Queer a islam. Alternatywna seksualność w kulturach muzułmańskich
- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Wydawnictwo:
- Smak Słowa
- Data wydania:
- 2012-05-09
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-05-09
- Liczba stron:
- 304
- Czas czytania
- 5 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362122370
- Tagi:
- islam homoseksualizm gej muzułmanin seks transwestyta transseksualizm queer gender LGBT tożsamość płciowa kultura islamu
Dyskurs dotyczący ról płciowych w świecie islamu, choć rozbudowany i wszechobecny – zarówno w nauce, jak i w środkach masowego przekazu oraz w opinii publicznej – obejmuje niemal wyłącznie wzorzec heteroseksualny. Odnosi się zatem do kobiet i mężczyzn, którzy podejmują role społeczne wynikające z ich płci biologicznej. Płeć biologiczna w islamie determinuje tożsamość człowieka i jego role społeczne. Rodząc się jako kobieta lub mężczyzna, człowiek nabywa określone prawa i obowiązki. Na przykład kobieta dziedziczy połowę tego co dziedziczy mężczyzna, z kolei mężczyzna powinien utrzymywać kobietę.
Celem niniejszej publikacji jest przełamanie tego dyskursu. Siedemnastu autorów ukazuje nieheteronormatywny świat islamu. Chociaż jego korzenie sięgają jeszcze czasów przedmuzułmańskich, to jednak dopiero w ostatnim dziesięcioleciu stał się obiecującym przedmiotem badań, co widać w stale powiększającej się zagranicznej literaturze przedmiotu. Badania dotyczą zarówno teologii – a zatem tworzenia islamu gay-friendly (i szerzej LGBTQ-friendly),historycznych i współczesnych form nieheteronormatywności w społeczeństwach muzułmańskich, jak również rozważań teoretycznych na styku queer studies, teorii postkolonialnych i ponowoczesnych.
Perspektywa queer pozwala więc w nowy sposób spojrzeć na świat islamu – na jego różnorodność, wyrażającą się w formach nieheteronormatywnych, elastyczność, uwidaczniającą się w ich częściowej instytucjonalizacji, a także funkcjonowanie pomiędzy tradycją a nowoczesnością, pomiędzy tradycyjnymi formami nieheteronormatywnymi a współczesnym ruchem LGBTQ.
Poszerza zarazem perspektywę queer studies o pozaeuropejski świat z odmiennymi, niekiedy nieprzystającymi do zachodnich kategoriami płci i seksualności.
Z recenzji wydawniczej prof. Janusza Daneckiego
Książka oferuje spojrzenie na świat islamu z innej perspektywy, dotychczas słabo obecnej nie tylko w Polsce ale też w publikacjach zachodnich. Tym samym wpisuje się w nurt próbujący przełamywać powszechnie obecne a często krzywdzące dla tego świata opinie kojarzące go głównie z nietolerancją i nieprzejednanym konserwatyzmem. Ukazując różnorodność nieheteronormatywności świata islamu, tej z przeszłości i teraz, autorzy wychodzą poza ów dyskurs, starając się pokazać, w jaki sposób ludzie o nieheteronormatywnej płciowości i/lub seksualności radzą sobie w praktyce, jak funkcjonują, jak negocjują własną płciowość/seksualność z otoczeniem, w jaki sposób owo otoczenie stwarza pewną niszę, w której owo funkcjonowanie jest w ogóle możliwe i znośne.
Z recenzji dr hab. Joanny Mizielińskiej
SPIS TREŚCI
Wprowadzenie
Muzułmański queer? Uwarunkowania religijne i historyczne
Marek M. Dziekan, Cielesność w kulturze islamu
Beata Kowalska, Queerowanie islamu
Katarzyna Pachniak, Hermafrodyci w średniowiecznym prawie muzułmańskim
Magdalena Nowaczek-Walczak, Zniewieściali mężczyźni i zmaskulinizowane kobiety w świecie arabskim dawniej i dziś
Joanna Musiatewicz, Lojalność i liminalność: Praktyczne i symboliczne uwarunkowania obecności eunuchów na muzułmańskim Bliskim Wschodzie
Katarzyna Górak-Sosnowska, Nieobecne i niewidoczne. Lesbijki w świecie islamu
Współczesne oblicza nieheteronormatywności w kulturach muzułmańskich
Maciej Klimiuk, Androgyniczność w społeczności muzułmańskiej na przykładzie bissu z Sulawesi (Indonezja)
Izabela Jamrozik, Waria w muzułmańskim społeczeństwie Indonezji
Katarzyna Górak-Sosnowska, Między islamem a permisywnością: przekraczanie granic heteronormatywności we współczesnej Malezji
Urszula Musyl, Upadłe anioły – hidźry i ich tajemny język
Piotr Bachtin, Między akceptacją a wykluczeniem: transseksualizm w Islamskiej Republice Iranu
Monika Lisiewicz, Społeczności LGBT w Turcji: między kemalizmem a westernizacją
Marta Woźniak, LGBT i ich organizacje na Bliskim Wschodzie
Maciej Klimiuk, Celowa niezrozumiałość. Gejowski język arabski z Syrii
Małgorzata Grzegorek, The queer not so much queer. Dyskursy o nieheteroseksualności w jordańskim magazynie „My.Kali”
Izabela Will, Kobiecy mężczyźni, czyli hausańscy ‘yan daudu
Jacek Duda, Zaprzysiężone dziewice – virgjinesha i ich rola w społeczeństwie na Bałkanach
Gaweł Walczak, Muzułmańscy uchodźcy ze względu na orientację seksualną – doświadczenia hiszpańskie
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 111
- 28
- 12
- 4
- 3
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Queer a islam. Alternatywna seksualność w kulturach muzułmańskich
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Jeszcze nie wiem
Jeszcze nie wiem
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to