Marysia. Księga mądrego malucha.

Okładka książki Marysia. Księga mądrego malucha. Nadia Berkane
Okładka książki Marysia. Księga mądrego malucha.
Nadia Berkane Wydawnictwo: Debit literatura dziecięca
2013-01-01
Elżbieta Krzak-Ćwiertnia
Marysia edukacja zabawa

1970

"Marysia. Księga mądrego malucha" to w zasadzie taka mini-encyklopedia, której głównymi odbiorcami powinny być dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet jeszcze młodsze maluszki. Książka podzielona jest na konkretne rozdziały poruszające różnorodną tematykę - kształty, kolory, przeciwieństwa, abecadło, liczby, ja i moje ciało, od rana do wieczora, przedmioty wokół mnie, pory roku, a także pojazdy. Na samym końcu znajdują się zabawy z misią Marysią, gdzie dzieci muszą znaleźć różnice pomiędzy bardzo podobnymi obrazkami, dopasować do siebie przedmioty, kształty oraz brakujące fragmenty ilustracji. Zwieńczeniem całej lektury są trzy rymowanki z Marysią w roli głównej.

Dzięki tej lekturze dzieciaczki mogą dowiedzieć się, czego nie powinny robić w domu oraz poza nim, jakimi zwrotami grzecznościowymi należy się posługiwać, ile zmysłów ma człowiek, jak nazywa się poszczególne części ludzkiego ciała, co dostajemy od zwierząt, jak nazywają się zwierzęce maluchy. Do tego dochodzą podstawowe informacje, jak znajomość kształtów, liter, cyfr, cech czy kolorów. To skarbnica wiedzy dla każdego maluszka.

Przygody misi Marysi posiadają dość oryginalne ilustracje, które nie do końca wpasowują się w mój gust, o czym pisałam już wcześniej przy okazji recenzowania dwóch książeczek z tej serii. Niemniej czytelny podział na rozdziały, minimum treści przy jednoczesnym maksimum przekazanej wiedzy, twarda oprawa i duża czcionka to elementy, które zaliczam na ogromny plus. Z owej księgi można wynieść naprawdę wiele dobrego. Na niemal każdej stronie znajdują się nie tylko istotne informacje, godne nauczenia i zapamiętania, ale także zadania oraz pytania, na jakie warto odpowiedzieć, aby poszerzyć lub utrwalić nabytą wiedzę.

Ta książka mogłaby być kompendium wiedzy dla malucha. Niestety, mogłaby być, bo w moim odczuciu - nie jest. Owszem, porusza masę istotnych tematów, ale jednocześnie posiada ogromny minus, który dla mnie wyszedł na prowadzenie i sprawił, iż nie potrafię bezkrytycznie podejść do tej lektury. Co sprawiło, że ta świetnie zapowiadająca się książka zawiodła mnie? Zbyt wiele w niej, jak dla mnie nieodpuszczalnych, błędów logicznych, czego nie powinno być w utworze do nauki. Po pierwsze, misia Marysia jest jeszcze maluszkiem używającym smoczka oraz śliniaczka do jedzenia, co nie przeszkadza jej w samodzielnym wybieraniu się do lasu na grzyby czy po zakupy do piekarni. Po drugie, rozdział o dniu misi Marysi przedstawia następujące po sobie wydarzenia, w których coś mi nie gra - skoro mama zaprowadza ją do przedszkola, to ktoś powinien ją również odebrać, a w książce misia je przedszkolny podwieczorek oraz bawi się w parku z rówieśnikami, aby nagle znaleźć się w domowej wannie. Czy Marysia posiada urządzenie do teleportacji? Po trzecie, niekiedy dopasowanie konkretnych przedmiotów do danej kategorii okazuje się nazbyt nieprecyzyjny, co pokazuje chociażby rozdział o kolorach. Czerwony jak rybka bądź niebieski jak ptaszek - myślę, że dobór odpowiednich zwierząt do kolorów powinien być nieco bardziej pasujący. Owszem, akurat te zwierzątka mogą pochwalić się posiadaniem tych barw, jednak czy każda rybka jest czerwona, a ptaszek niebieski? Z pewnością nie, a u maluszków taki kolorowy schemat utrwali się błyskawicznie, przez co brązowy ptaszek czy zielona rybka nie będą już uznawane. Po czwarte - "przyczasnąć" zamiast "przytrzasnąć", "ubierać piżamę" zamiast "wkładać piżamę"... Litości! Skoro ta książka ma uczyć czegoś dzieci, to warto byłoby bardziej przyłożyć się do jej wykonania.

