Maria Amparo Muńoz y Borbón, księżna Czartoryska

Okładka książki Maria Amparo Muńoz y Borbón, księżna Czartoryska Barbara Obtułowicz
Okładka książki Maria Amparo Muńoz y Borbón, księżna Czartoryska
Barbara Obtułowicz Wydawnictwo: Universitas biografia, autobiografia, pamiętnik
Universitas
2013-01-01
2013-01-01
Maria Amparo Muñoz y Borbón księżna Czartoryska historia biografia XIX wiek Barbara Obtułowicz

Na półkach: , , , , , ,

Spotkało mnie duże zaskoczenie – bo miałam zupełnie inne wyobrażenie na temat pierwszej żony księcia Władysława.
Maria Amparo była owocem skandalu – najstarszą z ośmiorga dzieci z małżeństwa hiszpańskiej królowej-wdowy Marii Krystyny i sierżanta straży królewskiej. Razem z rodzeństwem wychowała się we Francji, z dala od politycznych zawirowań, w których poczesną rolę odgrywali jej rodzice i starsza przyrodnia siostra, Izabela II. Wyrosła na piękną młodą kobietę, która z miejsca zwróciła uwagę polskiego arystokraty. Zakochali się w sobie – i zaledwie po kilku tygodniach narzeczeństwa wzięli ślub.
Więc nieczęste w owych czasach i kręgach małżeństwo z miłości – a jednak nie pozbawione problemów, bo naznaczone bolesnym rozdarciem Władysława między poczuciem obowiązku wobec kraju a miłością do żony, która nie mogła, czy nie chciała zrozumieć jego patriotycznej działalności, często odciągającej go od niej na długie miesiące.

Znakomita zachęta do zgłębienia historii rodu Czartoryskich po 1830.

Egzamin z historii Hiszpanii tuż tuż, więc trzeba było w końcu jakąś książkę historyczną przeczytać... I tak tu się znalazłam.
Nie wiem jak osoba nie wiedząca kompletnie nic o sytuacji politycznej w XIX wieku by odebrała opowieść o Amparo, ale jak dla mnie to bardzo przyjemna i ciekawa książka opowiadająca o trudnościach, miłości, przyjaźniach i w końcu o chorobie hiszpańskiej Księżnej Czartoryskiej. Wśród wielu dat, nazwisk i wydarzeń okazuje się, że istnieją ludzie. Ludzie, którzy tak jak my chcieli być szczęśliwi i wolni. Bo to nie tylko opowieść o Amparo, ale również rodzicach, mężu, jego rodzinie... Całe jej otoczenie wpłynęło na jej życie, dzięki temu dowiadujemy się, dlaczego akurat tak, a nie inaczej.
I co więcej - po lekturze ciężko ocenić jednoznacznie jej osobę. Dlatego właśnie tak chętnie sięgałam po tę książkę, pokazana została z różnych stron: jako żona, matka, córka, a przede wszystkim księżna, której została powierzona misja wspierania męża w jego dążeniach do wyzwolenia Polski.
Jak dla mnie bardzo interesująca pozycja.

11.12.2014

11.12.2014

Polecam najserdeczniej! Wspaniała biografia, najlepsza książka prof. Obtułowicz, jaką miałam okazję przeczytać. To niezwykłe, że dzięki niej historia Amparo została uwieczniona. Książka bardzo mnie zainteresowała :)

• Biografie
  • Czartorysciana