Gwałt - Głos kobiet wobec społecznego tabu

Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce Małgorzata Łojkowska, Zofia Nawrocka, Joanna Piotrowska, Monika Płatek, Alina Synakiewicz, praca zbiorowa
Ocena 8,5
Dość milczenia... Małgorzata Łojkowsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
126
10

Na półkach: ,

Dla mnie jest to praca ważna, ale nie bez wad.

Jak na pracę, która mówi o zdawaniu sobie sprawy o znaczenia języka jakim się posługujemy i żebyśmy byli odpowiedzialni za niego, to niestety, ale sama autorka używa języka nie za bardzo przemyślanego. Miałam trochę problemów z ułożeniem niektórych zdań, z dziwną kategoryzacją rozdziałów i podrozdziałów. Praca miejscami jest dość mocno repetytywna, występuje tutaj powtarzanie tego samego 2 lub 3 razy, co jest irytujące.

Bez wątpienia jest to praca mocno informatywna, traktująca temat z szacunkiem. Nie zdawałam sobie sprawy z tego jak źle jest na komisariatach - i to jeśli chodzi o wyposażenie- ale też o brak wiedzy nt gwałtów i o postępowaniu przy ich zgłaszaniu. Druzgocące badania. Bardzo dotykające są również rozmowy z kobietami.
Książka zdecydowanie jest warta polecenia.

Dla mnie jest to praca ważna, ale nie bez wad.

Jak na pracę, która mówi o zdawaniu sobie sprawy o znaczenia języka jakim się posługujemy i żebyśmy byli odpowiedzialni za niego, to niestety, ale sama autorka używa języka nie za bardzo przemyślanego. Miałam trochę problemów z ułożeniem niektórych zdań, z dziwną kategoryzacją rozdziałów i podrozdziałów. Praca miejscami jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
354
343

Na półkach:

Tą książkę przeczytałem dlatego,że moja przyrodnia siostra 20 lat temu była ofiarą gwałtu.Jako nastolatka pojechała z paczką znajomych na Mazury. Naiwna nastolatka poznała tam kogoś ,kogo nie powinna poznać ,co skończyło się gwałtem i traumą, która chyba wciąż gdzieś u niej tkwi. Dla mojej siostry wielką traumą okazały się zeznania na policji, sugerowania czy aby zachowaniem czy ubiorem nie sprawowała gwałciciela. To chyba było najbardziej bolesne. Szukano winnego w ofierze . Zapewne dzisiaj to wygląda dużo lepiej ,jest inna wrażliwość organów ścigania czy sądów .Niemniej statystyki gwałtów wciąż są u nas bardzo wysokie,a duży procent gwałtów w ogóle nie jest zgłaszane ze względu na wstyd,strach przed reakcją najbliższych czy poczucie winy ofiary,że może to jednak ja go sprowokowałam… . Jest bardzo mało publikacji na naszym rynku o tej tematyce,nawet w Internecie jest mało stron,które rzeczowo podejmowałaby tą tematykę i jak poradzić sobie z traumą po gwałcie. Większość materiałów w Internecie to śmieci i robienie sobie przysłowiowych jaj.Tym bardziej, książka Zofii Nawrockiej jest bardzo cenna i potrzebna.Nie tylko ofierze ,ale jej najbliższym,psychologom,policjantom. Uwrażliwia na ten temat,pozwala zrozumieć ofiarę co czuje. Podejmuje szeroko tą tematykę zwłaszcza to jak sobie radzić w tej sytuacji,jak poradzić sobie po tym straszliwym doświadczeniu. Do wad publikacji zaliczałbym niepotrzebne wciskanie lewicowej ideologii czy idiotyczne zestawienie gwałt –edukacja sexualna… Co ma edukacja sexulana do przestępstwa, jakby ofiara mogła o czymś decydować?

Tą książkę przeczytałem dlatego,że moja przyrodnia siostra 20 lat temu była ofiarą gwałtu.Jako nastolatka pojechała z paczką znajomych na Mazury. Naiwna nastolatka poznała tam kogoś ,kogo nie powinna poznać ,co skończyło się gwałtem i traumą, która chyba wciąż gdzieś u niej tkwi. Dla mojej siostry wielką traumą okazały się zeznania na policji, sugerowania czy aby...

więcej Pokaż mimo to

avatar
251
53

Na półkach: ,

Ta książka powinna być obowiązkową lekturą dla młodzieży licealnej. Po to, żeby uświadomić młodym osobom, ze nikt nie a prawa naruszać ich granic, żeby edukować społeczeństwo jak wielkie spustoszenie sieje trauma gwałtu. Książka zawiera również praktyczne wskazówki jak pomóc ofierze gwałtu, uczy empatii.