Gdyby przymknąć oko na wcześniej wspomniane potknięcia, to ta książka naprawdę mogłaby stać się jedną z lepszych w swojej kategorii. Niestety moje oczy cierpią, kiedy widzą tak poważne niedociągnięcia w literaturze, szczególniej dziecięcej, której zadaniem jest nie tylko bawić, ale i uczyć. Szkoda, że "Marysia. Księga mądrego malucha" zawiodła mnie tak mocno, że nie czuję potrzeby zaopatrzenia swojego synka w osobisty egzemplarz...

"Marysia. Księga mądrego malucha" to książka Nadii Berkane z uroczymi i kolorowymi ilustracjami Alexis Nesme. Ta mała encyklopedia dla Małych Czytelników została bardzo ciekawie, bo za pomocą kolorowych kartek, podzielona na rozdziały. Bardzo spodobał mi się ten zabieg, gdyż maluch w prosty sposób uczy się kolorów i dzięki kojarzeniu może łatwo znaleźć interesujące go zagadnienie.
W książce Marysia. Księga mądrego malucha dziecko znajdzie informacje o kształtach, kolorach, przeciwieństwach, literach, liczbach, porach roku, zwierzętach czy pojazdach. Bardzo ciekawy jest także rozdział o ciele człowieka, który w prosty i mądry sposób prezentuje części ciała, zmysły, uczucia, pozycje ciała i ruch, ubrania oraz smaki. Kolejny interesujący rozdział to ten opisujący plan czy też przebieg dnia z godzinami; niebezpieczeństwa czyhające na dziecko w domu i poza nim oraz niezwykle ważne zwroty grzecznościowe, którymi każdy mądry maluch powinien nauczyć się posługiwać. W książce znajduje się także część zawierająca obrazki przedmiotów, które są charakterystyczne dla pomieszczeń domowych: kuchni, łazienki, pokoju dziennego, sypialni, ale również ogrodu, przedszkola czy w czasie przyjęcie urodzinowego ;-)
Dwa ostatnie rozdziały małej encyklopedii Marysi to rymowanki oraz zabawy rozwijające percepcję wzrokową i myślenie przyczynowo – skutkowe, takie jak dobieranki, odnajdywanie różnic, dopasowywanie kształtów i fragmentów obrazków, a także układanie historyjki obrazkowej.
"Marysia. Księga mądrego malucha" jest przeznaczona dla przedszkolaków, ale sądzę, że także roczniakom oraz dwulatkom będzie ona znakomicie służyła. Ta mała encyklopedia może być fajną pozycją do spędzania czasu i zabaw z maluchami. Można bawić się w odnajdywanie we własnym mieszkaniu i otoczeniu takich samych przedmiotów jak te u Marysi, można szukać kształtów, kolorów, można uczyć dziecko rozpoznawania własnych i cudzych emocji, można rozpoznawać smaki czy porównywać plan dnia Marysi z planem maluszków. Pomysłów na zabawy podczas oglądania książki na pewno przyjdzie mnóstwo, a ułatwieniem zapewne będą pomocnicze pytania, które znajdują się na dole strony :-)
"Marysia. Księga mądrego malucha" jest książką zdecydowanie mądrą i edukacyjną, a przy tym niezwykle pogodną, barwną i bardzo ładnie zilustrowaną. Bardzo serdecznie ją polecam!
www.ksiazkowelove.wordpress.com

Na pewno znacie już rezolutną i przeuroczą misię Marysię, a jeśli nie to zachęcam do czytania książek z tą małą bohaterką w roli głównej ;-) Oprócz cyklu książek o Marysi i dotyczących jej małych oraz dużych spraw, Wydawnictwo Debit wydało niezwykła książkę, pokusiłabym się nawet o nazwanie jej encyklopedią dla Najmłodszych Czytelników: "Marysia. Księga mądrego malucha". ...

