wybór tekstów
Adam Grobler
Wydawnictwo Naukowe PWN
Filozzofia realizm ontologia znaczenie filozofia języka antyrealizm relatywizm
brak tytułu oryginału, wybór tekstów
filozofia, etyka
Adam Grobler
Biblioteka Współczesnych Filozofów
Filozzofia realizm ontologia znaczenie filozofia języka antyrealizm relatywizm

Przeczytałem dla eseju "Mózgi w naczyniu". Chyba nigdy nie będę wielkim fanem teorii poznania. Ogólnie raczej rozczarowanie.

Poniżej streszczenie jednego z ciekawszych esejów

Hilary Putnam, Mózgi w naczyniu, [w:] tenże, Wiele twarzy realizmu i inne eseje, tł., wstęp i przyp. Adam Grobler, Warszawa 1998, s. 295-324.
Warunkiem koniecznym do tego, by coś było reprezentacją jest intencja reprezentowania. Aby coś mogło mieć intencję, by cokolwiek reprezentowało, wymagana jest zdolność pomyślenia o...

Żyd, który zatoczył koło: zaczął od wątpienia w świat, jak wielu filozofów z przełomu poprzednich wieków, a skończył na klasycznym judaizmie. Ta książka jest mniej więcej w połowie drogi. Putnam pięknie dowodzi, że nie poznajemy żadnego świata - bo nie mamy po prostu do niego dostępu. Ale - w odróżnieniu od Wittgensteina i innych - nie poznajemy po prostu języka. Poznajemy...

• Filozofia
  • Chcę w prezencie
  • 52 książki 2019
  • Studia
  • Z archiwum P
  • Filozofia / Religie
  • Poszukuję

Dodaj cytat z książki Wiele twarzy realizmu i inne eseje