Jednak najważniejszy atut książki to podkreślenie, jak ważne dla odzyskania równowagi jest to, by ofiara nie dusiła swojej traumy. By nie milczała, by szukała pomocy. Kiedy kobieta przerywa milczenie,odzyskuje cześć kontroli. Ofiary gwałtu przeważnie słuchają społecznego nakazu i milczą. Okłamują się że nic się nie stało. Tłumią swoją traumę. Nie zdają sobie sprawy, że milczenie jest dodatkową traumą i zniewoleniem.
Książka porusza tak wiele ważnych wątków, że nie sposób je streścić.
Również okładka książki jest genialna w swojej wymowie. Gwałt to coś więcej niż naruszenie fizycznej seksualności.
Gwałt jest torpedą która wbija się w najgłębszą intymność kobiety, przeszywa, rozrywa ją od środka, powoduje nieodwracalne zmiany w jej tożsamości.
Świat każe nam milczeć, wyprzeć i zapomnieć, podczas gdy my czujemy tak ogromna potrzebę by to wszystko wykrzyczeć. By znaleźć kogoś kto zechce nas wysłuchać. Kto nie wyśmieje, nie zdeprecjonuje, zrozumie, uwierzy i potwierdzi, że to się stało, że zostałyśmy ofiarami gwałtu.
Kiedy to nazwiemy, wypowiemy, wtedy częściowo odzyskujemy kontrolę nad sobą. Gdy znajdziemy zrozumienie - świat przestaje być tak bardzo obcym miejscem.
Książka Zofii Nawrockiej jest po prostu bezcenna.

Ta książka powinna być obowiązkową lekturą dla młodzieży licealnej. Po to, żeby uświadomić młodym osobom, ze nikt nie a prawa naruszać ich granic, żeby edukować społeczeństwo jak wielkie spustoszenie sieje trauma gwałtu. Książka zawiera również praktyczne wskazówki jak pomóc ofierze gwałtu, uczy empatii.

Jednak najważniejszy atut książki to podkreślenie, jak ważne dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
531
116

Na półkach:

Bardzo wartościowa lektura. Socjologiczno-psychologiczne studium gwałtu. Autorka omawia społeczne postrzeganie gwałtu i zgwałconej kobiety, obnaża mity dotyczące gwałtu, omawia konsekwencje zgwałcenia dla psychiki kobiety oraz procedury policyjne i to jak błędy w ich wpływają na ofiarę. Jest to naukowa książka, napisana na podstawie pracy magisterskiej, z bogatą bibliografią. Temat trudny, czytanie tej lektury to wyjście poza strefę komfortu psychicznego, gdyż zaburza nam wiarę w sprawiedliwy świat. Niestety, czasem przebijała się ideologia. Niepotrzebne moim zdaniem były wzmianki o edukacji seksualnej, bez żadnego komentarza, że chodzi o kwesie związane z przemocą seksualną, albo powiązanie tradycyjnego podziału ról w rodzinie z przemocą seksualną. Nie było tych miejsc wiele i nie zaważyło to bardzo na ocenie pracy, ale trochę jednak przeszkadzało i było niepotrzebne. Polecam książkę bardzo, nieależnie od światopoglądu, warto by świadomość na temat przemocy seksualnej wzrastała, a mity przestały obowiązywać.

Bardzo wartościowa lektura. Socjologiczno-psychologiczne studium gwałtu. Autorka omawia społeczne postrzeganie gwałtu i zgwałconej kobiety, obnaża mity dotyczące gwałtu, omawia konsekwencje zgwałcenia dla psychiki kobiety oraz procedury policyjne i to jak błędy w ich wpływają na ofiarę. Jest to naukowa książka, napisana na podstawie pracy magisterskiej, z bogatą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  125
 • Przeczytane
  29
 • Posiadam
  14
 • Feminizm
  7
 • Ulubione
  3
 • Psychologia
  2
 • Kobieta
  2
 • (S)iostrzeństwo
  1
 • Gender/queer/feminizm
  1
 • Najwyższa półka
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gwałt - Głos kobiet wobec społecznego tabu


Podobne książki

Przeczytaj także