O tym sympatycznym misiaczku pisała Wam już kiedyś Marta. Zatem Marysia jest już Wam doskonale znana. Mimo to pokuszę się dziś o to, by zaprezentować Wam jeszcze jedną książeczkę dla najmłodszych czytelników, w której misia Marysia jest główną bohaterką. A to dlatego, że ta lektura bardzo różni się od pozostałych książeczek, o których mowa była poprzednio. Teraz nie znajdziemy wewnątrz opowiadań z tą małą misią koala, lecz różne zagadnienia edukacyjne. W sam raz dla kilkuletnich brzdąców.

Książka ta podzielona jest na 13 rozdziałów. Oto i one:
10/. Zwierzęta,
11/. Pojazdy,
12/. Zabawy z misią Marysią,
13/. Rymowanki

Każdy z nich to kilka bardzo kolorowych stron, na których Marysia omawia poszczególne zagadnienia. Nie ma tu zbyt wiele tekstu. Wręcz przeciwnie. Tematy te zaprezentowane są głownie za pomocą grafiki. Na przykład gdy misia pokazuje kształt okrągły, to na środku strony widnieje duże zielone koło, a dookoła niego kilka przykładów z otoczenia naszego brzdąca, które mają ten właśnie kształt. W tym przypadku są to na przykład bańki mydlane lub piłka. Podobnie nasza mała bohaterka uczy dzieciaczki kolorów, abecadła lub liczb. Gdy jest mowa o przeciwieństwach misia pokazuje dla porównania dwa przedmioty. Np. chudy kotek i gruby kotek, czysty fartuszek i brudny fartuszek itp.

Bardzo ciekawy jest rozdział o ciele człowieka. Tam znajdziemy rozrysowanego chłopca i dziewczynkę a Marysie wskazuje nam poszczególne części ciała człowieka. Potem dowiemy się także ile i jakie zmysły posiadamy, jak okazujemy uczucia, jakie pozycje może przybrać nasze ciało i wiele innych. W rozdziale 7 Marysia przedstawia nam cały swój dzień (na górze każdego obrazka jest zegarek z godziną) oraz omawia zagrożenia czyhające na maluchów w domu i poza domem. W 8 dziecko nauczy się nazw poszczególnych przedmiotów znajdujących się w różnych pomieszczeniach w domu a także takich, które może spotkać w przedszkolu lub ogrodzie. Gdy zerkniemy do rozdziału o zwierzątkach możemy sprawdzić wiedzę naszych smyków na ich temat. Na przykład gdzie dane zwierzątko mieszka, jakie wydaje odgłosy itp.

Musze przyznać, że jestem tą książeczką naprawdę zachwycona. Nawet nie przyszło mi do głowy, że w tak niepozornej małej lekturze dla maluszków znajdziemy tyle bardzo wartościowej jak dla takich maluszków wiedzy i w dodatku przedstawionej w tak ciekawy i barwny sposób. Każda strona jest bardzo kolorowa i wesoła. Ilustracje w niej są naprawdę prześliczne, a tekst ograniczony jest do niezbędnego minimum. Zatem nasz mały słuchacz z pewnością nie będzie się przy niej nudził. Jest tu tyle atrakcji, że zabawa na długie godziny - gwarantowana. A przy tym każdy kilkulatek może się z niej również bardzo wiele nauczyć :)

Moja Alicja jest już zdecydowanie za duża na tą lekturę, ale już bardzo się cieszę na myśl, że będzie ona w sam raz dla mojego małego szkraba, którego noszę pod serduchem. Jestem pewna, że za jakiś rok, może 1,5 roku będziemy zaglądać do niej regularnie. Nie martwię się o to czy książeczka posłuży nam długo, bo na moje oko jest ona wykonana naprawdę solidnie. Co najwyżej maluszek w przypływie euforii może pogiąć nieco kartki, ale od tego by do tego nie dopuścić będę ja w pobliżu. A cała reszta to jak dla mnie strzał w 10. Gorąco Wam polecam, bo naprawdę warto. Świetna lektura dla kilkulatków. Oj, już się nie mogę doczekać kiedy my zaczniemy z niej korzystać!!! :)

"Marysia. Księga mądrego malucha" to książka edukacyjna przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Jej główną bohaterką jest sympatyczna mała dziewczynka o imieniu Marysia. Jest ona koalą. Wraz z nią nasze dzieci dowiedzą się wielu interesujących rzeczy o otaczającym je świecie.

Pierwsze, co rzuca się w oczy po wzięciu książki do ręki, to jej piękne wydanie. Twarda puszysta okładka wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Okładka jest bardzo kolorowa. Na pierwszy plan wysuwa się główna bohaterka książeczki, Marysia oraz tytuł ułożony jakby z kawałków plasteliny. Znajdziemy tu również informację, że książeczka należy do serii "mądra zabawa wesoła nauka". Dla mnie, jako mamy, to bardzo ważne, aby nauka dla dziecka nie była niczym przykrym, żeby kojarzyła jej się z czymś przyjemnym. A co może być przyjemniejszego, niż wesoła zabawa?

W środku znajdziemy wiele interesujących treści, które zostały podzielone na poszczególne działy. Każda z części została dodatkowo wydzielona osobnym kolorem, dzięki czemu jeszcze prościej będzie nam znaleźć to, czego akurat szukamy. Dzieci z książeczki dowiedzą się wszystkiego o kształtach, kolorach, przeciwieństwach, abecadle, liczbach, własnym ciele, porach dnia, przedmiotach znajdujących się w ich otoczeniu, grożących im niebezpieczeństwach, porach roku, zwierzętach oraz pojazdach. Dla ułatwienia na stronicach znajdziemy szereg pytań i zadań do wykonania, które sprawią dziecku nie małą radość. Dołączono również rozdział poświęcony zabawom z Marysią, w którym to dziecko będzie mogło znajdować różnice na obrazkach, zrobić porządek w szafie głównej bohaterki, dopasować cienie do odpowiednich przedmiotów oraz brakujące fragmenty do obrazka, a nawet ułożyć w kolejności czynności, jakie wykonuje Marysia podczas kąpieli. Pod koniec książeczki znajdziemy jeszcze mały bonus - kilka sympatycznych rymowanek.

"Marysia. Księga mądrego malucha" to świetna pozycja dla naszych dzieciaczków. Sprawi im ona wiele radości. Moja córcia oszalała na jej punkcie. Kiedy pytam ją, po jaką książeczkę dziś sięgniemy, nie chce słuchać żadnej nowej bajki, tylko biegnie szybciutko do swojej półeczki i przynosi Marysię. Dzięki temu wiem, że sięgnięcie po "Marysię. Księgę mądrego malucha" nie było błędem. Uśmiech na buzi mojego dziecka jest dla mnie bezcenny. A pojawia się za sprawą właśnie tej książki. Polecam!.

Moja ocena: 5/6
recenzja z mego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/06/240-marysia-ksiega-madrego-malucha.html

• Dla A 💗 i N 💗
  • Otrzymana do zrecenzowania
  • Dla Dziecka
  • Posiadam - przeczytane
  • Przeczytane z Martynką
  • Recenzje 2013

Dodaj cytat z książki Marysia. Księga mądrego malucha.